Budowanie Małych Domów

• kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #9306 przez kraver
Budowanie Małych Domów was created by kraver
Bardzo ciekawy pomysł i wyjątkowo mądra idea - budowanie małych ale za to ekstremalnie "synergicznych" domów. W linku strona małżeństwa z USA, które stało się prekursorami takich rozwiązań.

tinyhousebuild.com/home-plans/

Duży dom = duża cena budowy = duże koszty utrzymania.
Mały dom = małe problemy.

Projekt na stronie jest na bazie podwozia przyczepy/lawety. Niemniej jego adaptacja do wersji stacjonarnej jest możliwa i prosta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
4 lata 11 miesiąc temu - 4 lata 11 miesiąc temu #9308 przez fooky
Replied by fooky on topic Budowanie Małych Domów
Od paru lat się przyglądam tego typu projektom - mam działkę, i brak chęci na wpieprzanie się w kredyty, a z gotówka krucho...

Niektóre są genialne... ale jak przyjdzie zima, to większość z nich nie zda egzaminu.
Jednak każdy, kto chce się budować, powinien się tematem zainteresować, by zmniejszyć swoje wymagania odnośnie domu.

Powiem tak - mam w Gdańsku kawalerkę 17m2 I dla jednej osoby to maleństwo jest wystarczające - koszty utrzymania żadne (a wynajmowałem to nawet parkom studentów i nie narzekali)
Mieszkałem z żoną w innej kawalerce 36m2 przy postawieniu ścianki działowej - bez problemu z dzieciakiem, a nawet dwoma by dało radę...

A teraz mieszkamy w 4 pokojach na 74m2, z jednym synem i miejsca nam mało (+ 2 piwnice). Bo im się więcej ma miejsca, tym więcej się gromadzi bezsensownych gratów (niestety mieszkanie rodziców więc i gratów trochę zostawili). Wszytko jest kwestią przemyślenia i organizacji.

Więc czy aby na pewno potrzebujesz 300m2 w nowym domu? Przecież trzeba to wykończyć, potem ogrzewać... i sprzątać...

Polecam!

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Ostatnia4 lata 11 miesiąc temu edycja: fooky od.
The following user(s) said Thank You: TRACKER

• kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #9309 przez kraver
Replied by kraver on topic Budowanie Małych Domów
Zawsze pytam swoich klientów przed projektowaniem jaki chcieliby dom. Odpowiedź w 99% to... "żeby było dużo przestrzeni". Rozmawiając z kolei z tymi, którzy domy sprzedają niemal zawsze słyszę "Po co mi taki wielki, coś mniejszego chcę". Ot, kwestia uzależnienia od mody i presji posiadania.

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #9310 przez fooky
Replied by fooky on topic Budowanie Małych Domów
Dokładnie - rozsądek.

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

• BowHunter
  • Gość
  • Gość
4 lata 8 miesiąc temu #11497 przez BowHunter
Replied by BowHunter on topic Budowanie Małych Domów
Ty zarąbisty ten dom. Kraver powiedz jakby taki styropianem 20 okleił na około to na nasze warunki dałby radę?

• kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
4 lata 8 miesiąc temu #11498 przez kraver
Replied by kraver on topic Budowanie Małych Domów
Styropian 20 cm powstrzyma większość problemów z klimatem ;)

POstawienie naprawdę ciepłego, energooszczędnego domu o wielkości powiedzmy (50-60 m2) to koszt na gotowo ok. 100 tys. Można to jeszcze zmniejszyć albo zakombinować.

Mam patent na domek panelowy, taki który buduje siętylko na zgłoszenie a da w sumie ok 45 m2 (lub nawet 60 m2). PIękny może nie jest ale cena niezła - zmieści się w 50 tys. Trzeba mieć działkę tylko.

Takie na lawetach mają dwa problemy :
1. Dopuszczenie do ruchu (mogą być spore kłopoty)
3. Koszt i rejestracja samej lawety (przy większych potrzeba już kategorii na przyczepę).