Wentylacja w bunkrze

• bigdady69
  • Gość
  • Gość
4 lata 7 miesiąc temu #20596 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Wentylacja w bunkrze
ale skażonego powietrza ci nie wyłapie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 7 miesiąc temu #20597 przez INEX
Replied by INEX on topic Wentylacja w bunkrze
Skazonego czym bo już nie kumam o czym mówisz? Albo mówimy o skazeniu promieniotworczym i tu potrzebne są dobre filtry mechaniczne albo chemicznym i tu z kolei pochłaniacze węglowe, weź się zdecyduj bo nie kleje o co Ci biega

• bigdady69
  • Gość
  • Gość
4 lata 7 miesiąc temu #20599 przez bigdady69
to sie nie zrozumieliśmy ,chodzi mi o filtr tego typu ULPA
- Ultra Low Penetration Air:

1) minimalna skuteczność filtracji 99,999% dla cząstek o wymiarach 0,1÷2 μm ,

2) skuteczność wyższa niż 99,9995% dla najbardziej przenikających cząstek o wymiarach 0,15÷0,30μm

no i że taki właśnie filtr można by wsadzić do tej fajnej skrzyneczki która pokazałeś :)

Więcej
4 lata 7 miesiąc temu #20600 przez INEX
Replied by INEX on topic Wentylacja w bunkrze
No teraz rozumiem ale może tak na ziemię zejdzmy, co :-P ULPA to całe systemy a nie skrzynka 40/40/40 zrobiona w zakładzie kolegi :-)

• bigdady69
  • Gość
  • Gość
4 lata 7 miesiąc temu #20602 przez bigdady69
oj tam jak już robić wiochę to na maksa ;)

Więcej
4 lata 7 miesiąc temu #20607 przez Dydas
Replied by Dydas on topic Wentylacja w bunkrze
ok, trochę przez ostatnie dni pogrzebałem i wydaje mi się ze skompletowałem wiedzę którą mogę się podzielić

A więc zaczynając od załącznika went.jpg (prostu schemat ale idealny do moich rozważań, do pom. ok. 50 m2) - otwór wlotowy powietrza najlepiej przy podłodze (to przeczytałem w innych opracowaniach) lub przynajmniej niżej niż wylotowy ponieważ zimne powietrze czyli to wtłaczane jest cięższe a ciepłe z CO2 unosi sie do góry wiec przy suficie montujemy odpowietrzenie

zauważyłem że już pierwsze filtry mogą być montowane w przodzie układu doprowadzającego np. w ścianie lub dopiero w pomieszczeniu ale raczej zawsze przed ręcznym wentylatorem, takim na korbę (załącznik 2). Można też sprowadzić profesjonalną wentylację (NBC filtration) z USA (załącznik 3), ale to już na bogato.

Jeśli chodzi o filtry to np. w tej amerykańskiej wentylacji montują filtry HEPA, które sa łatwo dostępne w Polsce a w połączeniu z filtrem absorbującym gazy (nie wiem co to jest), mają skuteczność 99.97% co ponoć wystarcza do filtracji nuklearnej, biologicznej i chemicznej. To co kolega INEX wczesniej skontruował i wysłał zdjęcia skrzynki w 4 filtrami, chyba gabarytami w pełni wystarcza do pom. ok. 50 m2. Są też filtry wojskowe dostępne w Polsce, ale jeszcze nie wiem jakie zadanie spełniają (załącznik 4).

Dalej kwestia odpowiedniego ciśnienia w pomieszczeniu. W związku z tym ze wentylacja musi działać za pomocą praw fizyki, bierzemy pod uwagę brak prądu lub chęć oszczędzania akumulatorów, odpowiednie ciśnienie i temperatura w pomieszczeniu raczej zapewnią sprawne wtłaczanie i wyprowadzanie powietrza. Chyba ma to związek tez z tzw. nawiewem wstecznym, kiedy powietrze jest właczane do pomieszczenia przez otwory odprowadzające, co nie powinno mieć miejsca. Amerykańcy stosują zawory cisnieniowe w otworze odprowadzającym. Pewnie jakaś lekka klapka lub zapadnia, która sie uchyla żeby wypuścić powietrze i nie pozwala na jego wtłaczanie od góry... można też zaopatrzyć się w miernik ciśnienia ale nie wiem jeszcze jakie powinny byc poprawne odczyty. Widziałem też skierowany do otworu odprowadzającego nawiew mechaniczny, który na pewno póki jest prąd i skażenie na zewn. będzie najlepszym gwarantem że powietrze nie przepcha się przez otwory odprowadzające.

Zastanawiałem się jak poprowadzić przewody i z lektury projektów głównie amerykańskich (naprawde mają branże komercyjną mocno rozbudowaną) i raczej zgodnie z logiką trzeba je odprowadzić na boki od konstrukcji bunkra tym bardziej ze u mnie nad bunkrem bedzie stał dom. W razie zawalenia trzeba uniknąć zasypania wentylacji. Więc odpada poprowadzenie wentylacji w ścianach i na dach, tylko przez ściany do ziemi i kilkanaście metrów z boku dopiero na powierzchnie. Jeszcze pomysłałem ze najlepiej w miejscu zakamuflowanym krzakami i roślinnościa...

Pomysłałem tez o rezerwowym trzecim przewodzie, takim który będzie na stałe zamkniety, i bedzie miał nietypowo dwa otwory (przy podłodze i suficie). W razie kiedy będę potrzebował dodatkowe napowietrzenie lub odprowadzenie to odczepiam odpowiednią klapę, przekładam filtry lub zawory i pomieszczenie dalej jest wentylowane.

Ciekawe czy to wszystko o czym musze pomyslec w sprawie wentylacji. Jakby ktos miał jeszcze jakies to pomysły to piszcie
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Noe, Piotr, bigdady69