CB Radio - porady

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8528 przez Etharin
Replied by Etharin on topic CB Radio - porady
można poszukać odpowiednika dawno się nie interesowałem tematem mogę popytać kumpla co obecnie warto brać. Ja polecam z głośnikami z przodu lub zewnętrznym gdyż ładniej słychać tj. dźwięk mniej tłumiony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8557 przez Gekon
Replied by Gekon on topic CB Radio - porady

patry2k napisał: Dzięki bardzo za odpowiedź! :) właśnie czekałem, aż odpowie Blur lub ktoś inny równie kompetentny :)

W tej chwili chodzi mi o radyjko do samochodu osobowego. Rf gain i asc to takie funkcje, które wydają mi się niezbedne. O rf gain przekonałem się podczas użytkowania Alana 109. Ostatnio trafiłem też na YOSAN JC-350 radyjko do 300 zł nowe z obiema funkcjami. Dlatego sam już nie wiem co wybrać... W tej chwili antenę mam 1m, ale to nie problem bo jeśli bedzie trzeba to zmienię.

Jeśli potrzebujesz do samochodu to Yosan pewnie w ostateczności też wystarczy. Używałem kiedyś Yosana JC-2204 i JC-1103 i dało się jakoś pracować, choć radio podłączone do anteny stacjonarnej w mieście strasznie się zatykało. Gdy ktoś na osiedlu nadawał to automatycznie traciłem 70 % czułości. Nie wiem, jak wyglądają rzeczywiste parametry dzisiejszych Yosanów. Chętnie poznam Twoje odczucia.

patry2k napisał: Do używanych radyjek nie mam zaufania. Obawiam się, że mogą miec jakieś wady ukryte, które dopiero potem wyjdą na jaw. Sam rozumiesz ;)

Spoko, rozumiem, też tak czasem mam, ale np. w kwestii sprzętu, który mam mi służyć w razie kryzysu, stawiam na najprostsze rozwiązania, staram się unikać elektroniki na rzecz elektryki, a elektryki unikać na rzecz drewna i papieru, np. mapy staram się mieć w formie papierowej (a w tablecie tylko na wszelki wypadek).
W każdym razie szanuję Twój wybór :-)

Podziel się wrażeniami z nowego radia!

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8558 przez patry2k
Replied by patry2k on topic CB Radio - porady
Powiedz mi tylko jak bardzo podatne są/były Yosany, z którymi miałeś styczność na zakłócenia emitowane przez samochód? Z alanem nie było żadnych problemów w dieslu i benzyniaku.

Ty bądź gotowy choć w połowie tak jak oni.
Znaj okolicę, nigdy nie daj się zaskoczyć.
Gadaj z kumplami co robić w razie gdyby.
Lepiej dobrze się naszykuj, bo zło nie umiera nigdy.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8560 przez Etharin
jeśli chodzi o elektronikę też staram się unikać, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed falą elektromagnetyczną polecam stworzyć klatkę faradaya i tam ukryć sprzęt odłączony od wszystkiego. lub zastosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

Ja mam inne doświadczenia z używkami, mam znajomego fanatyka radyjek i tematyki krótkofalarstwa i jak miałem problem z radiem mogłem śmiało udać się do niego.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8594 przez Gekon
Replied by Gekon on topic CB Radio - porady

patry2k napisał: Powiedz mi tylko jak bardzo podatne są/były Yosany, z którymi miałeś styczność na zakłócenia emitowane przez samochód? Z alanem nie było żadnych problemów w dieslu i benzyniaku.

Tego akurat nie pamiętam. W dieslu to raczej z żadnym nie będziesz miał problemów, choć zależy jaki diesel i jak ma dużo elektroniki albo czy np. alternator nie zakłóca. W benzyniaku to też zależy od konkretnego egzemplarza (samochodu). Miałem kilka samochodów i z niektórymi radiami były problemy, ale często wystarczyła wymiana jakiegoś kondensatora albo dodanie filtra przeciwzakłóceniowego.

Poza tym kiedyś nie było lamp LED do jazdy dziennej, a teraz jest ich coraz więcej i te potrafią zakłócać. Obecnie mam takie światła, firmy Philips - nie oszczędzałem, aby właśnie nie kupić chińszczyzny, która może zakłócać i... Philipsy też zakłócają. Niby producent dosłał mi ferrytowe filtry na przewody, ale nadal jest problem. I to w dieslu, czyli zakłócenia nie zawsze pochodzą od silnika. Np. w Oplu Astra zakłócenia generuje mi fabryczny wyświetlacz od godziny/temperatury/RDSu...

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8598 przez Etharin
Z mojego doświadczenie to Intek miał wbudowany filtr.

Z doświadczenia i teorii mogę powiedzieć że jeśli puścimy przewody równoległe to może w nich się indukować energia która inną drogą dotrze do radia. Ewentualnie stworzyć osobne układy zasilania ekranować przewody i wtedy będzie pewnie lepiej.