Przechowywanie paliw płynnych

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #19076 przez refiko
W jaki sposób i jak długo mogę przechowywać benzynę lub olej napędowy?
W sieci można znaleźć całkowicie skrajne informacje, począwszy od 30 dni do kilku, a nawet kilkunastu lat.
Jak z tym w końcu jest?
Chciałbym zrobić sobie mały, powiedzmy 100 litrowy zapas.

Kto sieje wiatr ten zbiera burze

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu - 3 lata 10 miesiąc temu #19081 przez patry2k
Z własnego "doświadczenia", zdążyłem zauważyć, że olej napędowy można przechowywać zdecydowanie dłużej niż benzynę.
Mam kilku znajomych rolników, którzy robią zapasy ON i przechowują go w zbiornikach 1500l przez np pół sezonu rolniczego, lub do wykorzystania. Kolejnym przykładem jest mój zaklad pracy, gdzie w agregatach prądotwórczych, które używane są sporadycznie stan paliwa uzupełniany jest co kilka miesięcy, czyli jak widać do takich maszyn ON może być przechowywany. Nie wiem jak te paliwo zachowałoby się w nowych autach, które wyczulone są na jakość paliwa (pompo-wtryski, i jakieś inne cuda techniki). Najważniejszy jest chyba sposób przechowywania tego paliwa, aby np. od niskich temperatur nie wytrąciła się parafina. Jeśli chodzi o benzynę to nie mam pojęcia, ale często słysze, że nie powinna być długo przechowywana bo "wietrzeje", ale mówię tu o małych bańkach, powiedzmy 5 l. Nie wiem jak ma się to do przechowywania większych ilości. Z drugiej strony spójrzmy na to, że w niektórych stacjach paliw też ono może długi czas już leżeć. A My nieświadomie tankujemy i jaaazda. (oczywiście mówię tu o Stacjach lokalnych, a nie o dużych CPN, gdzie jest duży ruch i ogromny rozbiór tego paliwa).

A co do przechowywania to standardowo szczelne beczki metalowe, ewentualnie jakieś zbiorniki z tworzywa (coś w stylu - na olej opałowy. Teraz czas aby wypowiedzieli się bardziej znający w temacie ;)

Ty bądź gotowy choć w połowie tak jak oni.
Znaj okolicę, nigdy nie daj się zaskoczyć.
Gadaj z kumplami co robić w razie gdyby.
Lepiej dobrze się naszykuj, bo zło nie umiera nigdy.
Ostatnia3 lata 10 miesiąc temu edycja: patry2k od.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #19603 przez keltan
Zna ktoś dokładne dane odnośnie przechowywania paliw?

Ja pamiętam tylko tyle że benzyna jest w stanie wytrzymać 1-2 lata max ropa max 3 lata a paliwo lotnicze nawet do 6 lat.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #19604 przez refiko
Jeśli mogę przetrzymywać benzynę rok, a olej napędowy nawet dłużej to problem rozwiązany. Chcę mieć minimalny strategiczny zapas 100, może 150 litrów. Wystarczy aby odjechać całkiem daleko z centrum kraju. Sukcesywna podmianka i tyle.

Kto sieje wiatr ten zbiera burze

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #19606 przez keltan
Wiem też, że aby poprawić żywotność stosowane są takie preparaty : www.hil.pl/-p-33.html

Tyle tylko że musiałbyś znaleźć potwierdzenie jak to wygląda w praktyce, ponieważ moja wiedza polega jedynie na informacjach które usłyszałem. Metodą eksperymentu jeszcze tego nie testowałem.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #19728 przez Dewiś
tez jestem bardzo ciekawa , ale się dowiem niedługo :P bo planujemy z mezem stworzyć miejsce w naszym gospodarstwie do przechowywania większej ilosi oleju napedowego tak aby zamowic , cysterna przywiezie przeleje i tyle a nie się bawic i przywozić autem w beczkach bo jest to mega meczace wiec będę drążyć temat