ZESTAW HYBRYDOWY 12V, WIATRAK 500W+PANEL 200W

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu - 3 lata 9 miesiąc temu #20749 przez Gryfita
Witam wszystkich
jako stacjonarne zrodlo zasilania awaryjnego do domu(domku letniskowego czy domku na dzialce) znalazlem na ebayu takie o to elementy

TURBINA WIATROWA 500W

ebay.co.uk/itm/12V-i-500-Windgenerator-White-Edition-windturbine-istabreeze-/131671929065?hash=item1ea84230e9:g:dpoAAOSwfZ1WaBfu

REGULATOR NAPIECIA HYBRYDOWY

ebay.co.uk/itm/Hybrid-Solar-200w-Wind-500w-Charge-Controller-Generator-Turbine-Solar-12V-or-24V-/271692130903?var=&hash=item3f421cea57:m:mqNgQdSyQHKNSFbIX4-r2hQ

PANELE SLONECZNE 200W

ebay.co.uk/itm/ECO-WORTHY-200W-2x100W-12V-Solar-Panel-Solar-Module-Charger-Solar-Cells-Module-/141890380870?hash=item2109536446:g:LbgAAOSwFnFWFIDx

AKUMULATOR 100AH

ebay.co.uk/itm/12V-Xplorer-100-AH-AGM-Leisure-Battery-UItra-Deep-Cycle-5-Year-Warranty-/171662256345?hash=item27f7de28d9:g:y1oAAMXQKAtRJN1b

Co myslicie o takim zestawie?? Wydaje mi sie to stosunkowo niedroga alternatywa, zeby uniezaleznic sie na 12v, uwazam, ze taki zestaw wystarczylby do zaspokojenia podstawowych potrzeb,takich jak swiatlo czy radio, ladowanie wszelkich urzadzen przez usb oraz czasem nawet pare godzin wieczorem przed TV. Wiekszosc rzeczy mozna zamowic bez problemu na ebayu z niemiec, na allegro niestety drozej.
Ostatnia3 lata 9 miesiąc temu edycja: Gryfita od.
The following user(s) said Thank You: Chemik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #20751 przez Gekon
Od razu zaznaczam, że mój post nie jest kompleksową odpowiedzią na Twoje pytanie. Chciałbym Ci tylko zwrócić uwagę na następującą kwestię: jaką moc ciągłą i chwilową chcesz pobierać z tego systemu?

Chodzi mi o to, żebyś zastanowił się, czy nie zabraknie Ci mocy do zasilenia jakiegoś urządzenia, np. czajnika elektrycznego o mocy 2200 W (zakładam, że do tego akumulatora będziesz chciał podłączyć przetwornicę 12-230 V, aby uzyskać 230 V do np. telewizora, o którym wspominałeś).

Panele dają prąd tylko w dzień i to najlepiej słoneczny, a turbina wiatrowa tylko wówczas, gdy wieje i to z odpowiednią prędkością. Może się zdarzyć, że będziesz miał kilka dni bezwietrznych i z dużym zachmurzeniem, a wtedy ciężko będzie z doładowaniem akumulatora.

Zresztą sam akumulator o pojemności 100 Ah nie jest pozwala zbytnio poszaleć. Jeśli podłączysz do niego np. żarówki o łącznej mocy 200 W, to natężenie prądu pobieranego z akumulatora wyniesie 200/12 czyli ok. 17 A, co spowoduje dość szybkie rozładowanie akumulatora (w kilka godzin).

Wiesz, o co mi chodzi?

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #20756 przez ar

Gryfita napisał: Co myslicie o takim zestawie?? Wydaje mi sie to stosunkowo niedroga alternatywa, zeby uniezaleznic sie na 12v, uwazam, ze taki zestaw wystarczylby do zaspokojenia podstawowych potrzeb,takich jak swiatlo czy radio, ladowanie wszelkich urzadzen przez usb oraz czasem nawet pare godzin wieczorem przed TV. Wiekszosc rzeczy mozna zamowic bez problemu na ebayu z niemiec, na allegro niestety drozej.

Co do sensowności instalowania tak niewielkiej mocy można podyskutować. To przecież parametry czysto teoretyczne, których prawie na pewno nigdy nie uzyskasz. Zdrowy rozsądek zakłada więc przyjęcie bardziej realnych wartości, czyli będziesz korzystał najwyżej z jednej trzeciej tej mocy.

