Budowanie Małych Domów

• kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
4 lata 3 miesiąc temu #16269 przez kraver
Replied by kraver on topic Budowanie Małych Domów
Remont i adaptacja budynku będą droższe niż wyburzenie i postawienie nowego. Problemem jest to, że działka jest rekreacyjna - musisz to zmienić na budowlaną czyli przepchnąć przez starostwo. To mogą być poważne schody. Remont z kolei tylko zgłaszasz. Możesz więc zgłosić we wniosku remont elewacji, dachu, stropów a następnie zaadoptować domek do swoich potrzeb.
Co do szerokości jest problem, trzeba sprawdzić jak to wygląda w nowym prawie budowlanym, natomiast sam projekt po prostu musisz zamówić. Nie oglądaj się na internetowe gotowce projektów, nie są dużo tańsze od projektu na zamówienie. Poszukaj projektanta specjalizującego się w małych domach i zamów u niego.

Podsumowując - remont i adaptacja są trywialne papierologicznie ale droższe. Budowa jest tańsza ale wymaga chodzenia wokoło pozwoleń i projektu. Ważne jest co i jak masz wpisane w papierach gruntowych. Czy ta chatka jest legalnie stojąca czy na dziko. Jakich masz ew. sąsiadów, czy spiętrzą problemy, itd. Z tego co widziałem w linku od Ciebie, można ten domek spokojnie odremontować i adoptować, jego stan nie jest taki zły. Pytanie czy Tobie i Twojej żonie wystarczy taka jego wielkość bo rozbudowa jest już trudniejsza. W firmie remontowaliśmy już domy mające 250 lat, tak, że dało się w nich mieszkać, pełen lifting na zgłoszenie remontowe. To jest możliwe jak najbardziej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 3 miesiąc temu #16300 przez Mirek76
Replied by Mirek76 on topic Budowanie Małych Domów
Kraver, muszę dokładnie zweryfikować, jaki jest status tej działki. Do tej pory nie interesowałem się specjalnie tym, ale chata stoi jak najbardziej legalnie...płacę podatek, prąd, wodę... Co do sąsiadów to luzik, cała wioska to prawie jak jedna wielka rodzina. Obok mieszkają moje ciotki i z drugiej strony dobra poczciwa kobieta - wdówka, jakby ktoś reflektował :P Nie robią problemów, bo temat przepisów jest rozkminiany przeze mnie od lat, i nawiązywany był podczas rozmów z nimi.

Co do gminy, to podejrzewam, że też nie będzie problemów, bo ścieżki mam wydeptane aż do wójta, a myślę, że jak w gminie się przychylą do wniosku, to w starostwie też nie powinno być większych schodów?
W przepisach z kolei jest zapis, że jest ustępstwo, gdy zabudowa lokalna ,nie pozwala na budowę w/g nowych przepisów. A tam wszystko niemalże jak stawiane było przed wojną lub tuż po, to tak stoi lub w tym samym miejscu.

Podeślij mi proszę jakiś namiar na twoją firmę...a nóż widelec i skorzystam i pozostańmy w kontakcie?

Oki, kończę, bo mnie zbesztacie, że robię forum budowlane... :P

Więcej
1 rok 10 miesiąc temu #35161 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Budowanie Małych Domów
Odgrzeję kotleta ,a co tam :P

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
1 rok 9 miesiąc temu #35177 przez fooky
Replied by fooky on topic Budowanie Małych Domów
Downsize i offgrid są znakomitymi sposobami na zaoszczędzenie kasy.
Ale to raczej fajne dla młodych kawalerów lub postrzeleńców na emeryturze.

Ja idąc podobną ścieżką myślenia, to tego chcę dołożyć jeszcze mobilność.
Czyli zamiast koteneru - coś co pływa :)
Dla mniej hardkorowych - campery. W obu amerykach to bardzo popularne.

To też małe domy, ale mobilne :)

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

Więcej
1 rok 9 miesiąc temu #35179 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Budowanie Małych Domów
Poza tym widzisz ,to jest bardzo fajne ale nie w naszej strefie klimatycznej ,chyba że na lato ,bo nie wiem jak to w zimie by funkcjonowało ,tam u ciebie zdało by chyba egzamin ....
ale najbardziej mnie ciekawi ta komora na biogaz .

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
1 rok 9 miesiąc temu #35181 przez fooky
Replied by fooky on topic Budowanie Małych Domów
O każdej porze roku takie coś jest gówniane, chyba, że to dobrze przygotujesz.

Latem blacha sie nagrzewa i masz piekarnik, zimą lodówkę.
Po to bóg dał ludziom rozumek by wykombinowali izolację, wentylację i ogrzewanie.

Nie wiem czy zauważyłeś ale na starych filmach o arktyce, bazy były budowane z kontenerów.
Takie kontenery też można spotkać w Australii, Kanadzie i zdaje się na całym świecie.

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.