Nowa fala ruchów narodowo-wyzwoleńczych?

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
4 lata 3 dni temu #32054 przez fooky
W sensie % czego?

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 3 dni temu #32055 przez waldek
fooky: uzupełniłem poprzedni wpis.

"Niemal 3 razy większa od Katalonii Andaluzja zapowiada ogłoszenie deklaracji niepodległości już 4 grudnia. Madryt oczywiście nie może do tego dopuścić, gdyż w przeciwnym wypadku utraci kontrolę nad dużym fragmentem państwa, zaś następny w kolejne może być Kraj Basków oraz Galicja."

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
4 lata 2 dni temu #32056 przez fooky
No to muszą im Hiszpanie coś fajnego obiecać, bo lokalesi swoje stanowisko juz mają.

Albo negocjacje, albo konflikt...

Więcej
4 lata 2 dni temu #32057 przez waldek
Ciekawostką jest że to co pisałeś jest prawdą, sam nie wiedziałem i myślałem że Katalonia ma ruchy nacjonalistyczne a tu niespodzianka - lewica jest głównym czynnikiem secesji, bardzo radykalnym zresztą.
Lewica widząc że państwa mogą się odrodzić i walczyć o własne interesy postanowiły najpierw rozwalić je poprzez ściąganie imigrantów a w końcu rozwalić państwa od środka by nie było szans na przyszłość. Dzięki temu nie odpowiedzą za swoje błędy i wyprowadzanie kasy państwowej. Doprowadzi do totalnego chaosu ale dla nich to nie problem bo zawsze można wybyć z gotówką, bo przecież świat jest internacjonalny. Tu możemy zobaczyć jak blisko jest internacjonalizmowi i globalizmowi. Wbrew pozorom np. Chiny są państwem narodowym i to w najwyższym stopniu. :)

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
4 lata 2 dni temu #32058 przez fooky
Ponizej podam oczywiście stereotypy:

Myślę, że zawsze w historii motorem secesji jest ruch anarchistyczny... (choć moze byc nazwywany inaczej), którzy widzą inny cel niz podawany przez władze i chcą innych rozwiązań. mam wrażenie, że są to czesto otwarte umysły z kręgóe intelektualnych... choc czasem szajbusy kompletne...

Narodowcy, to raczej kojarza mi się z mrówkami, żołnierzami, bezrefleksyjnie podąrzającymi za głosem Fuhrer'a, czy za frazesami o bogach, narodach, ojczyznach, rasach...

I ich celem jest utrzymanie jednosci narodu, kraju, organizacji, a wiec i siły.
Więc jaki mieli by interes w secesji? Nie rozumiem...

Nie bardzo też rozumiem jak miało by się do tematu wspomniane przez Ciebie działanie, czyli sprowadzenie uchodźców by doprowadzić do secesji Katalonii... I jaką ew. rolę Katalonia mogła tu odegrać...
Ale faktycznie samo zjawisko masowej migracji mogło odegrać rolę w referendum.
Jesto wydaje mi sie jednak skutek a nie przyczyna.

Zgadzam sie natomiast z tym, że Chiny sa państwem narodowym. Ale nie badzo też rozumiem "wbrew jakim pozorom"???
Chińczycy nie tworza w tym względzie żadnych pozorów.

Nie urodziłeś się Chińczykiem, więc nigdy nie zostaniesz obywatelem Chin.
Jesteś obywatelem Chin a masz drugi paszpot? No to nie jesteś już obywatelem Chin!
W związku z czym żaden Arnold Schwarzenegger nie zostanie zadnym urzednikie, gubernatorem, a żaden Obama nie zostanie prezydentem.

Co do Spinellego i socjalizmu...
Jest on jedynym słusznym (tfu) rozwiązaniem dla państw w których ze smyczy spuściło się kapitalistów.
Mam wrażenie, że Europa stara sie to ukrywać ale o tym wie, USA starają sie z tym walczyć, a Chiny z kolei wiedzą są przygotowane...
Wiedział też o tym Kadaffi i eksperymentował, co baaaardzo nie podobało sie zachodowi... ale pokazał, że to działa i w tej kwestii wyprzedził Lenina, Stalina i resztę socjalkapitalistów zachodu o stulecia.

Wracając jednak do ruchów narodowo-wyzwoleńczych, ostatnio Somaliland wszedł w układy z Liberlandem...
Więc mikronacje i tzw "państwa samozwańcze" nie śpią...

Ciekaw jestem kiedy Niemcy zaczną huczeć o Wolnym Mieście Danzig... na razie przespali prawie ćwierć wieku.
A można by z niego zrobić HongKong Europy...

Wiem dużo myśli na raz...