Auto jako magazyn części.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu - 3 lata 5 miesiąc temu #28349 przez Piotr
We wszystkich postapokaliptycznych filmach widać setki porzuconych aut.Są idealne do sceny katastrofy, ponieważ oczywiście, gdy społeczeństwo rozpada się pojazdy zostają porzucone. Ludziom zabrakło paliwa, mają uszkodzenia mechaniczne lub spotkali blokadę, więc porzucili swój samochód i odeszli. W normalnych czasach samochód jest takim elementem krajobrazu na który kompletnie nie zwracamy uwagi, ale po „W” czy ShTF to się zmieni.

Samochody są skomplikowanymi maszynami nadzianymi dużą ilością materiału i technologii. Typowy nowoczesny samochód jest czymś więcej niż tonę/dwie lub więcej metalu, tworzyw sztucznych i elektryki - a nawet jeśli został wyłączony w wyniku wypadku lub EMP wiele rzeczy tam można ocalić i zabrać do użytku. Jeśli w ShTF lub „W” znajdziesz opuszczony pojazd, nie sądzę że to "śmieci". To naprawdę ukryty skarb materiałów.

Właśnie ze względów bezpieczeństwa, należy upewnić się, ze pojazd został, przucony zanim zaczniemy się do niego dobierać. Jeśli właściciel właśnie zaparkował i poszedł w krzaki, aby wykonywać swoje, nie będzie bardzo szczęśliwy, kiedy wróci i zastanie cię w swoim aucie. Gdy jesteś pewien, że nikt nie wróci do niego, możesz rozpocząć poszukiwania. Faktem jest, co mnie nieodmiennie śmieszy setki aut na autostradzie, ale na bocznych drogach bohater filmu jest sam ze swoim autem, a jak coś znajdzie to pojedynczy kompletny wrak... Taki scenariusz...

1. Kabina i bagażnik

Sprawdź schowki, kieszenie w drzwiach, konsoli i pod siedzeniami. Ludzie przechowują różne rzeczy w swoich samochodach, a jeśli porzucili pojazd w pośpiechu mogą zostawić kilka przydatnych rzeczy. Latarki, mapy - bardzo przydatne, gps, zaplniczki itd. są prawdopodobne.

Zawsze należy sprawdzić bagażnik. Wielu ludzi wozi najróżniejsze rzeczy w samochodzie i w zależności od tego, dlaczego porzucili go mogli coś pozostawić. Inni mogli próbować uciec, przed katastrofą, i załadowali wóz przed wyjazdem. Porzucone auta są potencjalnym źródłem części, ubrań, żywności, kocy, a nawet kempingowego wyposażenia itd.

2. Narzędzia

Wiele samochodów posiada zestawy narzędziowe-, więc sprawdź bagażnik. Szczypce, wkrętaki i klucze jest zawsze dobrze mieć. Nawet jeśli masz już narzędzia, nie ma nic złego gdy zdobędziesz kilka zapasowych, innych, dodatkowych.

3. Paliwo

W scenariuszu katastrof dużo samochodów jest opuszczonych, bo zabrakło im paliwa - ale w innych będzie jeszcze trochę w zbiorniku. Nawet jeśli masz już rezerwę paliwa dla własnego pojazdu i generatora, trochę więcej nie zaszkodzi. Sposoby na opróżnienie baku są rózne od ściągania wężem (trudne) czy dziurka od spodu w baku...4. Płyny

Jeśli nosisz zestaw ratunkowy należy mieć nadmanganian potasu w nim. To ma wiele zastosowań, w tym oczyszczanie wody oraz jako środek dezynfekujący, ale jeśli można spuścić trochę płynu niezamarzającego z pojazdu można również użyć do rozpalenia ognia. Wymieszać oba 50:50 i w ciągu kilku sekund będzie się palić??? Nie znam, ale muszę wypróbować.

Olej, płyn hamulcowy i do mycia szyb może być także uzyskany z pojazdów i wykorzystywane w celu uzupełnienia własnych. Płyn do szyb może być również użyteczny jako środek dezynfekujący - to mieszanka wody i alkoholu, (nasze letnie pewnie nie, ale zimowy i owszem)

5. Akumulator

Jeśli masz panele słoneczne czy turbinę wiatrowąw domu, a ty znasz trochę elektrykę, możesz zrobić amatorski bank akumulatorów samochodowych do przechowywania nadmiaru energii i używać go, gdy jest ciemno lub wiatr nie wieje. Im więcej baterii, tym więcej energii można przechowywać; Nigdy nie przepuścić okazji, aby zebrać jeszcze jeden akumulator do systemu.

6. Okablowanie

Drut miedziany ma wiele zastosowań, a w autach jest go dużo. Godzina pracy z kilkoma podstawowymi narzędziami i masz kolekcję kabli w różnych rozmiarach. Mogą one być wykorzystywane do projektów elektrycznych. Drut miedziany jest też doskonałym materiałem do tworzenia sidła.

7. Kołpaki

Wiele pojazdów ma felgi alu, a te które mają kołpaki często mają je plastikowe, ale jeśli znaleźć jakieś staroświeckie kołpaki metalowe mogą być przydatne - jeden wyczyścić i używać go jako improwizowana patelnia.

8. Lusterka

Lustro jest dobrym sposobem, aby wysyłać sygnały o niebezpieczeństwie, ale te stalowe/szklane znajdujące się w zestawach przetrwania nie są wielkie. Lusterko wsteczne/boczne zrobi to o wiele lepiej.

9. Tapicerka

Jest dużo materiału w samochodzie, niektóre z nich bardzo wytrzymałe. Do spania pokrowce i wodoodporna podłoga, będzie utrzymywać wilgoć z dala od ciebie. Z tapicerki można zrobić ubranie, koc, torbę itp.

