Komosa biała

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #2150 przez SŁAWEK
Komosa biała was created by SŁAWEK
pl.wikipedia.org/wiki/Komosa_bia%C5%82a
W moich stronach zwana "jarmuchą".
Wierzchołki młodych pędów są jadalne. Licząc od góry, zrywa się pęd z czterema, sześcioma listkami. Obgotować przez kilka minut. Wodę odlać, na patelnię z tłuszczem, pod koniec smażenia wbić jajko.
Stanisław jak było czym przepić, a nie było co przekąsić, brał miskę i szedł w pole. Komosa rośnie zawsze i wszędzie od marca do listopada. W czasie smażenia słuchał gdzie kura gdacze, czyli chwali się kogutowi o zniesionym jajku. Zawsze gdzieś znalazł, ostatecznie wyciągał jedno spod kwoki - warunek żeby w środku się nie ruszało. Uczestniczyłem w wielu takich imprezach. Zmarła większość, ale nie z powodu komosy. Folklor.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #2198 przez Pitbear
Replied by Pitbear on topic Komosa biała
.. lobię Sławku twoje poczucie humoru i opowieści , powinieneś wydać książkę , a ja chętnie zostanę twoim mengerem :-)

"Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad.Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik wyborów."

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #2216 przez Patryś
Replied by Patryś on topic Komosa biała
A ja ją przeczytam. Co do artykułu to kurde zawsze myślałem, że to trujący chwast.

"Ostatni łatwy dzień był...wczoraj"

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #2258 przez kkusz
Replied by kkusz on topic Komosa biała
Wielu smakoszy uważa, że komosa jest smaczniejsza od szpinaku. Lepiej ją gotować lub smażyć, niż jeść na surowo. Gdyby z braku innej zieleniny tylko komosa kandydowałaby na surową sałatkę, dobrze byłoby ją zakwasić. Może zastąpić szpinak w każdej potrawie - zupy, sosy, zapiekanki, nadzienia, dipy. Jeśli mamy jej dużo - jako baza każdego gotowanego, pieczonego lub smażonego dania. Warto ją odnaleźć i wypróbować. A jeśli mamy pod ręką i komosę i pokrzywę - jeszcze lepiej.

nonakris

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #2259 przez Pitbear
Replied by Pitbear on topic Komosa biała
Krysiu koniecznie zabierz mnie na pokrzywy nigdy nie jadłem jeszcze sałatki .

"Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad.Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik wyborów."