How to czyli robimy własną maskę pgaz i kombinezon

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #2557 przez marcoss4
Nie będę zakładał scenariusza ataku gdy jest się w domu bo to zbyt proste i zbyt wiele możliwości ale załóżmy że jesteś w toalecie metra gdy dochodzi do ataku terrorystycznego ot taki przypadek jaki miał miejsce w Tokijskim metrze w latach 90.
Ludzie padają jak muchy nie wiadomo dlaczego i dosłownie kilkadziesiąt sekund dzieli Cię od tego samego losu jeśli nic nie zrobisz.
Jeśli wybierasz opcję czekania na służby ratunkowe postaraj się maksymalnie uszczelnić pomieszczenie w którym jesteś. Mocz w wodzie papier toaletowy i zatkaj nim otwory wentylacyjne w drzwiach a także wszelakie szczeliny pod nimi etc. Postaraj się to samo zrobić z kratkami wentylacyjnymi.
Kawałek materiału chociażby skarpetkę solidnie zmocz i przyłóż do ust, będzie się ciężko oddychało, możesz delikatnie część wody odcisnąć lecz na tyle mało aby w dalszym ciągu materiał był bardzo wilgotny ponieważ większość bojowych i przemysłowych środków chemicznych szczególnie w postaci par i gazów dobrze hydrolizują z wodą.

Masz ze sobą kurtkę? Ubierz ją, ubierz dosłownie wszystko co masz i postaraj się zakryć każdy odsłonięty skrawek skóry łącznie z dłońmi, gdyż większość bojowych środków trujących wnika przez skórę.
Masz w pobliżu centrum handlowe? W pierwszych sekundach po ataku możesz spróbować uciekać lub jeśli są niskie szanse na powodzenie takiej akcji postaraj się chociaż uchronić w ustronnym miejscu jak najdalej od przypuszczalnego źródła skażenia co doradzam jedynie w przypadku posiadania środków łączności tj. telefonu który posiada zasięg lub stacjonarnego telefonu w jakimś sklepie. Wszędzie znajdziesz coś co Ci się przyda, w sklepach odzieżowych rękawiczki, kominiarki aby ochronić ciało, najlepiej jeśli polejesz się wodą to zwiększy Twoje szanse na przeżycie. Może jest w pobliżu sklep nurkowy gdzie znajdziesz maskę do nurkowania a może jakiś sklep budowlany, zdobądź gogle które odizolują Twoje oczy od atmosfery! Dasz sobie szanse na sprawne poruszanie się i podejmowanie dalszych działań. Jeśli masz w pobliży sklep spożywczy np Carrefour który jest w galerii Krakowskiej biegnij i szukaj sody oczyszczonej, rozpuść ją w wodzie i polej kawałek materiału który masz przy ustach to znacznie usprawni funkcjonowanie Twojej maski.

Jeśli w którymś miejscu na ciele widzisz bąble, zaczerwienienie, ból pieczenie etc najprawdopodobniej zostałeś skażony, miejsce takie obficie spłucz wodą a jeśli widzisz na skórze krople jakiejś substancji w przypadku fosforoorganicznych BST takich jak Sarin etc będzie to oleista bezbarwna lub żółtawa ciecz postaraj się jakimś gazikiem, lub kawałkiem materiału zetrzeć tą substancję, jeśli jest szansa na znalezienie wybielacza, szukaj go i polej miejsce skażenia to powinno je zdezaktywować.

Jeśli dokonałeś tego wszystkiego i żyjesz bądź świadom że są to tylko czasowe rozwiązania, uzyskaj łączność ze służbami i powiadom że czekasz na pomoc koniecznie podając miejsce w którym się znajdujesz, masz wtedy pewność że pierwsze jednostki ratownictwa chemicznego lub wojsk chemicznych zmierzą w kierunku gdzie przebywa ktoś żywy a nie będą na ślepo przeczesywały tego miejsca odbierając Ci najcenniejszy czas.

Mam nadzieję że chociaż trochę przybliżyłem istotę działań autoratownictwa w przypadku możliwości narażenia na kontakt z bojowymi lub przemysłowymi środkami trującymi. W sumie nic trudnego, wszystkie te działania mają podstawy w chemii i bardziej profesjonalnych zabiegach wykonywanych w wojsku i ratownictwie chemicznym.

Non omnis moriar.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • kraver
  • Gość
  • Gość
7 lata 6 miesiąc temu #2558 przez kraver
Znakomity tekst Macross. Dzieki za niego, szybko i przystepnie podałeś więcej realnych sposobów i pomysłów niz kilka lat nauki przysposobienia obronnego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #2564 przez Patryś
Zgadzam się z przedmówcą.

"Ostatni łatwy dzień był...wczoraj"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.