Leki i ich zamienniki w branży weterynaryjnej

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #6199 przez Chemik
Witam.
Kolejny z tematów globalnego lub nawet terytorialnego problemu z lekami.
Zgodnie z tematem co sadzicie o stosowaniu zamienników weterynaryjnych.
Zwróciłem na to uwagę gdy np. jakiegoś leku nie ma już na rynku z rożnych powodów:

1 - producent zaprzestał produkcji ( mimo że był skuteczny i to bardzo )

2 - nie ma lekarzy, aby wypisać recepty ( zajmują się pandemią )

3 - z uwagi na histerię społeczeństwa splądrowane apteki ( pozyskanie zamienników )

Czy ktoś kiedyś używał lub zna leki o wzajemnych zależnościach w medykamentach między ludzkimi, a zwierzęcymi lekami.

"Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 4 miesiąc temu #6203 przez kraver
Do tego tematu potrzeba ogarniętego farmaceuty niestety. Różnice mogą pozornie nie istnieć ale mimo to być bardzo wyraźne. Druga dawka to dawkowanie - ciężko dobrać ze względu na wagę i przemianę materii. Osobiście stosowałem kiedyś leki na ból głowy dla... koni. Koniowi dawali dwadzieścia kropel na wiadro wody. Ja waliłem trzydzieści na kieliszek. Lepsze od tramalu.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #6204 przez Chemik
jeśli mówisz o Buteless to znam :) i faktycznie dobre :)

Lecz właśnie chodzi mi o fachowe informacje a nie zasłyszane czy na sobie testowane tu masz słuszność lecz nie chciał bym tematu zamykać, może będzie wśród NAS farmaceuta kiedyś.

moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu #16896 przez zwierzu
ja czasami stosuje "ludzkie" leki u psa i jest wszytko ok i działają czasami nawet lepiej. W odwrotnej sytuacji nie próbowałem.
Info od znajomego analityka medycznego (jego żona farmaceuta)ogólne zasady co do leków:
każdy lek ma coś w rodzaju tolerancji tzn jeśli jest napisane że masz brać 2 razy dziennie a weźmiesz 3 razy to nie umrzesz :)
Leki weterynaryjne mają taki sam skład i nawet producentów szczególnie antybiotyki, przeciwbólowe, przeciwzapalne
Generalnie leki powinno stosować się do wagi organizmu ( bez względu czy to człowiek czy zwierzę)
Jeśli chodzi o wchłaniane to różnego rodzaju zawiesiny, maści, płyny, zastrzyki wchłaniają tak samo
Tabletki, kapsułki tak naprawdę można rozgryźć i wchłoną się szybko ale możliwość podrażnienia dróg pokarmowych
Ostrożnie z lekami antywirusowymi dla zwierząt, nie znając co nam naprawdę dolega, mam na myśli badania laboratoryjne, leków antywirusowych dla konkretnych zwierząt nie powinno się brać
Jeśli jesteś uczulony na jakiś składnik leku to bez różnicy czy to dla zwierząt czy ludzi i tak dostaniesz alergii :)

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu #16898 przez Chemik
Dlatego pasowało by mieć kogoś po farmacji w naszych szeregach co by robiła tabelę odpowiedników weterynaryjnych, a dla człowieka leków.

moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu #16905 przez zwierzu
Myślę że najważniejszą rzeczą jest substancja czynna zawarta w lekach. W zdecydowanej większości te same substancje występują w lekach dla ludzi i zwierząt. Często te same substancje mają inne nazwy handlowe. Może na początek ktoś bardziej biegły podałby substancje i najczęściej występujące nazwy handlowe leków weterynaryjnych które nie powinniśmy brać.