Wentylacja w bunkrze

Więcej
4 lata 2 tygodni temu #20611 przez INEX
Replied by INEX on topic Wentylacja w bunkrze
Masz komfortową sytuację bo budujesz od podstaw więc weź pod uwagę że większość śmiercionośnych gazów to gazy cięższe od powietrza. Na twoim miejscu zrobiłbym 2 warianty zasilania główny przez szyb kominowy na czubek dachu i zapasowy na wypadek uszkodzenia budynku ale nie niżej jak jakieś 2m nad poziomem gruntu. Pomimo że mam rekuperację w budynku to piwnica ma całkowicie osoby system wentylacyjny gdzie jeden z niepotrzebnych przy rekuperacji kanałów kominowych jest właśnie po to aby czerpać powietrze z 12m nad poziomem gruntu. W normalnych warunkach szyb pracuje jako szyb wyciągowy ale po założeniu pompy i zamknięciu dopływu powierza do piwnicy z nawiewników higrostatycznych sytuacja się odwraca, szyb pracuje jako zasilanie wpompowując powietrze do piwnicy tworząc w niej nadciśnienie.
The following user(s) said Thank You: Dydas

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 2 tygodni temu #20630 przez Dydas
Replied by Dydas on topic Wentylacja w bunkrze
Dzieki za mądre uwagi. pzrwd

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #26585 przez Piotr
Replied by Piotr on topic Wentylacja w bunkrze
Widziałem, przewody wentylacyjne zakamuflowane w lampach (rurach tych lamp) zewnętrznych, które służą normalnie do oświetlania i dodatkowo jako wlot i wylot wentylacji. Niestety tylko na obrazku, więc nie wiem czy przepływ powietrza
jest wyczuwalny czy nie, dla postronnego ale pomysł bardzo mi się spodobał.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #28941 przez afterimpact
Replied by afterimpact on topic Wentylacja w bunkrze
jak wentylacja w bunkrze to realizowana za pomocą betonowych nie ceglanych kominów, lub prawdziwych rur stalowych grubościennych a nie tych z cienkiej kwasówki. Potem niezbędne są zawory przeciwwybuchowe, oraz zawór ciśnieniowy do utrzymywania zadanego nadciśnienia w bunkrze. Ostatnia rzecz jaka jest niezbędna to filtry HEPA, ULPA z pompą lub jest taki zestawik bardzo drogi filtrów NBC.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #28950 przez Dydas
Replied by Dydas on topic Wentylacja w bunkrze
A dlaczego musza być betonowe?

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #28960 przez afterimpact
Replied by afterimpact on topic Wentylacja w bunkrze
powinny być rury stalowe o grubej ściance ale jak nie ma to betonowe z żelbetu jak sam zrobisz to wyjdą taniej niż rury