Co do zakupów w GB... Nie wiem czy kalkulacja się nie sypnie po pierwszej awarii. Szczególnie turbina wiatrowa jest elementem niepewnym i zwykle najczęściej wymaga interwencji serwisu. Panele fotowoltaiczne dostaniesz pewnie niewiele drożej (uwzględniając wysyłkę). Akumulator na pewno znajdziesz korzystniej na miejscu. Zresztą w tym przypadku: "May not post to Poland - Read item description or contact seller for postage options." Może się nie opłacać.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #20777 przez Gryfita

Gekon napisał: Od razu zaznaczam, że mój post nie jest kompleksową odpowiedzią na Twoje pytanie. Chciałbym Ci tylko zwrócić uwagę na następującą kwestię: jaką moc ciągłą i chwilową chcesz pobierać z tego systemu?

Chodzi mi o to, żebyś zastanowił się, czy nie zabraknie Ci mocy do zasilenia jakiegoś urządzenia, np. czajnika elektrycznego o mocy 2200 W (zakładam, że do tego akumulatora będziesz chciał podłączyć przetwornicę 12-230 V, aby uzyskać 230 V do np. telewizora, o którym wspominałeś).

Panele dają prąd tylko w dzień i to najlepiej słoneczny, a turbina wiatrowa tylko wówczas, gdy wieje i to z odpowiednią prędkością. Może się zdarzyć, że będziesz miał kilka dni bezwietrznych i z dużym zachmurzeniem, a wtedy ciężko będzie z doładowaniem akumulatora.

Zresztą sam akumulator o pojemności 100 Ah nie jest pozwala zbytnio poszaleć. Jeśli podłączysz do niego np. żarówki o łącznej mocy 200 W, to natężenie prądu pobieranego z akumulatora wyniesie 200/12 czyli ok. 17 A, co spowoduje dość szybkie rozładowanie akumulatora (w kilka godzin).

Wiesz, o co mi chodzi?

Rozumiem.
Specjalnie nie podalem czajnika, bo w ciezkich czasach elektryczny to zbedny luksus, wode wtedy bede gotowac w metalowym na kozie :) Nie bedzie przetwornicy, gdyz jest mi zbedna do urzadzen, ktore beda podlaczone. Taki zestaw planuje zalozyc tu gdzie mieszkam, a docelowo na swojej dzialce letniskowej. Telewizor na 12v z wejsciem na zapalniczke samochodowa o przekatnej 21 cali full hd pobiera okolo 30wattow(niech nawet zre wiecej o 30% niz podal producent), wiec stosunkowo nieduzo, jest ich mnostwo na allegro. Mowisz, ze panel daje prad tylko wtedy, a turbina tylko wtedy, z twojej wypowiedzi wynika, ze oba rozwiazania sa zle, nie ma rozwiazania idealnego choc i tak to rozwiazanie jest lepsze niz wiekszosc innych, gdyz jest uklad hybrydowy, ktory wlasnie dlatego daje nam duzo wieksze szanse na to, ze bedzie ten prad niezaleznie od pory roku czy dnia, w sloneczna czesc roku mamy wiecej slonca, a jesienia i zima wieje duzo wiecej wiatrow. Dlatego taki uklad sie uzupelnia nawzajem. Jako, ze jest to uklad awaryjny nie bedzie na nim duzych obciazen. W momencie gdy nikt na okolo nie ma pradu ucieszyloby cie 4 czy 5 zarowek ledowych po 3w kazda, zeby moc cos jeszcze zrobic po zmroku, nieduze radio do nasluchiwania komunikatow zzera 10-15w, wiec przy takim akumulatorze pochodzi sporo, oprocz tego tv(czasem jako luksus), jeszcze do tego kilka ladowarek usb(kazda zjada ok. 5w), wiec przy maksymalnym obciazeniu bedzie chodzic maksymalnie okolo 100W, wiec ciezko bedzie mi go rozladowac(swiatlo nie chodzi caly czas, muzyka nie gra caly czas) i gdy inny beda topic sie w ciemnosciach ja przy swietle i muzyce bede delektowal sie graniem w tetrisa na telefonie :cheer:

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #20779 przez Gryfita

ar napisał:

Gryfita napisał: Co myslicie o takim zestawie?? Wydaje mi sie to stosunkowo niedroga alternatywa, zeby uniezaleznic sie na 12v, uwazam, ze taki zestaw wystarczylby do zaspokojenia podstawowych potrzeb,takich jak swiatlo czy radio, ladowanie wszelkich urzadzen przez usb oraz czasem nawet pare godzin wieczorem przed TV. Wiekszosc rzeczy mozna zamowic bez problemu na ebayu z niemiec, na allegro niestety drozej.

