Spis częstotliwości radiowych

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #18064 przez Krzysztof Pień

Prepers.sp6 napisał: Witam
Uważam że posiadanie radia Ukf/Vhf np Beofeng uważam za absolutnie niezbędne.
Ponieważ masz nasłuch na trzech pasmach 2 m,70 cm i radiowe FM.

Co ciekawe to radyjko umożliwia także pracę w paśmie 1.25 m / 220.000 MHz.
Trzeba tylko przeprogramować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #18065 przez INEX
Podpowiesz jak? Właśnie tworzę dla siebie i kolegów band plan i każda wskazówka jest cenna :-)

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #18076 przez softnet
Jak ktoś kiedyś w którymś z wątków słusznie zauważył, nie da się tego radiotelefonu używać legalnie bez stosownych uprawnień. Nawet na częstotliwościach PMR. No, ale skoro Panowie się bardzo uprali, to najpierw zapoznajcie się z tym dokumentem: sq9jdo.com.pl/Niezbednik/Bandplan/Band_lexicon.html

Niech Was ręka Boska broni przed nadawaniem czy stawianiem nośnej w szczególności na częstotliwościach lotniczych, przeznaczonych dla służby zdrowia oraz służb mundurowych (wojsko, policja, straż miejska, straż pożarna). Nawet dla eksperymentu!

Najbezpieczniej jest uzyskać stosowne uprawnienia o czym pisałem już nie raz.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #18091 przez Krzysztof Pień

softnet napisał: Niech Was ręka Boska broni przed nadawaniem czy stawianiem nośnej w szczególności na częstotliwościach lotniczych, przeznaczonych dla służby zdrowia oraz służb mundurowych (wojsko, policja, straż miejska, straż pożarna). Nawet dla eksperymentu!
Najbezpieczniej jest uzyskać stosowne uprawnienia o czym pisałem już nie raz.

W Polsce wydaje się świadectwa operatora i pozwolenia radiowe (dla stacji).
www.uke.gov.pl/swiadectwa-amatorskie-4390

W naszym kraju stosunek do nadajników radiowych przypomina stosunek do broni - dajcie radio komuś bez uprawnień a narobi od razu strasznego bałaganu. Egzamin jest wymagany umowami międzynarodowymi, ale nie demonizujmy.
Egzamin jest dość prosty - 20 pytań. Trochę trzeba wiedzieć, ale bez przesady.
Spis wszystkich pytań z odpowiedziami:
www.uke.gov.pl/files/?id_plik=21337

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #18092 przez Krzysztof Pień

INEX napisał: Podpowiesz jak? Właśnie tworzę dla siebie i kolegów band plan i każda wskazówka jest cenna :-)

Ale o ile wiem nie jest to pasmo dopuszczone w Polsce do emisji amatorskiej. Możesz tylko słuchać, tyle że nikt tam chyba nie nadaje... Sprostujcie jeśli się mylę.

sq9jdo.com.pl/Baofeng_UV-5R/Modyfikacje/Modyfikacje_1.html
The following user(s) said Thank You: INEX

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #18096 przez softnet

Krzysztof Pień napisał: W naszym kraju stosunek do nadajników radiowych przypomina stosunek do broni - dajcie radio komuś bez uprawnień a narobi od razu strasznego bałaganu.

Tylko, że w przypadku broni każdy intuicyjnie wie czym może się skończyć nieodpowiedzialna zabawa nią. W przypadku nadajnika nie każdy sobie zdaje sprawę ze skutków jego niewłaściwego użycia.

Nie każdy wie jaka służba na i na jakiej częstotliwości pracuje. Jest to wiedza fachowa. Ja sam znam kilka najpotrzebniejszych mi pasm. Co do reszty - muszę sprawdzać choćby w linkowanym wcześniej leksykonie częstotliwości.

Baofeng UV5R pracuje w zakresie od 136 MHz, a to jest częstotliwość zarezerwowana dla lotnictwa. Użycie takiego radiotelefonu w okolicy lotniska może spowodować zakłócenia w ruchu lotniczym i tym samym stworzyć zagrożenie w ruchu powietrznym.

Dlatego bardzo proszę aby ten radiotelefon używać z rozwagą by nie narobić sobie nieprzyjemności.

Krzysztof Pień napisał: Ale o ile wiem nie jest to pasmo dopuszczone w Polsce do emisji amatorskiej. Możesz tylko słuchać, tyle że nikt tam chyba nie nadaje... Sprostujcie jeśli się mylę.

Nie mylisz się. Według Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości pasmo to zarezerwowane jest dla radioastronomii i tzw. pasywnych badań kosmosu. Czyli rzeczywiście nic nie da się tam usłyszeć poza szumami.
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: softnet od.