Spis częstotliwości radiowych

• Nomad
  • Gość
  • Gość
4 lata 9 miesiąc temu #14599 przez Nomad
Replied by Nomad on topic Spis częstotliwości radiowych
Dzięki sofnet. A jak bym chciał wszystko w jednym o czym tu mowa mobilne w ręce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu #14621 przez softnet
Jeżeli chcesz wszystko w jednym to pozostaje radiostacja amatorska, choć prawdę mówiąc nie istnieje taka, która pracowałaby na wszystkich dopuszczonych pasmach. Produkuje się radiostacje na główne pasma tj. obejmujące wszystkie fale krótkie oraz ewentualnie wybrane pasma UKF. Również produkuje się radiostacje pracujące w szerokim zakresie UKF.

Tylko w sytuacji gdy nie posiadacie stosownych zezwoleń radiowych to macie dwa wyjścia:

Pierwsze - pracować tylko i wyłącznie w pasmach CB (na 27 MHz) i PMR (na 446 MHz)
Drugie - zdobyć niezbędne uprawnienia zdając stosowne egzaminy.
The following user(s) said Thank You: Nomad

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #17548 przez bio5

softnet napisał:

bigdady69 napisał: widziałem takie radyjka na allegr chyba 100zł za sztuke były jak sie nie mylę

Zgadza się. Natomiast - jak się nie ma pojęcia na jakich częstotliwościach można pracować, a na jakich nie to ryzyko pracy na częstotliwościach przeznaczonych np. dla lotnictwa czy służb mundurowych jest bardzo duże.

Średnio ono też się nadaje jako radiotelefon w pasmie 446 MHZ na częstotliwościach PMR. A to dlatego, że ciężko te częstotliwości ustawić. No i moc jest wyższa niż dopuszczalna w PMR. w PMR jest 100 miliwatów, a najniższa moc jaką pracuje to urządzenie to zdaje się 1 Wat. Jak juz ktoś bardzo chce mieć możliwość nadawania w paśmie PMR to wystarczy kupić radiotelefony PMR. Dostępne sa nawet w MediaMarkcie.

To urządzenie jest raczej dla krótkofalowców oraz służb profesjonalnych którzy umieją się nim posługiwać i mają wiedzę na jakich częstotliwościach wolno im pracować a na jakich nie. Tzn. niby nie trzeba być krótkofalowcem by to wiedzieć, ale poza krótkofalowcami i uprawnionymi służbami nie da się wykorzystać tego radiotelefonu zgodnie z obowiązującym prawem.

Ad. Częstotliwości, to z tego radia bez zezwolenia nie można nigdzie pracować.
Jedyne pasma gdzie nie jest wymagane pozwolenie to 26.960-27.405 czyli 40 kanałów radia CB z mocą 4W w AM/FM i 12W SSB
Oraz pasmo PMR pod warunkiem, że moc nie przekracza 500 mW i antena jest stałym elementem urządzenia.
Zakres to 446,00625 - 446,09375 MHz w przypadku analogowego PMR oraz
446,103125 - 446,196875 MHz to tzw. Digital PMR
Jest jeszcze PMR w paśmie 2m na częstotliwości 154 MHz, gdzie można pracować w mocą 1W i wydawane jest uproszczone pozwolenie ale płatne.

Najrozsądniejszą formą będzie tutaj zakup pozwolenie radiowego:
POZWOLENIE RADIOWE

Piracenie na częstotliwości do której nie ma się prawa to zgodnie z polskim prawem do 2 lat pozbawienia wolności i oczywiście przepadek sprzętu. Kilka takich spraw było, więc przepisy działają.

Oczywiście zostaje jeszcze możliwość uzyskania licencji krótkofalarskiej i używania pasm amatorskich.
W każdym regionie kraju są grupy zajmujące się EmComm. Np w Warszawie taki klub radiowy mieści się przy ul. Kordeckiego na Grochowie.