Co do sensowności instalowania tak niewielkiej mocy można podyskutować. To przecież parametry czysto teoretyczne, których prawie na pewno nigdy nie uzyskasz. Zdrowy rozsądek zakłada więc przyjęcie bardziej realnych wartości, czyli będziesz korzystał najwyżej z jednej trzeciej tej mocy.

Co do zakupów w GB... Nie wiem czy kalkulacja się nie sypnie po pierwszej awarii. Szczególnie turbina wiatrowa jest elementem niepewnym i zwykle najczęściej wymaga interwencji serwisu. Panele fotowoltaiczne dostaniesz pewnie niewiele drożej (uwzględniając wysyłkę). Akumulator na pewno znajdziesz korzystniej na miejscu. Zresztą w tym przypadku: "May not post to Poland - Read item description or contact seller for postage options." Może się nie opłacać.

Nie pisalem, ze licze na maksymalne uzyski wedlug mocy podanej przez producenta, napisalem, ze to wystarczy do zasilenia kilku drobnych urzadzen. Jaka twoim zdaniem jest sensowna moc?? Tylko napisze jeszcze koniecznie jaki koszt instalacji takiej mocy. W poscie powitalnym napisalem, ze jestem w anglii, dlatego wszystkie linki sa z ebaya, zamiast planowac mega wiatrak i dach paneli wybralem zestaw na ktory realnie bedzie mnie stac i ktory rzeczywiscie kupie, a nie bede tylko o tym gadac. Nawet jesli w razie W turbina sie by popsula to zawsze mozna probowac zastapic ja alternatorem, gdyz bedziemy posiadac juz lopaty i cala obudowe. Jesli masz te same czesci w Polsce taniej to prosze o linki

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #20783 przez ar
Po kolei:
Nie wiem ile mocy potrzebujesz, ale wiem na pewno - zawsze potem okazuje się, że lepiej było wstawić trochę więcej. Sądzę też, że biorąc pod uwagę koszt inwestycji do uzysku, minimum to jeden kilowat lub więcej. Nie wiem jakie są koszty tego typu rozwiązań w GB - trzeba to sprawdzić na miejscu. A jak tam jesteś, masz łatwiej.

Jestem prawie pewien, że ani obudowa ani łopaty od tej turbiny nie będą pasować do alternatora. Także wszelkie przeróbki będą niezwykle trudne, a na pewno nieopłacalne. I wreszcie charakterystyka pracy alternatora ma się nijak do opisanej turbiny. Nie mówiąc już o tym, że na tych łopatach alternator pracował będzie baaardzo słabo, a najprawdopodobniej wcale nie uzyskasz przydatnych ilości energii.

Skoro i tak zakładasz awarię turbiny i zastąpienie jest alternatorem... Czemu od razu nie zastosujesz innego rozwiązania? Jeśli mogę coś podpowiedzieć, rozważ proszę zwiększenie ilości prawie bezawaryjnych paneli solarnych kosztem tej turbiny. A jeśli założyłeś instalację hybrydową, spróbuj samodzielnie zrobić sobie prądnicę za ułamek tych kosztów - niekoniecznie z alternatora. W sieci jest naprawdę sporo dobrych, naprawdę prostych opisów i instrukcji krok po kroku. Znajdziesz na przykład pomysły na budowę niezłej prądnicy z silnika od pralki, albo tak zwaną "amerykankę" własnej konstrukcji.

Wydasz mniej lub w najgorszym wypadku tyle samo, ale moc zainstalowana będzie znacznie większa. Poza tym, serwisowanie samodzielnie wykonanej turbiny będzie rzeczywiście proste i realne. Tym bardziej, jak już na etapie jej montażu zadbasz o kilka newralgicznych części zamiennych. I ostatni argument - samoróbki raczej nikt nie ukradnie. Za to drogie firmowe turbinki lubią czasem zmienić właściciela. I to niekoniecznie po godzinie "W".