Fotowoltaika

Więcej
6 miesiąc 2 tygodni temu - 6 miesiąc 2 tygodni temu #35814 przez Bart_
Fotowoltaika was created by Bart_
Przymierzam się do zakupu zestawu fotowoltaicznego.
Nie wiem jeszcze w jakiej skali będzie to zakup i w jakie moce chcę iść. Chciałbym na początek mieć 100 W i przetwornicę, która będzie miała potencjał na więcej by móc dołożyć z czasem panel(e).
Chciałbym to połączyć z awaryjnym zasilaniem CO, które już mam zbudowane w oparciu o zasilacz UPS z odzysku i 2*18 Ah akumulatory AGM. Nadwyżkę produkcji energii planuję zużyć poprzez podłączenie grzałki CWU, która działałaby tylko podczas pracy panela z mocą nadwyżkową dla akumulatorów. Grzałka ma za zadanie jedynie dogrzewać wodę - wydłużyć czas, w którym wystygnie.

Ma ktoś plan jak to z głową zaplanować i co kupić by działało bezproblemowo a było instalacją rozwojową?
Ostatnia6 miesiąc 2 tygodni temu edycja: Bart_ od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 miesiąc 3 tygodni temu - 5 miesiąc 3 tygodni temu #35816 przez Chemik
Replied by Chemik on topic Fotowoltaika
Witam Bart - również chcę to uczynić na micro skalę aby zmniejszyć amplitudę dogrzewania wody przez centralne lub z sieci energetycznej. Docelowo podgrzanie wody w pierwszym bojlerze przepływowym do max 30 sC. Dzięki temu omijasz prawo budowlane w zakresie energetyki i cała instalacje upraszczasz zmniejszając ilość ewentualnych miejsc z usterkami.
1 - 3 panele łącznej mocy nie mniejszej niż 600-800 W 12 lub 24 V - ( używane z Niemiec 1 panel 300-500 zł )
2 - grzałka do pierwszego bojlera

Z kalkulowałem koszt na max 1800-2400. Teoretyczna oszczędność po kalkulacjach to rocznie około 800 zł - ( nie ujęta wartość oszczędności na węglu - centralne )

W tym kierunku już poczyniłem przygotowania lecz trafiłem na MUR gorszy niż prawo budowlane - na ŻONĘ :( - zostały mi tylko panele do kupna i instalacja do założenia.

"Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik
Ostatnia5 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Chemik od. Powód: dopisanie zdania

Więcej
5 miesiąc 3 tygodni temu #35819 przez Bart_
Replied by Bart_ on topic Fotowoltaika
Używane panele wymagają pomierzenia przed zakupem. Może być dobrze bo ma 2-5 lat i starzeje się katalogowo a może być 20 letni trup. Dla nieobeznanych lekka loteria.

Cena nowego to 4-4,5K PLN za 1 KW +/- dla kompletnej instalacji on-grid na nowych gratach.

Więcej
5 miesiąc 3 tygodni temu #35820 przez Chemik
To zależy jakie masz priorytety:
1 - oszczędność energii
2 - dążenie do niezależności energetycznej

Dla mnie to jest zabawa i ryzyko wkalkulowane w ceną ale w Niemczech jest firma co sprzedaje z roczna gwarancja panele o wydajności 80 %. - ( sprawdzałem to z 2 lata temu więc nie w pełni aktualne informacje o Niemczech )

moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik

Więcej
5 miesiąc 3 tygodni temu - 5 miesiąc 3 tygodni temu #35822 przez Bart_
Replied by Bart_ on topic Fotowoltaika
80% to 20-letni i przestarzały złom użytkowy. Można na tym budować instalację ale trzeba liczyć się z rozczarowaniem.

Kupując nowe dostajesz 10-20 lat gwarancji na jakość i liniowy spadek wydajności.
Instalacja to nie tylko koszt panela. Inwerter, stelaże, mocowania, okablowanie, konektory, robocizna, ingerencja w dach. Bez względu na koszt paneli ww kosztują tyle samo.
Ostatnia5 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Bart_ od.

Więcej
5 miesiąc 3 tygodni temu #35823 przez Chemik
Tak masz 100 % racji
ja to ograniczyłem do max 2500 zł
gdyż nie mam potrzeby zabawy w przetworzenie prądu a jedynie jego stabilizację do wartości 12 lub 24 V :)
po drugie stelaż jak ktoś umie to sam zrobi. Ingerencji w dach nie mam przy nawet 9 panelach :).

Ale to kwestia tego czy ktoś chce iść w fotowaltanikę czy pobawić się i posprawdzać swoje umiejętności "elektrycznego myślenia" czyli myślenia nie liniowo.

moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik