Piece indukcyjne Eterma

 • kraver
 • Autor
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #13287 przez kraver
Piece indukcyjne Eterma was created by kraver
Od prawie pół roku grzebie się w nowoczesnych technologiach energetycznych, które sprawdzam i przepatruje pod kątem samowystarczalnego energetycznie osiedla. Zapewnienie prądu w domku jednorodzinnym jest na dzisiejszy dzień banalnie proste. Wystarczą dobre ogniwa fotowoltaiczne (polikrystaliczne co najmniej), falownik i ewentualnie (dla preppersa obowiązkowo) bateria domowa typu powerwall. Mamy w efekcie obieg, który daje prąd we dnie i w nocy. Dodatkowo można to wszystko nabyć w trybie projektu Prosument, dzięki czemu w efekcie koszty są znikome (refundacja „z marszu” 50%, reszta kredytowana).
Nie o tym jednak tutaj chciałem. Wyzwaniem jest dopasowanie do zasilania ogniwami taniego i efektywnego sposobu ogrzewania – zarówno kaloryferów jak i wody bieżącej. Pominę tutaj kwestię pieców kumulacyjnych (są bardzo wydajne i dość oszczędne, ale o nich kiedy indziej). Przeliczałem kilkanaście różnych rozwiązań : od pomp geotermalnych pionowych i poziomych, przez wymienniki ciepła i pompy powietrzne. Zawsze powstaje ten sam problem – koszty. Są to wydajne i dobre instalacje ale sakramencko drogie w wykonaniu. Przykładowo płyta grzewcza z kanałami termalnymi w domu pasywnym to koszt około 50 -70 tys. zł netto dla domu jednorodzinnego o powierzchni obrysowej 80 m2. Dużo. Całość instalacji grzewczej nie zamyka się w 100 tys. Szukaliśmy w firmie jakiejś alternatywy i dotarliśmy do czegoś takiego:
eterma.eu
W dużym skrócie – mowa tutaj o piecach indukcyjnych, czyli nowatorskim podejściu do ogrzewania wody. Jest to cylindryczny walec o wymiarach około 70cm na 20 cm średnicy, w formie zamkniętej stalowej rury. Mały. Poręczny. Waga około 20 kg. Jest to zamknięta cewka indukcyjna, która jest urządzeniem stricte elektromagnetycznym. Przepływ prądu powoduje nagrzanie rdzenia, który z kolei nagrzewa przepływającą wokoło wodę. Proste. Skuteczne. Efektywne.
Etermy można stosować do każdego rodzaju kaloryferów. Do podłogówki i do ogrzewania ściennego. Pasują do każdego ogrzewacza przepływowego oraz do każdego ogrzewacza zbiornikowego. Nadają się do układów otwartych i do zamkniętych. Krótko mówiąc uniwersalne, można je podłączyć zarówno do instalacji istniejącej (jako wspomaganie) jak i mogą być całkiem autonomiczne.
Największe zalety takich pomp to:
- małe rozmiary – kotłownia, która może się zmieścić pod zlewem.
- spora wydajność – pompa o mocy nominalnej 8 kw pozwala ogrzać powierzchnie 180 m2
- niskie zużycie energii – mniej niż piece kumulacyjne
- cena – pompa o mocy 8 kw to wydatek rzędu 6000 zł za pompę i szafkę sterowniczą.
- niezawodność – gwarancja 25 lat, przewidywany czas działania 30 lat.
Z punktu widzenia preppingu to rozwiązanie genialne, świetnie współpracujące z ogniwami fotowoltaicznymi. Małe, wygodne, proste w montażu i obsłudze, niezawodne. Można dzięki nim ogrzać każdy domek/schronienie, nie tracąc miejsca i pieniędzy. Układ sterowniczy to dwa pokrętła i dwa przyciski.
Nie wrzucam zdjęć, gdyż firma ma restrykcyjne podejście do praw autorskich – ewidentnie nie chcą aby ktoś ich podrobił. Zlinkowałem ich stronę, wszystkie wiadomości można tam łatwo znaleźć.