EmComm, to skrót od Emergency Communication i zajmuje się właśnie aspektami organizacji sieci łączności na wypadek klęsk, żywiołowych i innych wypadków losowych. Ostatnimi takimi większymi akcjami sieci EmComm krótkofalowców były trzęsienia ziemi na Haiti i niedawno w Tybecie.
Jakby ktoś miał jakieś pytania, to podzielę się posiadaną wiedzą.
Ostatnia4 lata 8 miesiąc temu edycja: bio5 od.
The following user(s) said Thank You: softnet

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #17549 przez waldek
Ja jednak polecam jako radyjko zakres fal do 50 MHz. Mają one bardzo wiele zalet. Po pierwsze są to fale dalekiego zasięgu. Po drugie antenę można wykonać samemu z przysłowiowego druta. Po trzecie jeżeli była by to sytuacja jakiejś globalnej klęski to jeżeli będzie mało nadajników to będą one nadawały na kf, falach średnich i długich. Radistacja na ten zakres ma jedną wadę - nie kupimy ich za 100PLN :).
Radyjka na f 144, 432 i wyżej są bardziej do łączności lokalnych w ramach grupy osób, które są oddalone od siebie o kilka km. Można zrobić łączności dalekiego zasięgu ale niestety trzeba spełnić wiele czynników naraz (antena kierunkowa b-dobrej jakości, przewód b-dobrej jakości, dobre zestrojenie).

Zdobycie uprawnień krótkofalarskich, nie jest czymś skomplikowanym. Egzamin ma za zadanie wpoić w operatora odpowiednie nawyki, kulturę, bezpieczeństwo i najprostsze informacje o prądzie. Każdy kto nie jest elektronikiem bez problemu go zda.
Ostatnia4 lata 8 miesiąc temu edycja: waldek od.

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu #17550 przez bio5
Zgadza się z tym co piszesz. Z tym, że ja podałem przykłady łączności dla osób nieposiadających uprawień, gdzie stosunkowo niedużym kosztem można zyskać możliwość kontaktu. Owszem.... na pasmach 2m i 70 cm trudno o dużych zasięg, bo wynika to z fizyki, ale daje możliwość łączności.
W ramach ćwiczeń EmComm zawsze korzystamy zwykle z pasm KF 3,5 i 7 MHz i 145 MHz.

Tak więc KF ma przewagę zasięgu, ale nie jest ogólnodostępny zarówno pod względem prawnym jak i finansowym.
Radia KF można zanabyć droga kupna od ok. 1000 zł za dość leciwe urządzenie do 50 tyś zł za nowe fabryczne urządzenia z wyższej półki. Do tego dochodzi koszt zasilacza, anteny itp. Nawet ta drutowa kosztuje jeśli jest wykonana z dobrych materiałów 200-300 zł minimum.

Co do zdobycia licencji, to faktycznie nie jest to jakoś mocno skomplikowane. Nie jestem elektronikiem, a licencję posiadam więc tutaj całkowita racja.
The following user(s) said Thank You: softnet

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu #17737 przez Eizulan
Ja mam kilka pytań, bo totalnie nie ogarniam tematu.
Czy takie radyjko Baofeng warto kupić żeby w razie W było pod ręką? Czy jest dobrą opcją na 1 sprzęt (do nauki?) i czy przez samo "podsłuchiwanie" służb mundurowych można ponieść konsekwencje? Tzn. kto i skąd będzie wiedział, że to ja? :cheer: Mój tata kiedyś przyjechał zza granicy, i bawił się takim jak dziecko, słuchaliśmy nawet rozmów telefonicznych (jest w ogóle taka możliwość? może to był jakiś inny sprzęt? :)) i była ogólnie beczka, nikomu nie przyszło do głowy, że to jest zabronione przez prawo i też nic się nie stało :P

Tyl­ko mar­twi uj­rze­li ko­niec wojny