Syberyjska Nodia.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu - 3 lata 5 miesiąc temu #27626 przez Piotr
Syberyjska Nodia. was created by Piotr
Skorzystałem ze źródła syberyjskiego oczywiście, na dole tłumaczenie na polski kto nie zna rosyjskiego, strona bardzo ciekawa, wiele różnych tematów, bo temat przewodni "Tajga mój dom" Można pobuszować w wolnej chwili i odkryć wiele ciekawych rzeczy, polecam, Piotr.


www.dmitriyzhitenyov.com/index/kostry/0-13


Нодья. Do jej urządzenia walą uschnięte/stojące drzewa o średnicy w dolnym nieprzytomny 20-30 cm i cięte lub maszyny na dwa бревнышка-сутунка dwa metry długości. Każdy log okrzesać? z jednej strony tak, aby była równa pasek o szerokości 6-7 centymetrów. Kłody kłaść tymi płaskimi jedno na drugie, a górne nie rozkłada się, wzmacniają go z każdego końca parą palików, które wiążą się z góry sesjami z prętów. Wzdłuż протесок lozko i wzmacniają drążku-припОдники, a na nich — rozpalenie. Kiedy, same kłody zaczną się świecić, a rozpalać, wygodniej угольями od pomocniczego ognisko, na którym można przygotowywać posiłki, tyczki trzeba usunąć. Jak tylko na gałęziach нагорит wystarczająco dużo węgli, otwarty ogień, nie zapukał, po czym нодья zaczyna intensywnie tlić, шАять, jak mówią sybiraków. Нодья daje bardzo dużo ciepła, szczególnie jeśli kłody grube, a ona nie bardzo wybuchł, a między nimi z końców wkladka małe kliny, aby regulować siłę spalania. Jeśli upał zbyt wiele, kliny wbijać, a tym samym kilka hodowane tlący się kłody. Aby spalanie zintensyfikowane, trzeba pokonać obuchem siekiery na końcach kłody, kliny wyjdą, i upał będzie więcej. Śpią około нодьи po jednej osobie z każdej strony, wstępnie poprzez utworzenie dla każdego, miejsce do spania i stawiając barierę, ekran-odbłyśnik.
Ostatnia3 lata 5 miesiąc temu edycja: Piotr od.
The following user(s) said Thank You: Predator25

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 6 miesiąc temu #32352 przez BowHunter
Replied by BowHunter on topic Syberyjska Nodia.
To teraz opiszę może jak ja rozpalam nodię. Przede wszystkim odnajdujemy suchą kłodę, z której będziemy mogli pozyskać dwa powiedzmy metrowe kawałki. Musimy "przytargać" ją w miejsce, w którym zamierzamy rozbić nasz obóz. Rozpalamy dwa ogniska, jedno byśmy mogli się ogrzać podczas pracy, a drugie mniejsze do pozyskania żaru do naszego ogniska długowiecznego. Dzielimy kłodę na dwie części i każdą obciosujemy siekierą do uzyskania w miarę równej ścianki w każdym kawałku. Zbieramy dodatkowy materiał na podpałkę i rozpałkę. Pierwszą kłodę układamy na ziemi obciosaną ścianką do góry i ładujemy na nią suche patyki, gałęzie, korę brzozową etc. Dopiero teraz wykorzystamy małe ognisko i przy pomocy saperki rozkładamy na tak przygotowanej kłodzie cały żar łącznie z kawałkami drewna które nie dopaliły się jeszcze. Na to kładziemy drugą kłodę ociosaną ścianką do dołu. Zanim nodia zacznie własne życie upłynie kilka chwil, więc spokojnie czekamy przy pozostawionym ognisku.

Tak przygotowana nodia, w moim wypadku pali się całą noc a i praca przy niej jest wygodniejsza i cieplejsza, dzięki światu jakie dają nam dwa ogniska. Często samo rozpalanie nodii w moim wypadku odbywało się już po zmierzchu, więc światło i ogniska podnoszące morale były jak najbardziej na miejscu.

A jak wy rozpalacie nodię? Macie jakieś specjalne patenty?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 6 miesiąc temu - 2 lata 6 miesiąc temu #32420 przez Piotr
Replied by Piotr on topic Syberyjska Nodia.
Paląca się nodia, w BieszczadachZałącznik nie został znaleziony

Załącznik nie został znalezionyJest maksymalnie otwarta, aby dać jak najwięcej ciepła, napisze ile godzin jak się dopali... i zrobi się zimno :S
Ostatnia2 lata 6 miesiąc temu edycja: Piotr od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 6 miesiąc temu - 2 lata 6 miesiąc temu #32421 przez Paulo
Replied by Paulo on topic Syberyjska Nodia.
tu fajny instruktarz krok po kroku jak zbudować nodię
rozpalana w deszczu ;)

Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni.
Sun Tzu – Sztuka Wojny
Ostatnia2 lata 6 miesiąc temu edycja: Paulo od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 6 miesiąc temu #32422 przez Piotr
Replied by Piotr on topic Syberyjska Nodia.
Może źle się wyraziłem, "Paląca się nodia, w Bieszczadach"

Własnoręcznie rozpalona, paląca się Nodia, w Bieszczadach, więc mogę podać swoją instrukcję rozpalania, jak ktoś potrzebuje ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 6 miesiąc temu #32424 przez Ars
Replied by Ars on topic Syberyjska Nodia.
Byłem przy montowaniu i rozpalaniu całości. Ilość ciepła jakie otrzymuje się z tego typu ogniska jest niesamowita. Dołączenie ekranu odbijającego i chyba można się zagotować. Świetna sprawa.

"Ziemia jest twoim okrętem, nie siedzibą."
- Augustyn z Hippony

Więcej gęsi niż łabędzi
Więcej głupców niż mędrców
Po świecie kroczy
The following user(s) said Thank You: Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.