Gospodarstwo samowystarczalne.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu - 2 lata 11 miesiąc temu #31597 przez patry2k
Witajcie.
Wczoraj zacząłem się zastanawiać ile ziemi człowiek potrzebuje do przeżycia.
Załóżmy mocno ekstremalną sytuację. Mieszkamy na wsi i będziemy używać wyłącznie siły własnych rąk, narzędzi ręcznych i ewentualnie zwierząt. Rozważmy tutaj sytuacje gdzie nie mamy nawozów. Oczywiste natomiast jest, że plony są zależne od rodzaju/klasy gleby, warunków atmosferycznych, zarazy i jeszcze kilku czynników o których zapomniałem pewnie.
Jeśli chodzi o zwierzęta, to automatycznie zwiększy się zapotrzebowanie na pożywienie, bo przecież musimy je wykarmić. Zajmijmy się potrzebami dla jednej osoby, która posiada wiedzę i umiejętności z zakresu rolnictwa i zbieractwa.

Najbardziej pospolite warzywa w Polsce, które możemy przechowywać zimą to:
buraki, kapusta, cebula, czosnek, chrzan, marchew, ziemniaki, por, fasola, groch, seler.
Owoce: jabłka, śliwki, jagody. W przypadku owoców możemy je ususzyć lub zrobić przetwory.

Zapotrzebowanie na kalorie jest u każdego inne, ale zróbmy plan na ok 2700 kcal.
Teraz podam zawartość kcal w 100g produktu, które z łatwością przechowamy zimą:
Ziemniaki - 80 kcal
Marchew - 38 kcal
Cebula - 34 Kcal
Fasola biała - 141 Kcal
Kapusta - 32 Kcal
Burak - 42 Kcal
Por - 31 Kcal
Seler - 20 Kcal

Jabłko - 48 Kcal
Śliwki - 46 Kcal

W okresie letnim możemy spożywać ogórki, pomidory, sałatę, truskawki, maliny i wiele innych produktów "krótkoterminowych" - opcjonalnie zrobimy przetwory :)

Wyczytałem, że wydajność z 1 ara:
ziemniaka to ok 200 kg
buraka 200 kg
marchwi 600 kg

Więc już teoretycznie żeby z głodu nie umrzeć, potrzebujemy 60 kg ziemniaka, 15 kg buraka, 9 kg marchewki miesięcznie.
Co daje nam przez okres od września do czerwca (jesień- wiosna) 600 kg ziemniaka, 150 kg buraka, 90 kg marchewki. Potrzebujemy na to ok 4 ary ziemi. Sadząc cebule, kapustę, selera, pora, pomidory i ogórki, to potrzebujemy jeszcze dodatkowo 1 ar. Stawiamy tutaj na ekstremalne minimum i nie jemy mięsa. Mając kilka drzewek i krzewów owocowych można na pewien sposób urozmaicić dietę.
Czy uważacie, że 5 arów wystarczy do przeżycia? Idąc dalej, mając dodatkowo łąkę można hodować króliki i kozy, co da mięso i mleko. Tunel foliowy pozwoliłby na żywienie się pomidorami i ogórkami przez dłuższy czas. W ten sposób zmniejszylibyśmy okres "zimowy".
Nie zawarłem tutaj uprawy zbóż, chociaż jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat, to bardzo proszę o wypowiedź ;)
Zapewne pominąłem wiele ważnych aspektów, ale jestem ciekaw waszego zdania do przeżycia na minimum ziemi.

POZDRAWIAM I ZACHĘCAM DO DYSKUSJI! :)

Ty bądź gotowy choć w połowie tak jak oni.
Znaj okolicę, nigdy nie daj się zaskoczyć.
Gadaj z kumplami co robić w razie gdyby.
Lepiej dobrze się naszykuj, bo zło nie umiera nigdy.
Ostatnia2 lata 11 miesiąc temu edycja: patry2k od.
The following user(s) said Thank You: softnet, bigdady69, Bart_

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #31604 przez Predator25
jest taka książka - ogród warzywny na 200 m2 autor Bronisław Gałczyński . niestety ja mam tylko skrzynki na balkonie to się zbytnio nie zagłębiałem w lekturę .

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #31605 przez PAKO
Replied by PAKO on topic Gospodarstwo samowystarczalne.
Witam serdecznie.
Mam pytania związane z gospodarstwem .
Jaką formę ma obrać twe gospodarstwo i czym chcesz ziemie obrobić?
To co opisujesz to bardzo okrojona i mało realna wersja.
Jak z twoją praktyką w tym kierunku mimo tak młodego wieku ?
Jak dla mnie to wszystko zbyt małe i nie ma przesłanki na samowystarczalność.
Lecz to tylko moja opinia !!!!
Podkreślam TYLKO MOJA ! B)
Pozdrawiam Pako.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu - 2 lata 11 miesiąc temu #31606 przez bigdady69
PAKO napisz proszę coś więcej jak twoim zdaniem powinno to wyglądać ???,lub inny kolega który jest w temacie z własnym gospodarstwem ;)

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."
Ostatnia2 lata 11 miesiąc temu edycja: bigdady69 od.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu - 2 lata 11 miesiąc temu #31607 przez patry2k
PAKO, to czyste założenia. Nie chodzi tu o mnie, ani o Ciebie, a o zagadnienie - "ile człowiekowi potrzeba ziemi aby sam się wyżywił". Ja mam do dyspozycji kilka ha, ale rolnictwem wcale się nie zajmuję i w najbliższym czasie na pewno nie będę mógł się zajmować :)
Przyjmijmy, że paliwo się kończy i nie mamy energii elektrycznej. Jaką formę przyjmuje? Dowolną aby przeżyć. Jeśli wypracujemy nadwyżki wtedy może barter, ale to już dalej... ;) Co zmienić, na co zwrócić uwagę, ile zdobyć żeby dać radę? :)

Ty bądź gotowy choć w połowie tak jak oni.
Znaj okolicę, nigdy nie daj się zaskoczyć.
Gadaj z kumplami co robić w razie gdyby.
Lepiej dobrze się naszykuj, bo zło nie umiera nigdy.
Ostatnia2 lata 11 miesiąc temu edycja: patry2k od.

Więcej
2 lata 11 miesiąc temu #31608 przez PAKO
Replied by PAKO on topic Gospodarstwo samowystarczalne.
Co zmienić ? Nie wiem czym osoba dysponuje.
Na co zwrócić uwag ? Teren w którym się znajdujemy , dostęp do zasobów natury , możliwości funkcjonowania .
Ile zdobyć żeby dać radę ? Zaradność ,spostrzegawczość , zdolność czystego myślenia bez impulsów .
Podstawowe graty dnia codziennego użytku oraz rozsądny zapas samowystarczalny .
Pamiętajmy że nie to co posiadamy lecz jak tego się używa.
Pozdrawiam Pako. ;)