Gospodarstwo samowystarczalne.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu - 2 lata 11 miesiąc temu #31609 przez Bart_
Przy określaniu samowystarczalności gospodarstwa można uwzględnić sporą ilość odpadów jakie się produkuje w każdym gospodarstwie. Ilość ta wystarczy do trzymania 2-3 kur, które z kolei zapewnią niewielkie ilości nawozu zwiększającego plenność upraw. 2-3 kury to 1-2 jajka i to nie każdego dnia niemniej stanowi doskonała uzupełnienie diety.
Dodatkowa sprawa to przedplon i poplon.
No i wertykalizacja upraw. Rośliny tyczne, pnące. Uprawa w kilku poziomach w skrzyniach.
Ostatnia2 lata 11 miesiąc temu edycja: Bart_ od.
The following user(s) said Thank You: patry2k, Predator25

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
2 lata 11 miesiąc temu - 2 lata 11 miesiąc temu #31624 przez fooky
Nie będę sie z abardzo rozpisywał bo rolnik ze mnie jak z mysiej pi...dy worek na kartofle, ale...

Moi cdiadkowie na... choare anei pamietam dokładnei ale stawiam na 1,2 hektara, mieli chate, kurnik, chlew, powmieszczenia gospodarcze, sad, szklarnię i kawałek pola i kilka grządek...

Z niewelką pomoća niskiej renty/emerytury i tym co dizadek jako (mało obrotny) ciesśla - kolodziej wydłubał i pzry pomocy niezwykle obrotnej babci...

...potrafili wybudować i utrzymać sporą chate, kupic samochód, pralke, pierwszy we wsi telewizor, motor itd...
samej ziemii uprawnej nei wiem ile było... W chlewie 2 prosiaki, Stado kur, gesi, kaczek. Czasmi króliki, kilka uli, Wisnie, jablka, gruszki, śliwki, i pzrepotęzna ilosc porzeczek, do których zbierania zaganiali całą rodzinę.

Do tego pomidorki i ogóreczki w szkalrni, a jak był sezon to chryzantemy...
Pomidorki, ogóraski, jajeczka i kwaiatuszki szły na opylenie w pobliskim sklepie, za co byl chlebus, kiełbaska...
Rencina na opłacenie rachunków i żyli całkiem niezle... rzekłbym baaaaardzo niezle, choc kasiorkę zdobywali w sposob.. hmm archaiczny nieco i w pocie czoła.
Ale działało przez kilka dekad.

Obecnie mając to samo gospodarstwo mozan by dolozyć kilka solar do gzrania wody i obnizyc tonaz wegla na opał, kilak paneli i obniżyć rachunki za prąd... Dom ma teraz nowy dach i jest pozadnei docieplony... więc w teorii osiągniecie tej samej efektywności (z pominieciem problemów z barterem w sklepie - patrz fiskus) mogło by być osiagalne i obecnie.

Z otwarta gebą tez kiedyś oglądałem filmij jakiegos hamerykanina, który na zdaje sie 400m2 w meiście zrobil farme, ktora karmiła jego 4 osobowa rodzinę pzrez większość roku (cieplo - dluga wegetacja) a produkcje warzyw i ziół mieli taką, ze spzredawali nadwyzki finansując tym samum pzretrwanie w okresie "zimy" zdaje sie w Californi to było...

Z cyfrą "4" też kojarzę czyjeś wyliczenia, że gdyby usrednić konsumpcje, to na człowieka przypada 0,4h ziemii rolnej.

Niestety zrodełni epodam gdyz ten temat w necie pzrekopywałem wiele lat temu...
Nie mniej dane te - moze mało wiarygodne, może z jakimiś brakami, może wręcz błędne... ale sa inspirujące...
Więc się da.

Nie ustawaj w poszukiwaniach.

PS. babcia też miala genialny patent - część owoców pzrerabiala na wino.
To dzięki niemu sąsiad z koniem orał kawałek pola pod ziemniaki a kominiarz kłaniał się w pas... B)

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Ostatnia2 lata 11 miesiąc temu edycja: fooky od.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu - 2 lata 11 miesiąc temu #31633 przez Bart_
Na pewno 400m^2 a nie 4000m^2?
400m^2 to raptem 20mx20m.

Co do samowystarczalności na pewno warto dodać pszczoły. Nawet nie dla miodu ale tej reszty, która dostarczy naturalnych i silnych antybiotyków. Miód jest fajny ale niestety wymaga zakupu cukru na podmiankę.

Bardzo dobre plony daje dynia, która dodatkowo jest bardzo wartościowa. Można ją też długo przechowywać. Poleży nawet do marca. Przy tym wszystkim jeżeli się ją umiejętnie oszuka to nie zajmuje dużo miejsca. Trzeba na bieżąco układać jej rozłogi w międzyrzędzia innych upraw. Niestety lubi dużo wody.
Ostatnia2 lata 11 miesiąc temu edycja: Bart_ od.

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #31634 przez fooky
Jestem pewien...

Gość miał przed domem trawniki, jakiś ganek czy balkon i nieco trawy na "zapleczu"
Kazdy centymetr przestrzeni przeznaczyl na uprawy... wszytko niby eko i nadwyzkę sprzedawał do lokalnych małych knajpek.

Też mnie to rozwaliło...
Tym bardziej, ze sam mam działkę 3x większą i nie wybrazałem sobie by mnei była w stanie wykarmić.
No ale nie w kalafiorni....

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #31646 przez Raptus
Z przykładów które obserwujemy, przy zmianie stylu życia z konsumpcyjnego na bardziej produkcyjny można całkiem miło żyć :)

Fooky mówi o tym:

• fooky
  • fooky Avatar
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #31647 przez fooky
Nie działa mi YT, więc nie wiem czy to ten sam filmik - jesli tak to po obejrzeniu filmiku prawcie ew. moje błędy.

(Pamięć może płatac figle, a podałem to co mi się zapamiętało.)

Powinny byc 4 osoby, 400m2 przerobiene trawnika, odsprzedaż do knajp... i zaspokajanie znacznej części potrzeb warzyw, zdaje se owoców i jakiejś zieleniny... w ciągu sezonu...
I Kalifornia, blisko autostrady...

Nawet jesli moja pamięć przekłamuje, bądź sam filmik jest naciągany, pokazuje jednak jak niewiele trzeba by zacząć, by coś miało sens... itd...