Safe room.

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #17407 przez fooky
Replied by fooky on topic Safe room.
Jak dla mnie taki safe room ma sens w 2 przypadkach:

1. Gdy dom jest tak zaprojektowany, że od początku wiadomo jakie to pomieszczenie ma przeznaczenie. Wzmocnione ściany, solidne drzwi (najlepiej zamaskowane) - wyjście na zewnątrz. Kibel, woda, osobna linia tel, osobne zasilanie itd. I wtedy masz namiastkę schronu. Wejdą Ci na chatę zielone ludziki, a Ty siedziesz ścianę obok. Ważne by Cię nie widzieli, nie słyszeli i nie czuli... Stąd konstrukcja musi być pzremyślana.

Kiedyś wyjdą, albo zasną... i przejmujesz inicjatywę.

2. W czasie pokoju - Tylko jako schronienie przed intruzami. Zamykasz się i dzwonisz po pomoc.
Ale znów kontrukcja ważna. Nie karton gips tylko solidna ściana i mega pancerne drzwi, by siekierą ich nie wydłubali.
Bo będą wiedzieli gdzie siedzisz.

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 2 miesiąc temu #17504 przez kraver
Replied by kraver on topic Safe room.
Safe room ma sens jak o forma obrony przed zagrożeniem typu włamanie lub jako schron przy ciężkich warunkach atmosferycznych. Tyle, że w warunkach budownictwa współczesnego (gazobetony, Ytong, Silka, Suporex) traci sens. No bo co z tego, że wstawimy mocne drzwi, wentylację i zamki jeśli wystarczy kilka uderzeń siekierą/kilofem żeby przegryźć się przez mur. Oczywiście, jeśli ktoś ma konstrukcje domu z np. czerwonej cegły, bloczka betonowego lub takie pomieszczenie ze zbrojonego betonu to sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Krótko mówiąc dokładnie to co napisał Fooky - jak zbudowaliśmy dom z tektury za grosze to nie ma sensu tworzyć pseudo pomieszczenia ochronnego.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #17532 przez INEX
Replied by INEX on topic Safe room.
Niby nic ale już kilka, kilkanaście lat temu wstawiałem drzwi i to nie typu "market" wewnątrz budynków.
Na początku robiłem wielkie oczy gdy dowiedziałem się co mam zrobić. Zwykle pytałem po co takie drzwi do pokoju. Odpowiedzi były różne np. że jadąc na wczasy zniosą tu wszystko co wartościowe i będą spokojniejsi. Najciekawsze drzwi z gatunku "pancerfaust" zamontowałem do: sypialni :) Drzwi były dopasowywane wykończeniem do pozostałych w domku na oko zwykłe pokojowe :)
A jak montować to nauczyłem się na zlecaniach u "jumaków": tu tak, tu tak, tu tak, zapomnij o tym, leć po to. Ja robiłem co "zalecali" bo to prawdziwa szkoła od ekspertów a na koniec po robocie zadowoleni jeszcze dobrze płacili :) Fajne czasy i to wszystko był dawno temu ... teraz? sama prowizorka a klientom się zdaje, że są chronieni :)

Załącznik OpiniaGerda012.jpg nie został znaleziony

Załączniki:

• kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 2 miesiąc temu #17536 przez kraver
Replied by kraver on topic Safe room.
Otóż to Inex. Fachowiec jak Ty, włoży kupę roboty, dobre materiały i wykonanie a potem ktoś wlezie przez ścianę. Na jednej budowie do kotłowni były wstawione dobrej klasy drzwi, takie przeszklone częściowo (szkło dmuchane, dymione, ozdobne). Klucz od środka ale jeden z zamków był diabli wiedza czemu zatrzaskowy. Jeden młody nie zauważył i drzwi zatrzasnął wychodząc. Wszystkie klucze w środku. Drzwi zamknięte. Chcieliśmy tłuc szybkę ale jej koszt by poszedł w setki złotych. Weszliśmy przez ściankę z suporexu z użyciem kilofa. W jakieś 2 minuty - kilka uderzeń i był otwór. Potem elegancko wycięło się połamane części i wstawiło nową ściankę. Cała prawda o dzisiejszym budownictwie.
Jak ktoś kupuje mieszkanie u developera to niech sprawdzi sobie nadproża czy są systemowe - w większości wypadków nie są (bo drogie). Wieńce - za małe i tak dalej, i tak dalej.