Energia z kompostu

  • BowHunter
  • Autor
  • Gość
  • Gość
5 lata 1 miesiąc temu - 5 lata 1 miesiąc temu #11496 przez BowHunter
Energia z kompostu was created by BowHunter
Wyobraźmy sobie, że możemy ogrzać cały swój dom kompostem (jeśli mamy ogród i dostęp do dużej ilości biomasy).
Kompostowanie zachodzi w glebie wokół nas nieprzerwanie przez cały czas. Podczas tego procesu bakterie tlenowe rozkładają materię organiczną na prostsze związki i substancje. Francuz Jean Pain wymyślił żeby wykorzystać ten ciągły, wszechobecny i niezbędny naszej planecie do funkcjonowania cykl, do ogrzewania budynków !
Biomelier, czyli po polsku system ogrzewania kompostem (biomasą), pozyskuje ciepło ze specjalnie przystosowanej pryzmy. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, dzięki czemu minimalizowane są ryzyko i koszty jej utrzymania. Wystarczą rury, woda , stos kompostu i jedyna ruchoma część, czyli standardowa pompa obiegowa do centralnego ogrzewania. W środku tej struktury umieścił zbiornik produkujący biogaz, dzięki czemu również produkował na swoje kuchenne potrzeby odpowiednią ilość metanu.

Biomelier działa przez około rok (do 18 miesięcy) produkując wystarczającą ilość energii by ogrzać dom i wodę dla jego mieszkańców. Podczas cieplejszych miesięcy nadwyżki ciepła mogą być składowane lub można sie nimi z kimś podzielić.

Zdecydowanie jest to jedną z najekonomiczniejszych form generowania energii cieplej (około połowa kosztu eksploatacji bojlera na olej) i może być wykonana samodzielnie. Jedyną przeszkodą jest fakt, że biomelier zajmuje dość dużo miejsca, które trzeba wygospodarować w pobliżu domu. Nie wszędzie też dostęp do biomasy jest łatwy. Na szczęście są sposoby, aby wykonać go nie w standardowym kształcie ściętego stożka, a formie kubicznej i zaoszczędzić trochę miejsca.
---

film o biomerlier'ze na yt kanale Native Power:


Ostatnia5 lata 1 miesiąc temu edycja: BowHunter od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.