Jak nie dać się wytropić w lesie

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #12111 przez lukasz
Tak jak w opisie wyżej ale dodam też jak nie dać się wytropić psom.

Strategia samotnego wilka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #12114 przez LeicaM9
lukasz, czy to jest pytanie ? Oczekujesz odpowiedzi, czy po prostu w kolejnym poście podzielisz się swoją wiedzą ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #12115 przez lukasz
Zdecydowanie oczekuję odpowiedzi w tym temacie.Moja wiedza na ten temat jest żadna.

Strategia samotnego wilka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #12117 przez kraver
Replied by kraver on topic Jak nie dać się wytropić w lesie
Założę, że to pytanie :)


Temat jest szeroki jak rozlewisko Amazonki, generalnie trzeba przestrzegać kilku zasad :

- być cicho
- wtopić się w otoczenie (stroje camo rządzą)
- poruszać się przez właściwy teren
- nie zostawiać śladów

jeśli chodzi o psy :
1. psy biegnące luzem - ogłupić
2. psy z przewodnikami - zamęczyć

Już rozwijam:
1. Cisza - poruszasz się cicho, często przystajesz i nasłuchujesz. W lesie słuch ma większy zasięg niż wzrok i węch.
2. Maskowanie - strój, elementy przyrody (gałęzie, kora, trawy) tego używasz do maskowania. Maskowanie często zmieniasz/modyfikujesz (wchodzisz w świerki - przystrajasz się ich gałązkami, wchodzisz w brzozy - brzozowymi itd.). Ważne są dwie rzeczy mimikra i zaburzenie kształtu. Mimikrę uzyskujesz przez duże zróżnicowanie małych plamek (jak np. w camo typu flecktarn czy vegetato). Mimikra kryje cie na małym zasięgu. Zaburzenie kształtu powodują duże, zmienne geometrycznie plamy (jak w camo typu Woodland lub innych). Niestety mało maskowań działa dobrze na obydwa sposoby - chlubnymi wyjątkami będą tu flecktarny i genialne camo fińskie (kiepsko wychodzi polskie moro wz.93 za duża powtarzalność na małej powierzchni). Samo camo nie wystarczy - dobrze jest się ubrać w gałązki, a także zaburzyć swój kształt (nieforemne ciuchy, kaptury, luźne szale itp).
3. Poruszanie się - nigdy nie wychodzisz na otwartą przestrzeń, do szczytu wzniesień, dróg, zbiorników itp. doczołgujesz się. Wybierasz trudno dostępne miejsca - zagajniki, bagna, młaki, krzaki, strome zbocza. NIe chodzisz przejezdnymi drogami ! Poruszasz się skokami - dojście do wyznaczonego punktu, przywarowanie, nasłuchiwanie i skok do kolejnego punktu lub wilczym truchtem - bieg na zmianę z marszem. Często nasłuchujesz.
4. Ślady - nie wdeptujesz w błoto, piach, gęstą, wysoką trawę - czyli wszędzie tam gdzie odciski twoich nóg pozostaną na dłużej.
5. Poruszasz się oszczędnie - ten kto mniej się rusza w lesie jest niewidzialny. Człowiek w camo, leżący pod krzakiem - to cel który trzeba nadepnąć żeby go rozpoznać.

Psy:
1. Psy luzem - sfora będzie Cię gonić i spróbuje dopaść jak najszybciej. Idziesz trudnym terenem (psy nie lubią brodzić po bagnie a twój zapach tam szybko zniknie), wchodzisz na ścieżki i ślady zwierzyny (może uznają sarnę z młodymi za lepszy cel). Ślady posypujesz : pieprzem, tabaką, papryką mieloną - wszystkim co pachnie i wciągnięte oślepi psi nos na dłuższy czas. Idziesz po dnie strumienia rzeczki. Wchodzisz w głąb krzaków jeżyn (psy poranią się i mogą odpuścić. Nacieraj się sokami z roślin, maskuj zapach. Zatocz kolo i wejdź z powrotem na swoje ślady. Potem uskocz i znów koło i znów uskok, może za którymś razem się zgubią. Wejdź do rzeki/stawu, odpłyń dalej i masz sprawę załatwioną.
2. Psy z tropicielami - masz przewalone. Pies + człowiek to morderczy tandem. Zmysły i instynkt ida w parzę z ludzką inteligencją i sprytem. Oczywiście możesz stosować sztuczki z punktu powyżej ale wg mnie najskuteczniejszym sposobem będzie zamęczenie tropiących. Człowiek z psem ma trudniej - idź przez maksymalnie trudny teren - gęste krzaki, zarośla, zagajniki. Ty przejdziesz szybko - oni będą się plątać. Wtedy albo spuszczą psy albo stracą przewagę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #12121 przez lukasz
kraver wielkie dzięki:).

Strategia samotnego wilka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #12127 przez Pitbear
na psy dobra jest metoda na zająca .... zapętlasz kilka razy swój własny trop i jest szansa że psy zgłupieją , pod warunkiem że szybko stracisz górny wiatr . na ludzi wystarczy cisza i kamuflaż.

"Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad.Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik wyborów."
The following user(s) said Thank You: lukasz, SARA

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.