Zboża

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #32269 przez fooky
Replied by fooky on topic Zboża
1. "Sam" nie wyklucza użycia sprzętu - więc odhaczone. :)
2. Siła mięśni - czyli to o czym pisałem w poprzednim poście. ;)

Czyli rozumujemy tak samo.
Z tym, że ja jestem leniwy - po co mam kręcic korbą, skoro można zmajstrować dostęp do prądu i użyć maszynki elektrycznej? :evil:

Lenistwo doprowadziło do rozwoju technologii :whistle:

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #32271 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Zboża
Ten ręczny młynek na żarna własnej roboty jest super ,szkoda ze nie można takiego kupić ,na necie ceny typowych domowych młynków do mielenia zboża powaliły mnie na łopatki...

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #32274 przez Bart_
Replied by Bart_ on topic Zboża

fooky napisał: ...Lenistwo doprowadziło do rozwoju technologii :whistle:

I degeneracji gatunku ludzkiego. Postęp jest wrogiem ewolucji.
Łatwa droga często prowadzi na manowce.

Po co kurblować zamiast włączyć wtyczkę? Dla treningu i wprawy.

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #32278 przez Paulo
Replied by Paulo on topic Zboża

bigdady69 napisał: Ten ręczny młynek na żarna własnej roboty jest super ,szkoda ze nie można takiego kupić ,na necie ceny typowych domowych młynków do mielenia zboża powaliły mnie na łopatki...

Mąka mielona przez kamienne żarna bardzo ściera zęby, sprawia to pył kamienny, 30-40 letni ludzie którzy w średniowieczu jedli taka mąkę mieli ściachane zęby nawet o połowę .

Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni.
Sun Tzu – Sztuka Wojny

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #32279 przez SŁAWEK
Replied by SŁAWEK on topic Zboża
Problem z rozdrabnianiem ziarna zbóż istnieje odkąd ludzkość nimi dysponuje. Pierwsze zapisane zdanie w języku staropolskim brzmi "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwa", czyli " Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj". Sam ten fakt mówi jak ważna była to czynność. Ziarniak zboża posiada szklistą powłokę chroniącą białko i skrobię w środku. Układ pokarmowy nie jest w stanie jej rozpuścić, czyli ziarno zjedzone na surowo może być wielokrotnego użytku. Gotowanie zmiękcza powłoki, pieczenie powoduje jej pękanie, dopiero wtedy, po zjedzeniu tak przygotowanego ziarna jest ono trawione. Do obróbki termicznej potrzebna jest energia i czas - koszty.
Mogę się mylić, ale z tego co wiem, pierwszym urządzeniem do rozdrabniania ziarna był rozcierak. Wklęsły kamień, ziarno, na nim mniejszy wypukły do pocierania. Żarna poziome, pionowe, piaskowe, betonowe, żeliwne. Walce do gniecenia, do mielenia. Ostatnio bijakowe.
Małe młynki ręczne współczesne są przeważnie walcowe, mielą tak sobie i kosztują ... . Stare przedwojenne są na "kamienie" żeliwne. Mielą jeszcze gorzej, prawie wcale. Wiem bo miałem duże i małe żeliwniaki, ładnie piszczą i się grzeją. Bijakowe potrzebują ok 1500 obrotów wałka, poza naszym zasięgiem z napędem ręcznym. Zostaje młynek kamienny (betonowy).
Zrobić taki młynek jak na filmiku jest proste o ile dysponuje się kamieniami. Mam pomysł jak je odlać, nie mam tylko czasu.

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu - 2 lata 9 miesiąc temu #32281 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Zboża
No tak ,akurat starte zęby to najmniejszy problem bo nie zetrą mi się w ciągu miesiąca ,kiedyś nie mieli innego wyjścia i to w dodatku w średniowieczu ,a poza tym kiedyś to było kiedyś , akurat te kupowane młynki mają te żarna ceramiczne ,a znalazłem dostawkę do zelmera dość tanią ,jednak nadal na prąd , a te młynki do kawy ręczne to nie wiem czy dały by radę i też są ceramiczne...
Zaczynam sie poważnie zastanawiać nad kupnem wora pszenicy.

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."
Ostatnia2 lata 9 miesiąc temu edycja: bigdady69 od.