Bunkier

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #14195 przez Chemik
Replied by Chemik on topic Bunkier
coś nie tak z tym projektem schronu gdyż nie widzę powierzchni magazynowych.

"Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • bigdady69
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #14200 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Bunkier
Chemik ale ty jesteś ,ja tez nie widze pomieszczen technicznych , sam bym je dobudował,może zle sie wyraziłem , jak dla mnie projekt prosty , fajny do samodzielnej budowy i rozbudowy ,ja bym zrobił 4x10 2metry wysokości , wtedy łatwiej policzyc koszt materiałów budowlanych .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • kraver
 • Autor
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #14238 przez kraver
Replied by kraver on topic Bunkier
Na stronie "noweklimaty" jest mnóstwo ciekawostek i gadżetów udających projekty. Pisałem do twórców strony z pytaniami i prośbą o dyskusje i współprace, zostałem olany. Projekt, w którym widać rysunki pokoików ale nie wiadomo jakiej technologii użyto do ław fundamentowych, fundamentowania, budowy ścian, stropów, wzmocnień itp. jest kija warty.
To trochę tak jakby zaczynać gotowanie od przybrania talerza nie mając garnków.
Linkowanie stron z US niewiele da. Amerykanie to nie frajerzy, nie zamieszczają publicznie rzeczy naprawdę ważnych, jak technologie i używane materiały.

Zastanówcie się najpierw:
- gdzie zbudować schron
- z czego zbudować schron
- jak go ukryć i zamaskować
a dopiero po ustaleniu tych szczególików myślcie nad rozkładem pokoi. Warunki w USA i w Polsce są nie porównywalne. Tam są inne ceny i inne rodzaje materiałów u nas trudno dostępnych, bo sprowadzanych właśnie od nich. Jeśli wycena w Ameryce brzmi 69 tys. dolarów to absolutnie nie oznacza, że tyle będzie w Europie. Sprowadzenie droga morską np. wzmocnień stalowych lub betonowych, systemowych gotowców może znokautować nabywcę. Pomijam fakt, że na drodze USA-Europa w magiczny sposób wiele materiałów drożeje znacząco. Podam taki przykład - sprowadzałem impregnat ognioochronny ze Stanów do Polski. Najpierw przez pośrednika z Holandii - koszt = 12 Euro za litr. Później ominąłem ciecia i kupowałem bezpośrednio - cena 8 Euro za litr. Kiedy do USA pojechał kumpel kazałem mu się zorientować jaka jest cena bezpośrednia w stanach. Była = 6 dolarów ale za galon = 3,78 litra za 6 dolarów. Takei to są różnice.
Po prostu wychodzą z założenia, że wywożone materiały muszą więcej kosztować (może to kwestia jakiegoś opodatkowania, nie wiem, nie znam się, ale nie wykluczam).

Wylanie bunkra o powierzchni 50 m2 (10m na 5m) i kubaturze 125 m3 (2,5 m wysokości), którego ściany będą miały grubość strzelam 0,5 m. Bierzemy beton B15 o cenie średniej 270,60 zł netto za 1m3. Wylać musimy : 175 m3 betonu w tej cenie (strop, podłoga i ściany). Nasza cena 47365,00 zł netto (Vat wynosi 23 %). To jest goły beton z gruchy. Musimy wykonać jeszcze prace ziemne. Musimy zrobić fundamentowanie, szalowanie, zbrojenie. Łącznie wyceniam to na jakieś 70 tys. zł jeśli zrobimy dużo prac sami. Brutto 86 tys.
Teraz instalacje, drzwi, filtry, wyłaz awaryjny, izolacja, ocieplenie itp. Jak się ktoś zamknie z takim bunkrem w 200 tys. to znaczy że dobrze gospodarował.

To oczywiście mały bunkierek, 125 m3 daje nie wiele miejsca na poważne magazyny. Powiedzmy że będzie dobry dla dwóch osób.

