Agregat prądotwórczy.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #20830 przez Gekon
Replied by Gekon on topic Agregat prądotwórczy.
Potestuję i za jakiś czas znów napiszę o wrażeniach. Teraz czekam tylko na jakiś gigantyczny blackout ;-)
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: Gekon od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 4 dni temu #24485 przez Goofy
Replied by Goofy on topic Agregat prądotwórczy.
No i stało się . Od wczoraj stałem się właścicielem małego agregatu :P Kolejne wyłączenia prądu po burzy przekonały lepszą połowę że agregat jest niezbędny w domu ;)
Fajnie to wyglądało jak tylko u mnie na ulicy był prąd.
Dziś zamawiam kolejne rolety zewnętrzne aby jednak światło nie wychodziło na zewnątrz.
Agregat schowany pod tarasem z tyłu domu zmniejszył hałas o połowę. Muszę przemyśleć jak wyciszyć go jeszcze troszkę

Siłą WILKA nie są kły,szybkość czy też zręczność
Siłą WILKA jest jedność Watahy

Więcej
4 lata 4 dni temu #24490 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Agregat prądotwórczy.
Ja swój mam w szopie jakieś 20m od domu i nic nie słyszę ;)

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."

Więcej
4 lata 4 dni temu - 4 lata 4 dni temu #24509 przez Gekon
Replied by Gekon on topic Agregat prądotwórczy.
A ja jakiś czas temu obiecałem podzielić się wrażeniami z używania agregatu Honda EU20i. Tak się złożyło, że ok. 1,5 miesiąca temu były ostre wichury i w moim miejscu zamieszkania nagle zniknęło zasilanie. Co prawda po paru godzinach pojawiła się jedna faza, ale 2/3 domu nie było zasilane, bo brakowało pozostałych 2 faz. Oczywiście, mogłem poprzeciągać przedłużacze z tych gniazdek, gdzie jest prąd do tych urządzeń, które trzeba zasilić, ale po pierwsze nie wszystko się da zasilić, bo brakuje przedłużaczy, a po drugie robi się plątanina kabli na podłodze. Jak się nie ma agregatu to trudno - trzeba kombinować, ale ja postanowiłem przełączyć się całkowicie na agregat w celu przeprowadzenia generalnego testu w realnych warunkach.

2 faz nie było przez 3 dni i przez cały ten czas zasilałem dom agregatem. Wyłączałem go tylko na noc, gdy szliśmy spać, bo nie było sensu, aby chodził bez potrzeby. W dzień i wieczorami udało się zasilać wszystko, co potrzebne, czyli:
- czajnik elektryczny,
- płytę indukcyjną,
- lodówkę,
- zamrażarkę,
- pełne oświetlenie domu i komórki narzędziowej,
- telewizor, radia,
- bojler do ciepłej wody,
- ładowarki itp.

Oczywiście, nie wszystko jednocześnie, trzeba było się pilnować z włączaniem poszczególnych urządzeń, ale z drugiej strony nie było to zbyt uciążliwe.

Inne kwestie: sąsiedzi na szczęście nie przyszli po prąd. Może dlatego, że jednak jedną fazę mieli. Zastanawiam się natomiast, czy słyszeli pracujący agregat. Późnym wieczorem raczej był słyszalny, pomimo zamknięcia go w kotłowni i odprowadzania spalin do komina. Gdy będę budował piwniczkę w tym roku, zbuduję specjalne pomieszczenie na agregat, aby nie było go wcale słychać.

Paliwo: przyznam, że zużyłem trochę paliwa - ok. 25-30 litrów na 3 doby. No cóż, kosztuje to trochę, ale nic na to się nie da poradzić. Dodam, że mam zawsze zapas ok. 70 litrów benzyny i ok. 100 litrów oleju napędowego. Oczywiście, można trzymać więcej, ale trzeba mieć miejsce na kanistry oraz trzeba mieć świadomość, że do przechowywania dużej ilości paliwa trzeba mieć specjalne pomieszczenie zgodne ze stosownymi przepisami.

Podsumowując: agregat warto mieć. Przydaje się "bardzo cholernie" :-) Nie wyobrażam sobie np. 3 dni bez prądu zimą - staje piec i obieg wody w instalacji CO, nie ma podgrzewania CWU, nie działa lodówka (pozornie zimą niepotrzebna, ale jak na zewnątrz masz -10 stopni to nie wszystko można wystawić na dwór. W lodówce jest zawsze kilka stopni powyżej zera). Do agregatu trzeba mieć zapas paliwa i materiały eksploatacyjne (olej, świeca, filtr powietrza) na wymianę. Trzeba dbać o agregat i zgodnie z zaleceniami producenta dokonywać wymiany oleju itp (ja zapisuję sobie po każdym wyłączeniu ilość godzin pracy i zawsze wiem, kiedy zmienić olej i świecę.

Poza tym agregat warto mieć wpięty mądrze, bezpiecznie i zgodnie z przepisami w domową instalację elektryczną po to, aby nie trzeba było ciągnąć od niego 100 przedłużaczy, tylko, żeby przełączyć hebel w odpowiedniej skrzynce i aby cały dom przeszedł na zasilanie agregatem.

Warto też znać moc znamionową poszczególnych sprzętów w domu, aby wiedzieć, co i kiedy można włączyć, aby nie przeciążyć agregatu.

No, to chyba tyle...
Ostatnia4 lata 4 dni temu edycja: Gekon od.
The following user(s) said Thank You: softnet, bigdady69

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #27126 przez Gilkus
Replied by Gilkus on topic Agregat prądotwórczy.
Ja w domu w razie sytuacji awaryjnych mam agregat Kruzer, kupiłem go kiedyś w promocji za naprawdę niewielkie pieniądze, dotychczas z dwa razy musiałem z niego skorzystać podczas awarii prądu, ale nie zawiodłem się, działa sprawnie i bezawaryjnie. Warto być przygotowanym na takie kryzysowe sytuacje.
The following user(s) said Thank You: bigdady69

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #27127 przez SŁAWEK
Replied by SŁAWEK on topic Agregat prądotwórczy.
Dzień dobry Gilkus.