10. Pasy bezpieczeństwa

Pasy są niezwykle mocne. Pociągnij aż cały rozwiniesz, a następnie przekrój je przy szpuli. Z pasów zrobisz idealne pasy dla improwizowanego plecaka, lub do mocowania ładunku na zaimprowizowanym pojeździe/taczce/rowerze. Więcej pasów pozwoli zrobić nosze, łóżko, hamak, lub uprząż dla ciebie lub zwierzęcia, pamiętasz indiańskie nosze przymocowane do konia i ciągnięty na nich ładunek lub człowiek. Jeśli masz czas, możesz odkryć tkaninę, aby uzyskać twarde włókna, które zastępują żyłkę, nici szycia lub - po ugotowaniu – szwy.

11. Nadwozie

Można uzyskać duże powierzchnie ze stali aut, znajdziesz zastosowanie dla nich. Drzwi, pokrywy bagażnika i dachy mogą być wykorzystane do budowy schronienia ludzi lub zwierząt, czy na magazyn. Wzmocnione nadwozia typu furgon np. bankowóz, czy chłodnia mogą być wykorzystane jako schronienie, na pewno suche i cieplejsze w zimie niż budowa tymczasowego schronienia, można wewnątrz rozbić dodatkową osłonę np. namiot, lub tarp.


12. Części zamienne

Wreszcie, zwracamy uwagę na porzucone pojazdy tej samej marki i modelu jak własne - i kiedy znajdziesz, zabrać to co możliwe i potrzebne. Jeśli można należy holować go do domu, im więcej części masz, tym mniejsza szansa na unieruchomiony wskutek awarii własny pojazd.
Sprawdzić ile części ogólnych, jak filtry powietrza i oleju, wycieraczki, żarówki i bezpieczniki , koła- wszystko, co pasuje do Ciebie i może być przydatne. Dorzucę coś od siebie o oponach, cała Afryka chodzi w klapkach ze starych opon, kawałki gumy z opon są swietne do rozpalania ognia.
Jeszcze jedna rzecz-powietrze w oponie to rezerwuar czystego powietrz nieskażonego ani chemicznie, ani biologicznie
Link do klapek;
joemonster.org/art/11849

Porzucone pojazdy mogą być uciążliwe. Blokują drogi, na ogół zaśmiecają miejsce i mogą być nawet zagrożeniem pożarowym. Są również cennym zasobem. W sytuacji awaryjnej, nigdy nie powinieneś przejść obok opuszczonego samochodu bez szukania czegoś przydatnego, a w dłuższej perspektywie należy zlokalizować każdy pojazd w zasięgu Twojego domu. Nigdy nie wiesz czego możesz potrzebować i ile materiałów można odzyskać?


link do oryginału, chociaż mocno przeredagowałem i dodałem parę pomysłów od siebie;
www.askaprepper.com/12-essential-things-can-scavenge-cars-shtf/
Ostatnia3 lata 5 miesiąc temu edycja: Piotr od. Powód: doprecyzowanie tekstu
The following user(s) said Thank You: Noe, SŁAWEK, Raptus, bigdady69

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #28350 przez bigdady69
to ja dodam jeszcze ,że jak mamy narzędzia to możemy wyciągnąć alternator i zrobić sobie turbinę wiatrową a jak znajdziemy rower to i można zrobić stacjonarną ładowarkę :)

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."
The following user(s) said Thank You: Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #28353 przez Goofy
Replied by Goofy on topic Auto jako magazyn części.

bigdady69 napisał: to ja dodam jeszcze ,że jak mamy narzędzia to możemy wyciągnąć alternator i zrobić sobie turbinę wiatrową a jak znajdziemy rower to i można zrobić stacjonarną ładowarkę :)


Z turbiną ciężka sprawa :( nie da takiego prądu jak trzeba. Trzeba by coś z przełożeniami kombinować.
Wiem bo już coś tam z tym majstrowałem :P

Siłą WILKA nie są kły,szybkość czy też zręczność
Siłą WILKA jest jedność Watahy
The following user(s) said Thank You: Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #28354 przez bigdady69
ale na rowerze czy wiatrowa?

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #28369 przez SŁAWEK
Replied by SŁAWEK on topic Auto jako magazyn części.
Z alternatorem jest mały problem. Do zadziałania jest konieczny prąd wzbudzenia np z akumulatora.
Nie ma prądu wzbudzenia, alternator energii nie wytworzy. Do naszych zastosowań lepsza będzie prądnica. Może nie lepsza a mniej kłopotliwa. Alternator jest wytwornicą prądu zmiennego, który musi być "wyprostowany" przez prostownik do formy prądu stałego. Kiedyś były prostowniki selenowe, obecnie tylko diody. Podstawowa zasada, czego nie ma to się nie psuje. W prądnicy nie ma prostownika, bo wytwarza ona prąd stały. Opory jakie stawia alternator przy wytężonej pracy mogą zaskoczyć wytrawnego "kolarza". Prądnica przy dużym wydatku po prostu odpowiedniego prądu nie da i tyle. Opory stawia minimalne. Jest jeszcze jeden powód przemawiający na korzyść prądnicy. Można z niej zrobić silnik, czyli jak jest potrzeba to produkuje prąd, jak zachodzi potrzeba czymś szybko zakręcić, po zamianie kabli pracuje jak silnik. Tylko jest problem. Wszystkie współczesne pojazdy mają zamontowane alternatory.
The following user(s) said Thank You: Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #28371 przez bigdady69
no właśnie dobra uwaga ,a prądnica to chyba tylko w motorach można już znaleźć i w jakichś starych autach ?

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.