Czy umeblowanie ma znaczenie?

• Kris
  • Kris Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • "Bezpieczeństwo jest iluzją" --Helen Keller
Więcej
2 lata 2 miesiąc temu #32678 przez Kris
Witajcie,

Piszę do Was jako do ekspertów i chociaż chodzi tylko o grę komputerową (symulator), mam nadzieję, że potraktujecie temat poważnie.

Wraz z kilkuosobowym zespołem, od wielu miesięcy robimy grę o remontach domów ( House Flipper ).
Bardzo spodobał nam się pomysł, żeby dodać do niej kilka domów z podziemnymi schronami. Mam tu na myśli taki panic room, który można zamknąć i przetrwać w nim tygodnie-miesące.
Chodzi nam o to, żeby gracz mając do dyspozycji piwnicę ze wzmocnionymi ścianami itd, mógł ją wyposażyć tak, żeby dało się tam przetrwać możliwie najdłużej.

Gra nie dotyczy części budowlanej (gracz już będzie miał puste pomieszczenie), będzie w niej chodziło o to jak je wyposażyć (meble, instalacje, zbiorniki, generatory prądu, ...).
Gracz będzie mógł kupować i układać przedmioty, a gra będzie miała później oszacować jak dobrze to zrobił - ile szacunkowo można przetrwać w takim pomieszczeniu, na jakim poziomie, o czym zapomniał, co mógłby zrobić lepiej.

W sieci znalazłem kilka artykułów w tym temacie, ale większość skupia się na tym jak można wykopać i wybudować pomieszczenie, a jedynie kilka porusza temat jak je umeblować i wyposażyć.
Czy uważacie, że meblowanie jest istotne i to jakie wybraliśmy łóżka, szafy, zbiorniki itd. ma znaczenie dla przetrwania, czy jedynie dla jakości życia? Jeżeli macie jakieś sugestie, lub rzeczy na które Wy byście radzili uważać (np. unikać ceramiki, bo nie przetrwa wstrząsu, unikać mebli drewnianych, bo są łatwopalne, mieć komunikację w każdym pokoju, założyć czujniki gazu, upewnić się, że z każdego punku schronu coś konkretnego jest łatwo dostępne, pamiętać o jakimś osobnym typie pokoi, itd.) to byłoby to bardzo pomocne. Również jeżeli macie pomysł jak można szacować ile czasu w danym pomieszczeniu można przetrwać (czy chodzi jedynie o to kiedy woda i jedzenie się skończą, czy rzeczywiście wnętrze ma wpływ na to ile można w takim pokoju wytrzymać), wszelkie sugestie będą mile widziane!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 2 miesiąc temu #32681 przez bigdady69
Nie zapominajmy o wentylacji w takim pomieszczeniu ,do której można podłączyć filtr powietrza...

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."
The following user(s) said Thank You: Kris

Więcej
2 lata 2 miesiąc temu #32684 przez Goofy
Replied by Goofy on topic Czy umeblowanie ma znaczenie?
Oczywiście że meble mają bardzo duże znaczenie( aspekt psychologiczny) Sprzęt powinien być prosty i praktyczny.Zbiornik na czystą wodę jak również na brudną. Dobrze jak by była możliwość stałego dopływu czystej a odpływu brudnej. Musimy pamiętać o wentylacji. Dobrze by była możliwość dwóch wejść. Jedna z domu druga gdzieś poza domem ukryta. Niezależne zasilanie, dobrze wyposażona spiżarnia. To tyle na początek ;)

Siłą WILKA nie są kły,szybkość czy też zręczność
Siłą WILKA jest jedność Watahy

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
2 lata 2 miesiąc temu - 2 lata 2 miesiąc temu #32743 przez fooky
Replied by fooky on topic Czy umeblowanie ma znaczenie?
Meble do podstawa dla egzystencji...

Inaczej w bunkrze śpi się na podłodze, inaczej na hamaku czy piętrowym łóżku a inaczej z żoną na wielkim wyrze (przy czym żona to nie mebel :)

Faktycznie meble drewniane mogą być pomocne, bo z drewna łatwo zbudować coś innego lub wykorzystać na opał (o ile masz piec)

Meble w miarę możliwości powinny zajmować mało miejsca, być łatwe do czyszczenia, a zarazem powinny dać się wykorzystać jako pojemniki na sprzęt, żarcie, wodę...
Idąc dalej - gdyby były na kółkach, pomogłoby to w ew reorganizacji.
Inaczej widzisz pomieszczenie gdy wkładasz do niego graty, a inaczej gdy od kilku tygodni siedzisz w tym miejscu i myślisz o tym jak bardzo wkurza Cię szafa przy drzwiach, bo przez to cholerstwo kant stołu wystaje za bardzo i masz już drugiego siniaka na udzie :)

Miło by było gdyby były składane. Np gdy nie używasz stołu, bach trzask prask złożony jednym ruchem ręki i nie zajmuje miejsca, to samo krzesła łóżka (stąd w małych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest hamak)...
Inaczej też na psychikę wpływa posiadanie kibelka a inaczej dwójeczka do siatki w kącie za parawanem, gdzie cała rodzina słyszy i wącha twoje poczynania, tak samo prysznic vs miska i gąbka.

