Zima idzie - wytrzymałość lodu

Więcej
4 lata 3 miesiąc temu - 4 lata 3 miesiąc temu #18881 przez Chemik
WYTRZYMAŁOŚĆ LODU

Załącznik wytrzymalosc-lodu_2012.gif nie został znalezionyPrzykładowa wytrzymałość lodu o różnej grubości

Załącznik Untitled.jpg nie został znalezionyTabela dotyczy tzw. lodu czarnego - świeżego, krystalicznego.

Lód szary lub śniegolód może mieć niższą wytrzymałość nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego. Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20%.
Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej szary lód lub śniegolód).
Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.
Zaspy osłabiają narastanie lodu w miejscach ich występowania, wiosną zapoczątkowują powstawanie niebezpiecznych miejsc tzw. oparzelisk.
Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe co roku tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach, szczególnie tam gdzie na dnie istnieją jakieś przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak sytuacja może ulec szybko zmianie, szczególnie wtedy kiedy pod lód przedostaje się powietrze. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.
Ujścia ścieków, jako źródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach; mosty, budowane zwykle w przewężeniach, są miejscami, w których występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy; woda w ich pobliżu zamarza źle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.
Wiosną pod wpływem słońca i wiatru tafla lodu 'szpilkuje', tzn. zwarta dotychczas krystaliczna struktura zaczyna dzielić się na pionowe, wąskie, długie kryształy tworząc luźno ułożone tzw szpilki - taki lód mimo swej znacznej grubości jest bardzo słaby i niebezpieczny.

"Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik
Załączniki:
Ostatnia4 lata 3 miesiąc temu edycja: Chemik od.
The following user(s) said Thank You: ares2009, almethai, Piotr, Mruk, Tytus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #18941 przez Tytus
Zimy mamy coraz cieplejsze i opady mniejsze, ale... Dlatego podsyłam info, kiedy zrzucać śnieg z dachu, jaka grubość na dachu jest niebezpieczna dla konstrukcji, jak liczyć wytrzymałość konstrukcji również tzw. stropodachu:

www.e-dach.pl/a/snieg-na-dachu-2630.html

Życie każdego łamie, ale tych, którzy się nie wzmocnią w miejscu złamania, życie zabija...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • bigdady69
  • Gość
  • Gość
4 lata 2 miesiąc temu #18953 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Zima idzie - wytrzymałość lodu
u mnie niektórzy już chodzą po lodzie , a z doświadczenia wiem że najlepiej wchodzić na lód jak będzie z 2 tygodnie mrozu -20 ,wtedy można bezpiecznie chodzić , a i trzeba uważać na prądy ,wtedy lód jest cieńszy w niektórych miejscach i lepiej uważać

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.