Nie wiem czy się komuś te wyliczenia przydadzą ale taki mam zawód że je robię ;) to i sobie powyceniałem. Ten koszt można zmniejszyć oczywiście - zamiast lanego betonu - bloczki. Sufit z tregrów systemowych itd. Niemniej koszt wywalenia 120 i więcej tysięcy na bunkier jest delikatnie mówiąc kontrowersyjny. Lepiej moim zdaniem te pieniądze zainwestować w porządna piwnicę przystosowaną do przetrwania, którą możemy wykorzystywać na co dzień.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • bigdady69
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #14240 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Bunkier
hi hi wiedziałem , ze jak wrzuce cos takiego to chochliki w kravera głowie zrobią resztę roboty ;)(bez urazy} , mi sie podoba sam wyglad tego schronu , a ze znalazłem go na tej stronie to przypadek bo widać ze z kosmosu ściągnieta ,prosty projekt i bez wydziwiania oczywiście zrobił bym rozkład po swojemu uwzglednił pomieszczenia techniczne ,wentylacje itp , nie mam zamiaru budować całego podziemnego kompleksu , jak najbardziej budował bym sam , z materiałów budowlanych które gdzies tam bym sam pozyskał ,kupił czy inne , wiadomo im mniej ludzi wie co robie tym lepiej , a jak bym cos spierniczył przy robocie to bym sam za to odpowiedział bo nie bede budował tego dla ludzi tylko dla siebie ,wiec jak jedna sciana bedzie z cegły a druga z bloczka a trzecią i czwartą sam wyleję z betonu to juz mój biznes ,bo i tak każdy zrobi po swojemu czy to bedzie schron ,czy piwniczka na wino ,czy ziemianka na zapasy ,dzieki kraveru za obliczenia , zawsze to daje jakis obraz gdzie trzeba bedzie strzelić sie w pysk i przestac bujać w obłokach tylko brac sie do roboty bo dół na ten schron o wymiarach 5x10 bez dna ,sam sie nie wykopie ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #14241 przez Piotr
Replied by Piotr on topic Bunkier
To ja poproszę o rozwinięcie, jeśli to nie kłopot tematu "porządna piwnica" Ten kierunek bowiem wydaje się słuszny i najlepszy z wielu powodów. Jednym z nich jest brak mozliwości ukrycia się w terenie, za duża gęstość zaludnienia, przy zbyt małej powierzchni lasów, w weekendy co krok łażą ludzie, dalsza ucieczka w teren nieznany to błąd.
Musiałbym taką modyfikację wprowadzić w moim domu, który jest podpiwniczony, i tu pojawiają się mozliwości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • kraver
 • Autor
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #14242 przez kraver
Replied by kraver on topic Bunkier
Piotr, nie wiem jaka masz piwnice i w jakim budownictwie. Dlatego Ci opiszę "porządną" wg mnie".

Porządne piwnice były zwłaszcza w poniemieckich budowlach. Ceglane, łukowe stropy Kleina miały sakramencką odporność na nacisk. Grube ściany, często z czerwonej cegły od środka i obmurowane twardym kamieniem z zewnątrz, w efekcie była ściana o grubości 0,5-1 m grubości w dwóch warstwach .Okiekna były montowane poniżej poziomu gruntu w kwadratowych wykuszach. Taki wykusz łatwo czymś napełnić, zamaskować, zabezpieczyć a i wrzucenie przez niego węgla było prostsze. Składały cię z kilku (2-5) komór a przejścia między komorami były też punktami podporowymi i nośnymi. W efekcie te piwnice wytrzymywały wszystko. Sam budowałem 4 piętrowy ośrodek na takim starym podpiwniczeniu - nawet nie jęknęło. W jednej z komór zawsze był spód komina z wyczystka. W innej zawsze był dostęp do wody. Zawsze były tez dwa wejścia - jedno z domu drugie z zewnątrz. W większych wersjach centralnie był korytarz a wokoło niego pomieszczenia. Najniższym punktem zawsze była kotłownia. I to tyle jesli chodzi o samą budowę/konstrukcje. Solidność, solidność i jeszcze raz solidność.

Chętnie zrobię projekt adaptacji piwnicy czyjejś, opiszę czym i jak wzmocnić. Tylko podrzućcie takowy projekcik .Potrzebne mi będą:
- wymiary (długość, szerokość i wysokość pomieszczeń
- opis technologii (z czego zrobiony)
- instalacja (czy jest prąd i woda)
- opis co chcecie

Konsultacja będzie bezpłatna ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.