Tak, organizacja, wyposażenie i umeblowanie mają znaczenie dla mieszkania na małej przestrzeni.

W sprawie "sprytnego" umeblowania sugeruję pooglądać filmiki z serii tiny house, lub coś o tematyce budowy kamperów i jachtów.
Można wyciągnąć wiele wniosków.

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Ostatnia2 lata 2 miesiąc temu edycja: fooky od.

• Kris
  • Kris Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • "Bezpieczeństwo jest iluzją" --Helen Keller
Więcej
2 lata 1 miesiąc temu #32773 przez Kris
Replied by Kris on topic Czy umeblowanie ma znaczenie?
Moglibyście proszę rzucić okiem na ten (niepubliczny) filmik i powiedzieć co w takim bunkrze jest Waszym zdaniem do poprawy? Ja znalazłem dwa oczywiste błędy, ale pewnie sporo przeoczyłem.

(bardzo proszę o nie wklejanie linku do filmu poza forum, to mogłoby zaszkodzić naszej pracy)

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
2 lata 1 miesiąc temu #32774 przez fooky
Replied by fooky on topic Czy umeblowanie ma znaczenie?
1. Na wejściu przez podłogę do "kuchni w schronie" Nie widze drzwi :)
2. Teoretycznie przed kuchnią powinna być jakaś "śluza" z możliwością pozostawienia brudnych ubrań, odessania (podciśnieniem) ew. radioaktywnego kurzu i umycia się, przed wejściem do pomieszczeń bunkra - szczególnie jeśli pierwszym jest kuchnia!. W teorii... bo w praktyce jesteś w domu, i o ile działa instalacja hydrauliczna można to zrobić w łazience domowej... ale potem przez kawał domu musisz przemaszerować... o ile ten dom "po" jeszcze istnieje. Jeśli ma to być schron p. atomowy p. skażeniom chemicznym/biologicznym, to wydaje mi się, że to raczej niezbędne - tak na zdrowy rozsądek. I tu jeśli bym umieszczał taki bunkier to może przez sypialnię bezpośrednio sąsiadująca z łazienką... (jeśli takiej śluzy nie można zrobić)
3. Tu też nei rozumiem czemu pierwszym pomieszczeniem bunkra jest kuchnia. Zarowno kuchnia, jaki i cału bunkier wymagają instalacji hydraulicznych, oraz wentylacji, więc takie połączenia w praktyce chyba ciężko byłoby realizować pionowo poprzez sypialnię. (ale to już dla architektów) - ja tu na życzenie autora szukam dziury w całym.
4. Nie widze wewnątrz bunkra zbiornika na wodę. (Może jest na zewnątrz, ale czy jest tam bezpieczny?)
5. Jak na długotrwałe przebywanie w bunkrze to spiżarnia mała i pustawa. Nawet Zakładająć że to bunkier dla 2 osób (tyle widze łóżek)
6. Kibel widać... prysznica nie - No owszem można się myć w misce...
7. Coś maławo tam miejsca na ubrania - pralki też nie widzę... podobnie jak miejsca do suszenia prania. W tak ciasnej przestrzeni, zakładając że co chwila trzeba gacie i skary przeprać... grzybuś panie będzie się miał gdzie rozwijać.
8. W kuchni/salonie - widze jakis monitor. Jeśli ma to być centrum rozrywki - np oglądanie filmów/granie... no to hałasowanie przy wejściu, ułatwi wykrycie takiego schronu... Powinno to być w moim przekonaniu głębiej...
9. W tym samym pomieszczeniu widzę półeczkę z 2 szt broni długiej. W ciasnej przestrzeni dobrze by było dołożyć kilka pistoletów.
Niestety Broni nie widze głębiej.

A co jeśli podczas snu, ktoś wejdzie przez właz do kuchni, a "bunkrownicy" śpią w pokoju dalej (za kolejnymi drzwiami?) Naturalnie w takiej sytuacji nie lecisz na początek bunkra tylko na koniec (bo tam trudniej intruzowi dojść) i właśnie to tam powinien być zapas żarcia i broni. Nie mówię, że całość, ale chociaż część.
Można sobie też wyobrazić, że splądrowane zostaną pomieszczenia pierwsze. A kolejne ze względu na podejrzenie, że tam już za wiele nie ma poza "kimś" potencjalnie uzbrojonym, mogłoby doprowadzić napastników do decyzji "spadamy".

10. Nie widze BOBów...
11. Nie widzę awaryjnego wyjścia.

To takie pierwsze wrażenia...

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.