Oczywiście, widziałem taką pompę w użyciu i działaniu. Zero haczyków i kruczków, podłączona działa i robi swoje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • bigdady69
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #13290 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Piece indukcyjne Eterma
Ok super fajnie mega pieknie czytałem o tym kiedys to bardzo fajne urządzenie tylko, ile to prądu potrzebuje do nagrzania bojlera wody 100L w okresie letnim,a ile pociagnie prądu w okresie grzewczym dla domku np 100m , pewnie na infolini wszystko powiedza , kraver masz takie cuś zamontowane? może znajomi maja ,to bys napisał jak z opłatami wyczhodzą ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • kraver
 • Autor
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #13291 przez kraver
Replied by kraver on topic Piece indukcyjne Eterma
W domku testowym o powierzchni ok. 150 m2, od roku działa pompa 8 kw. Czyli tak dana z lekka górką. Energetycznie rachunki miesięczne to ok.250 zł za prąd zimą i 150 latem. Z jednej strony to pewne obciążenie ale z drugiej - liczyłem zużycie oleju opałowego w domku o podobnej wielkości - koszt oleju roczny to ponad 3000 zł - czyli 250 zł miesięcznie uśrednione. Koszt gazu - osobiście w domku szeregowym o powierzchni ok. 140 m2 mam bardzo nowoczesny i oszczędny piec Vailanta ze zbiornikiem 150l na wodę - moje koszty to 6 rat rocznie po 450 zł - łącznie 2700. Sam gaz i opłaty stałe, które mam akurat minimalne (19 zł na dwa miesiące). Piec z wymiennikiem kosztował mnie 12 tys. Sąsiad ma tani piecyk gazowy za 1500 zł, ogrzewanie wody przepływowe - jego koszt to ponad 6000 zł za gaz rocznie. Średnio 1200 co dwa miesiące. Różnice są spore.
Chcąc ogrzewać oszczędnie musimy zainwestować w dwie rzeczy - dobry, porządnie ocieplony zbiornik na wodę (te nowoczesne rejestrują spadek temperatury nominalnej o 2 stopnie na dobę) oraz w wydajny piec.
Z pompa indukcyjną jest podobnie - im więcej się zainwestuje we wszystkie rzeczy dodatkowe tym lepszy będzie efekt końcowy. Co ważne, w przypadku gazu lub oleju ogromnie ciągną paliwo ogrzewania podłogówek - wynika to z tego, że piec musi pracować przez dłuższy czas by utrzymać w sumie nie wysoką temperaturę układu. Pompa indukcyjna wręcz jest stworzona do podłogówek (i ściennych ogrzewań). W tym trybie pracuje lepiej i oszczędniej.
Ile prądu potrzeba do nagrzania 100 l ? Powiem tak - kilka do kilkunastu minut w zależności od temperatury wody w zbiorniku. Grzałki indukcyjne nagrzewają się w niesamowitym tempie - zobacz filmik na stronie - kilka sekund i profil stalowy rozgrzewa się do czerwoności (nie mając kontaktu z grzałką). Drugą ważną rzeczą będzie to czy Twój bojler jest izolowany czy nie - jeśli nie jest, to temperatura wody spadnie szybko i trzeba grzać znowu. Dobrze izolowany bojler, tak jak wyżej pisałem, straci 2 stopnie temperatury na dobę. Czyli nawet kiedy Cię nie ma pompa włączy się sporadycznie.
To nie jest tak, że grzałki pompy nagrzewają się od prądu. To są urządzenia elektromagnetyczne, nagrzewają się od działania pola elektromagnetycznego ,stąd są dużo oszczędniejsze.
Jest też jeszcze jeden element ważny dla kupującego - bez względu na wpisany rodzaj ogrzewania w pozwoleniu/planie zagospodarowania, pompy indykcyjne są traktowane jako elektryczne źródła ogrzewania, więc można je zastosować wszędzie.
