Ocieplenie domku sezonowego

  • kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
4 lata 3 miesiąc temu #14964 przez kraver
Ocieplenie domku sezonowego was created by kraver
Domek sezonowy, czy jak kto woli letniskowy to prosty budynek mieszkalny, stworzony do użytkowania sezonowego. Krótko i po polsku mówić - cienkie ściany, nie ocieplany dach, tanie okna, brak co. Jak doprowadzić taki domek do użyteczności całorocznej ? Oto kilka patentów (skrótowo i w dużym uproszczeniu). "Na warsztat" bierzemy domek dwupiętrowy, drewniany z płazów, łączonych na rogach na pióro lub "jaskółczy ogon".

1. Ocieplenie - najwięcej ciepła z budynku ucieka przez dach, nawet 80 % dlatego też powinien on być najmocniej ocieplony. W przypadku niewielkich domków warto zainwestować większe pieniądze w ocieplenie dachu a nie ocieplać stropu - dlaczego, dlaczego zaraz wyjaśnię.
Są dwa sposoby docieplania budynku - z zewnątrz (tańszy) i od wewnątrz (droższy). Ocieplenie zewnętrzne można zrobić łatwo i szybko i za niewielkie pieniądze za pomocą:
- styropianu elewacyjnego (klejony na klej i mocowany kołkami, z zewnątrz tynkowany) - najtańszy chyba sposób.
- wełny mineralnej sztywnej (ale od zewnątrz musimy dobudować drugą ściankę)
- naturalnych płyt z np. wełny drzewnej (steico flex, steico protect)
- innych sposobów (obłożenie domu strawbalami czyli kostkami słomianymi i pokrycie ich gliną)
Kiedy chcemy zachować zewnętrzny wygląd ścian musimy zastosować ocieplanie w środku - tutaj musimy przymocować do ścian stelaż który wypełnimy ociepleniem i pokryjemy od środka płytą (OSB, MFP, GK lub inną). W ocieplania wewnętrznym można użyć:
- wełny mineralnej (tanio i nie pali się - ale należy ją oddzielić od powierzchni mieszkalnej szczelną przegrodą gdyż powstające drobinki wełny są szkodliwe)
- wełnami drzewnymi (j.w.)
- innymi materiałami (przykładowo wdmuchiwane steico Zell - czyli mikrowiórki wdmuchiwane do konstrukcji, które układają się tworząc ocieplenie - polecam tanie i niesamowicie skuteczne).
Pod żadnym pozorem nie stosujemy od środka styropianu (chyba że budujemy chłodnię) - styropian nie oddycha i spowoduje osadzanie się pary na ścianach a z czasem poważne problemy z grzybem i wilgotnością.

Dach - ocieplenie dachu jak pisałem jest b. ważne - ocieplamy najgrubiej jak możemy (czyli tyle ile mamy miejsca pomiędzy krokwiami) a jeśli nam braknie to dokładamy na krokwiach od wewnątrz dodatkowy stelaż, kładziony w poprzek krokwi i też go wypełniamy ociepleniem. Rodzaje materiałów do ocieplenia takie jak na ścianach.

Strop - możemy pogrubić go (kosztem wysokości piętra) i wypełnić np. wełną min. lub drzewną ale w małych domach tego bym nie robił. Strop tylko drewniany, będzie przepuszczał ciepłe powietrze z parteru na piętro. A piece/kominki/kaflówki generalnie stoją na parterze właśnie.

Grubości ocieplenia:
- ściany minimum 15 cm maksimum 50 cm (różne materiały mają różne grubości wg normy - zasada im taniej tym grubiej mówi wszystko)
- dach - minimum 20 cm maksimum 50 cm
- 10 cm - 20cm
Ważne! Ściany 50 cm to ściany domów pasywnych. W domach parterowych ocieplamy grubo stropy a odpuszczamy dach.

