Jak ogarnąć obsługę radiotelefonu?Laik. Baofeng 5r

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #29557 przez dox
Szanowni Forumowicze

Po lekturze różnych artykułów doszedłem do wniosku, że łączność radiowa może się przydać, czy to na jakiejś wyprawie, czy w razie W. Wiem, że opinie są podzielone, ale nie o to w tym poście chodzi.
Zachęcony wieloma pozytywnymi opiniami, nabyłem 2x Baofeng 5r i pozwolenia radiowe do nich, żeby od czegoś zacząć. Okazało się, że to nie jest urządzenie, które można obsługiwać tak z marszu :ohmy:. A w zasadzie nie wolno tego robić, bo można komuś przysporzyć kłopotów, zakłócając jakiś sygnał itp. Znalazłem trochę przydatnych informacji, np. takie wmasg.pl/pl/articles/show/557720 , czy filmiki z programowaniem.
Jednak chciałbym wiedzieć co robię, a nie wykonywać te rzeczy odtwórczo, bo jeszcze coś sknoce.
Czy ktoś może ma jakieś sugestie, jak trochę dokształcić się z tych pasm, częstotliwości i innych żeby móc w miarę sprawnie obsługiwać takie urządzenie? Pewnie osobników "zielonych w temacie", takich jak ja będzie więcej, a nie znalazłem podobnego tematu na forum. Wszelkie info, będzie mile widziane :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #29558 przez darvark
Najszybciej będzie jak odwiedzisz najbliższy klub krótkofalarski. Tam pomogą Ci i odpowiedzą na Twoje pytania. W obsłudze to tak naprawdę jak tylko uda Ci się zaprogramować kanał (częstotliwość) to nacisnąć PTT (przycisk jak w CB, do nadawania) i mówić do radia. Druga osoba musi mieć ustawioną tą samą częstotliwść na obiorze, którą Ty masz na nadawaniu (tak, można to rozgraniczyć) i wówczas będzie Cię słyszeć.

Inaczej ciężko na sucho wyjaśnić co i jak. Trzeba to pokazać.
The following user(s) said Thank You: dox

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #29599 przez dox
Dzięki wielkie darvark. Na razie będę zbierał wiedzę teoretyczna i popróbuje, a jak znajdę troche wolnego czasu to udam się do jakichś praktyków po nauki :) .

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #29610 przez darvark
Jeśli już wiedza teoretyczna to pzk.info.pl, duża baza wiedzy dla początkujących krótkofalarzy, wraz z możliwością przeprowadzania symulacji egzaminu. Samo czytanie i odpowiadanie na pytania testowe potrafi bardzo dużo nauczyć.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #29698 przez dox
Będę to badał. Jeszcze raz dzięki :D

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #30227 przez dox
Po przerwie wróciłem do zabawy z tymi radiotelefonami. Dla mnie, kompletnego laika bardzo pomocne okazało się to video
.
W prosty sposób opisane jest programowanie kanałów PMR. Chyba najlepszy filmik na yt. W połączeniu z tym opisem przycisków
umożliwiło mi rozmowę pomiędzy dwoma urządzeniami :woohoo: :woohoo: :woohoo: . W centrum miasta, ok 800m bez zakłóceń. Piszę o tym, bo pewnie pojawią się inni zupełnie nie ogarniający tematu urzytkownicy :cheer: .
The following user(s) said Thank You: Goofy