Agregat prądotwórczy.

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #5715 przez fooky
Jak w temacie. Na krótkotrwałe zaniki zasilania dobrym pomysłem może być agregat.
Urządzenia te są obecnie stosunkowo tanie, łatwo dostępne, i z pewnością da się na nie znaleźć nieco miejsca w garażu.

Problem tylko w wyborze właściwego.

Dzisiaj na forum zobaczyłem ten wątek , (dość ważny moim zdaniem) postanowiłem więc utworzyć osobny temat.

Podzielę się zatem spostrzeżeniem na temat agregatu jaki zakupił mój ojciec.

Marka - nieznana, pewnei jakaś chińczczyzna.
Cena 50 Euro :) Drapnął to ojciec na jakiejś mega wyprzedaży w Niemczech.
Moc wg producenta 750W
Waga - moja ręka ocenia na około 15 kg bez paliwa.
Pojemność skokowa 50ccm - zapamiętałem, bo tyle co stara JAWA.
Paliwo - benzyna bezołowiowa + olej (dwusuw)

1. Trochę bez sensu, że dwusuw - trzeba pamiętać o odpowiedniej mieszance, i dość mocno smrodzi.
2. Poziom hałasu do zaakceptowania, choć warto mieć przedłużacz i postawić go w ogrodzie.
3. Bardzo krótki czas pracy. Producent nie zaleca używania ciągłego dłuższego niż 4h. Może wynika to ze skuteczności chodzenia.

Z zabawy wynika, że spokojnie sobie radzi, z włączonymi na raz:
- lodówką,lampką nocną i wiertarką.

W momencie, gdy lodówka wchodziła w stan pracy (czyli nie tylko światło wewnątrz), agregat wyraźnie wchodził na wyższe obroty i hałas robił się nieprzyjemny.

Podsumowanie:
Dobre do drobnych prac w ogrodzie, może gdzieś na odludziu do domku, czy przyczepu campingowej (doładowanie akumulatora?).
Jednak domu na pewno nie zasili, wody w czajniku a tym bardziej w boilerze nie podgrzeje. Suszenie włosów suszarką odpada.
Ale podtrzymanie pracy lodówki, i światło w kuchni by z braku TV poczytać książkę... bez problemu.
4 godziny pracy wystarczą. Z resztą lodówka nie pracuje non stop. Dochłodzi i się wyłącza, trzymając temperaturę przez jakiś czas.

Nawet jeśli włączać agregat powiedzmy co godzinę na 20 min. Lodówce to wystarczy (tyko człowiek się nabiega).

Kupując agregat mam wrażenie, że poza odpowiednią do potrzeb mocą i inwerterem (patrz link wyżej) warto rozważyć elektronikę umożliwiającą automatyczne uruchomienie agregatu w wyniku spadku/zaniku napięcia. Lub możliwość programowania czasowego (kiedyś czytałem o takich agregatach do serwerowni) Jednak za 50 Euro tego się nie kupi... Podejrzewam, Że ojciec podczas zakupu zadziałał impulsywnie na podstawie ceny, a nie jakości, czy konkretnych potrzeb (a może jest preppersem, a ja o tym nie wiem?).

Podzielcie się proszę swoja wiedzą na ten temat. Wątek może być przydatny.

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #5716 przez kraver
Replied by kraver on topic Agregat prądotwórczy.
Automatycznie włączany w razie spadku mocy system na agregacie to już zasilanie awaryjne, więc pewno bedzie droższy. Zwłaszcza, że sam agregat musi być wtedy specjalistyczny (nikt go linka nie odpali). Jakie koszty nie wiem, ale dla małego domku obstawiałbym kilkanaście tys. złotych.

muratordom.pl/budowa/sprzet-i-narzedzia/...tworczy,22_9753.html

dobrze obstawiłem - ale sam agregat. Z instalacją podejrzewam że koszt ok. 25 tys. za poważniejszy sprzęt. Jeśli agregat ma być spalinowy to musimy mu zapewnić pomieszczenie o większych gabarytach z dobrą wentylacją - będzie głośny i będzie się grzał, a chłodzi powietrzem. Chyba, że te lepsze (zasilania awaryjne) mają chłodzenie innego typu.
Krótko mówiąc - prosty agregat jest dostępny dla każdego, te poważne, automatyczne, to już tylko dla kasiastych.

Co do producenta agregatów zdania są podzielone - moi firmowi "szpece" zarzekają się, że tylko japońskie sa naprawdę dobre. Mam w firmie honde 3 kw i jeszcze nas nie zawiodła. Chodzi cichutko, szmera sobie gdzieś na budowie czy trzcinowisku i robi swoje. Przerobiliśmy tylko do niej zbiornik na 40 litrów.

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
4 lata 11 miesiąc temu - 4 lata 11 miesiąc temu #5717 przez fooky
Replied by fooky on topic Agregat prądotwórczy.
oooo widzisz, w podanym linku piszą mniej więcej to samo co ja, za to dorzucili bardzo trafną uwagę.

Łączenie UPS'a z agregatem.

W warunkach domowych, UPS włącza się automatycznie, podtrzymując napięcie, dodatkowo piszczy sygnalizując o brak napięcia.
W zależności od UPS'a i obciążenia, mamy od kilku minut do powiedzmy godziny na szarpnięcie za linkę agregatu...

Niestety poważnie trzeba przemyśleć, które urządzenia domowe są na tyle istotne by zasługiwały na podłączenie pod UPS'a i agregat, stawiam na lodówkę.
(w pracy, pod biurkiem mam TAKIEGO oto UPS'a TAKIEGO , omyłkowe podłączenie pod niego odkurzacza kończy się wyłączeniem awaryjnym - przeciążenie), wiec nie jest to rozwiązanie idealne.

Zastanawiam się, czy lepiej kombinować UPS + agregat, czy agregat automatyczny. Ciekawa jak 2 wersje wypadną cenowo. W wolnej chwili poczytam i coś skrobnę.

Czy ktoś ma jakieś dodatkowe sugestie?

Ostatnia4 lata 11 miesiąc temu edycja: fooky od.

• kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #5718 przez kraver
Dobry agregat ręczny to koszt ok. 5000 zł (taki wypaśny już, 3 fazowy) do daj koszt wypasionego UPS-a, zsumuj. Jak nie przeskoczy tych 20 tys. za automat z montażem to chyba warto taki właśnie.

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #5719 przez fooky
Replied by fooky on topic Agregat prądotwórczy.
no właśnie zastanawiam mnie koszt UPS'a, taki co to wytrzyma i podtrzyma przez sensowny czas 3kW to pewnie czapka pieniędzy...

Obrobię się trochę z robotą, to poszukam (na razie DHL mnie męczy, wiec nie mam głowy).

• kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #5720 przez kraver
masz linka do fachowców. DHL mi dzisiaj d..y dał, jechał, jechał i ominął mnie, bo się zapomniał :D mamut jeden :D

agregaty-serwis.pl/zasilanie-awaryjne-do...ny-ap1-10000-elmeco/