Te pompy tak naprawdę pokażą pazur dopiero po wpięciu w układ z ogniwami fotowoltaicznymi - o tym będę mógł napisać jak dobrze pójdzie w przyszłym roku, kiedy powstanie kilka samowystarczalnych domków w technologii pasywnej i z zasilaniem autonomicznym. Tymczasem nie będę wyprzedzał tematu, żeby nie zapeszyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • bigdady69
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #13292 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Piece indukcyjne Eterma
No to ładne cacko jesli takie są opłaty miesieczne ,znajomi maja pompę geotermalną z odwiertem na 100m,i okres grzewczy kosztuje ich 1500zł na dom 150m,ja mam piec z podajnikiem na eko groszek i na zime idzie mi gdzies tak 3 tony(2500zł)ja licze w skali roku bo pale cały rok,a w lato na ciepła wode , czyli 4 tony na rok (3300zł na rok) na dom 90m,w przyszłosci chciałbym miec na dachu fotowoltanike i własnie taki piecyk i oczywiscie nie byc uzaleznionym od energii z zewnatrz ,poza tym piec kosztował mnie 4700zł do tego montaż to daje nam 5500zł wiec mamy proste liczenie porównać to z cena tony groszku a opłat za prąd to smiech na sali ,myśle ze to swietny pomysł . a jak z tym polem elektromagnetycznym? nie szkodzi zdrowiu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • kraver
 • Autor
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #13293 przez kraver
Replied by kraver on topic Piece indukcyjne Eterma
Pompa jest mocno ekranowana - znajomi spece od ogniw bawili się czujnikami promieniowania w pobliżu - praktycznie niezauważalne różnice. Z ciekawości - sprzęt elektroniczny postawiony w odległości 1m od pompy nie reaguje na nią w żaden sposób, czyli promieniowanie jest zekranowane skuteczne. Kształt rury i ścianka ze stali ma na to z pewnością wpływ.

Na dzień dzisiejszy następujący komplet jest rozwiązaniem nie tylko dla preppersa ale i na miarę naszych czasów :
1. Ogniwa fotowoltaiczne o mocy 9,8 kw
2. Falownik
3. Bateria powerwall produkcji firmy Tesla (bo świetnej jakości i nieduża a także całkiem ładna)
4. Pompa indukcyjna o mocy np. 8 kw

Cena zestawu około 45-50 tys. zł - z czego 35 tys. możemy wziąć w prosumencie, czyli połowę pokrywają fundusze a drugą połowę bierzemy w kredycie BOŚ (oprocentowanie 1,5 %).
Taki zestaw pozwala pokryć całość zapotrzebowania na prąd i dodatkowo zarobić na sprzedaży energii. Oczywiście wskazane jest ocieplenie domu we właściwy sposób - czyli jak najlepiej. Im więcej zainwestujemy w jego odporność cieplną tym mniej stracimy a więcej zarobimy. Cały czas mamy prąd (w nocy z baterii Tesli), jesteśmy niezależni od jego dostaw a nadmiar sprzedajemy do sieci.
Gdybym miał zainwestować w zestaw geotermalny w podobnej cenie albo w taki j.w. wybrałbym ogniwa i Teslę. Bo z każdym dniem będą mi się zwracać. Co ważne okresy gwarancji na wszystkie elementy przekraczają 20 lat, a to jest rzadkość.
Mam też porównanie z uzyskiwaniem energii z wiatraków - niby podobne, niby niepotrzebna jest bateria na noc ale są dwa kruczki. Po pierwsze musi wiać a nie zawsze tak jest. Po drugie - awaryjność jest duża - wiatraki to ruchome elementy, pracujące w zmiennych, często ekstremalnych warunkach - awarie są na porządku dziennym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • bigdady69
 • Gość
 • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #13296 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Piece indukcyjne Eterma
Bardzo mi sie to podoba ,jeżeli rachunki za prad nie kłamią to jeżeli odwiert geotermalny na dom o pow 90m z całym oprzyrządowaniem z gwarancja na 5 lat kosztuje 40tyś, i opłaty za prad 1500zł , a miałbym wybrac papę indukcyjna z gwarancja na 20 lat , to wole ta pape i byc niezależnym ,a w razie w ,można miec kilka paneli w zapasie na wymianke .w przyszłosci jak bede miał znowu jakis domek to sobie napewno taka pape zmontuje

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.