Ogrzewanie.
Rodzaje źródeł ciepła w kolejności od najtańszych
- piecyk typu koza (najlepsze są żeliwne bądź kaflowo-żeliwne - unikać stalowych) - takim piecykiem nagrzewamy dół i przez kominy/otwory wentylacyjne doprowadzamy ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Nie ocieplony strop pozwoli dogrzać górę. Zamiast piecyka w wersji droższej świetnie sprawdzi się kuchani węglowa żeliwno-kaflowa. Pozwoli gotować i ogrzewać
- piec/kominek kaflowy (koszt od 2000 zł do nawet 20000 zł)
- kominek z rozprowadzeniem grawitacyjnym (gdy jest dodatkowo kaflowy to rewelacja)
- kominek z płaszczem wodnym (nie polecam)
- piec CO różnej maści i koloru.

Kozy, kaflówki, kominki nie wymagają dodatkowych instalacji. Piece co już tak. Ogrzewanie przez promieniowanie ciepłem od kaflówki, kominka kaflowego lub piecyka żeliwnego jest zdrowsze i skuteczniejsze niż nawiewy grawitacyjne. Płaszcz wodny wymaga położenia podłogówki - to duży koszt i wyzwanie w małym domku.
W przypadku ogrzewania samodzielnego proponuję pomyśleć o pompach indukcyjnych i/lub pompach indukcyjnych z ogniwami. Ciepła woda - tutaj indukcja też załatwi sprawę. Ogrzewacze przepływowe elektryczne są prądożerne, choć łatwe w instalacji.
Czy warto inwestować w kaloryfery/podłogówkę ? Moim zdaniem nie - jeśli ich nie ma lepiej wymyślić coś prostszego ale można oczywiście stworzyć pełną instalację i podłączyć ją do pieca czy pompy. Wygoda będzie nieporównywalna chodź koszty też większe o rząd kilkuset procent.

Okna. W domkach kupowanych jako gotowce do złożenia często okna są kiepskiej jakości. Należy wymienić te okna, które są w dachu jako pierwsze i nie żałować pieniędzy (patrząc na parametry) - to powinno dać wymierne efekty w realnej "ciepłocie" pomieszczeń.

Proszę o pytania jakby były jakieś braki lub niejasności, jestem dzisiaj wymordowany i mogłem coś pominąć ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 3 miesiąc temu #14968 przez softnet
Replied by softnet on topic Ocieplenie domku sezonowego
Ten tekst czyta się jakbyś go napisał specjalnie dla mnie :)

Mam pytanie - a co ze ścianami? Ściana to goła bela zdaje się o grubości 5 cm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
4 lata 3 miesiąc temu #14970 przez kraver
Replied by kraver on topic Ocieplenie domku sezonowego
Wewnętrznymi ? Albo je zostawić albo pogrubić. Żeby to ładnie wyglądało można zrobić następujący patent :
- od jednej strony nabić po obwodzie wyszlifowane belki o ściance np. 10 cm
- w powstałą przestrzeń włożyć ocieplenie (wełnę - styropian rezonansuje dźwięki)
- nabić ładną deskę boazerię.
Z jednej strony będziemy mieć belki a z drugiej deski/boazerię.

Jakie są "zady i walety" materiałów ociepleniowych

1. Wełna mineralna - niepalna, ciepła, tania. Wady - chłonie wilgoć. Nie oddaje wody (raz zmoczona będzie wilgotna). Z czasem zmniejsza swoją objętość (po 5 latach na dachu o skosie 45 stopni wełna obsunęła się o 2 metry - przykład z mojego domu rodzinnego.

2. Styropian - Tani. Wodoodporny. Łatwy w montażu. Powszechny. Wady - łatwopalny. Palony wydziela trujący dym. Z czasem się utlenia. Absoltunie nie dyfuzyjny (nie przyjmuje i nie oddaje wody).

3. Wełna drzewna (np. Steico) - zalety - świetne parametry cieplne. Super łatwy montaż. Praktycznie niepalna (gwarantowane certyfikatem ITB). W pełni dyfuzyjna (zalana wodą odparowuje ja i wysycha do poziomu wyjściowego. Absolutnie nieszkodliwa. Wady - 10-15 % droższa od wełny. Nie wszędzie można ją kupić (w dobie internetu to juz nie problem).

4. Straw ball (kostka prasowana słomiana). Zalety. Ekologiczna i niemal darmowa. Wady - makabrycznie droga robocizna wykonawców. Trzyma wilgoć. Zagrożona przez gryzonie. Tynki tylko gliniane.

Ten tekst czyta się jakbyś go napisał specjalnie dla mnie :)


Natchnąłeś mnie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.