Spis częstotliwości radiowych

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu - 2 lata 5 miesiąc temu #14476 przez softnet
Jednym z urządzeń jakie powinny znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym jest radioodbiornik kieszonkowy pracujący przynajmniej w zakresie fal długich (LW - od ang. Long Wave) oraz ultrakrótkich. Powinien on być zasilany bateryjnie oraz posiadać wyjście słuchawkowe. Możliwość odbioru pasm radiofonicznych w zakresie fal średnich oraz krótkich jest dobrym uzupełnieniem, ale proszę pamiętać, że obecnie na falach krótkich nie pracuje żadna polskojęzyczna rozgłośnia, natomiast na falach średnich nadają tylko rozgłośnie lokalne należące do grupy "Polskie Fale Średnie".

Zachęcam do wydrukowania i zachowania spisu polskich i polskojęzycznych stacji radiowych odbieranych w Polsce.

Ich listę znajdziemy pod adresem: pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_i_polskoj%...e_odbierane_w_Polsce

Wydruk ten powinien być przechowywany jako wyposażenie uzupełniające oraz uaktualniany raz na 6-12 miesięcy.

Osobom, które zdecydują się na zapakowanie odbiornika globalnego albo skanera częstotliwości (dzięki skanerowi częstotliwości można nasłuchiwać służby ratownicze oraz mundurowe) polecam wydrukowanie i zachowanie aktualnej Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości. Dokument ten jest swego rodzaju mapą radiową, która pozwala się zorientować gdzie zacząć poszukiwania. A to dlatego by nie szukać rozgłośni radiowych czy służb mundurowych na częstotliwościach przeznaczonych do transmisji danych czy przeznaczonych dla radioastronomii. I tu krótkie wyjaśnienie - na częstotliwościach przeznaczonych dla radioastronomii nie usłyszymy niczego oprócz szumów.

Oto link: dziennikustaw.gov.pl/du/2017/920/D2017000092001.pdf

Służb mundurowych można nasłuchiwać na częstotliwościach UKF. Niestety - w każdym mieście są one inne a w dodatku nie znalazłem w Internecie spisu częstotliwości wykorzystywanych przez poszczególne służby we wszystkich regionach kraju. Dostępne są jedynie spisy szczątkowe tworzone przez pojedynczych pasjonatów. Niemniej stworzenie takiego spisu częstotliwości dla poszczególnych służb słyszalnych w swoim miejscu zamieszkania to kwestia jednego lub co najwyżej kilku wieczorów spędzonych przy skanerze częstotliwości. Pomocna przy tym będzie Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości o której pisałem wyżej.
Ostatnia2 lata 5 miesiąc temu edycja: softnet od.
The following user(s) said Thank You: SŁAWEK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Nomad
  • Gość
  • Gość
4 lata 8 miesiąc temu #14535 przez Nomad
Replied by Nomad on topic Spis częstotliwości radiowych
A jakie małe(poręczne) radio zamiast sibi polecisz? Mobilne duży zasięg. W dobrej cenie. Częstotliwości różne ...

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #14546 przez softnet
Hm... ręczny, chiński ale popularny i tani Baofeng UV-5R.

Jest to ręczny radiotelefon pracujący na częstotliwościach

a) 136-174 MHz - nadawanie i odbiór FM
b) 400-520 MHz - nadawanie i odbiór FM

Dodatkowo na częstotliwościach 65-108 MHz pozwala na odbiór radiowych stacji FM w paśmie UKF (niestety - nie ma możliwości odbioru w zakresie fal długich, gdzie na częstotliwości 225 kHz nadawany jest I program Polskiego Radia).

Co ciekawe radiotelefon ten posiada latarkę oraz alarm świetlno-akustyczny. Przytrzymanie przycisku uaktywnia syrenę alarmową oraz wszelkie świetlne elementy wyposażenia tj. latarkę oraz wyświetlacz.
Ostatnia4 lata 8 miesiąc temu edycja: softnet od.
The following user(s) said Thank You: Nomad, Krzysztof Pień

• bigdady69
  • Gość
  • Gość
4 lata 8 miesiąc temu #14548 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Spis częstotliwości radiowych
widziałem takie radyjka na allegr chyba 100zł za sztuke były jak sie nie mylę

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #14550 przez almethai
ja kupiłem na allegro rosyjskie radyjko z lat 70 na baterię 9V, w pełni sprawne i przestrojone, w "eleganckim" retro etui. W razie czego łatwo będzie dorwać stare rupiecie i wymienić jakąś część, jak się przepali, a za same radyjko pewnie przepłaciłem bo dałem ok 60zł z przesyłką, niestety musiałem doliczyć wartość kolekcjonerską/historyczną itp :) co ciekawe, odbiera dużo lepiej niż inne kieszonkowe radio w podobnej cenie z marketu...

edit: zmieszałem się, rozmawiamy o radioodbiornikach czy radiostacjach :) w Polsce na radiostację trzeba mieć niestety zezwolenie, więc temat olałem, jak coś będę biernym odbiorcą, ew. krótkofalarstwo wchodzi w grę.

Always look on the bright side of life...
Ostatnia4 lata 8 miesiąc temu edycja: almethai od.

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #14566 przez softnet

bigdady69 napisał: widziałem takie radyjka na allegr chyba 100zł za sztuke były jak sie nie mylę

Zgadza się. Natomiast - jak się nie ma pojęcia na jakich częstotliwościach można pracować, a na jakich nie to ryzyko pracy na częstotliwościach przeznaczonych np. dla lotnictwa czy służb mundurowych jest bardzo duże.

Średnio ono też się nadaje jako radiotelefon w pasmie 446 MHZ na częstotliwościach PMR. A to dlatego, że ciężko te częstotliwości ustawić. No i moc jest wyższa niż dopuszczalna w PMR. w PMR jest 100 miliwatów, a najniższa moc jaką pracuje to urządzenie to zdaje się 1 Wat. Jak juz ktoś bardzo chce mieć możliwość nadawania w paśmie PMR to wystarczy kupić radiotelefony PMR. Dostępne sa nawet w MediaMarkcie.

To urządzenie jest raczej dla krótkofalowców oraz służb profesjonalnych którzy umieją się nim posługiwać i mają wiedzę na jakich częstotliwościach wolno im pracować a na jakich nie. Tzn. niby nie trzeba być krótkofalowcem by to wiedzieć, ale poza krótkofalowcami i uprawnionymi służbami nie da się wykorzystać tego radiotelefonu zgodnie z obowiązującym prawem.
Ostatnia4 lata 8 miesiąc temu edycja: softnet od.
The following user(s) said Thank You: bigdady69