Łączność dalekosiężna na wypadek wojny i nie tylko

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #32093 przez Ars
Nasza mała grupa z dobrym skutkiem, choć chcielibyśmy bardzo dobry, przetestowała łączność poprzez baofengi. Na dystansie do 5km, przy otwartym terenie (przy zabudowie około 4km) mamy dobrą łączność, co daje nam już połączenie pomiędzy dwoma z naszej trójki. Sprawdzimy jak to będzie na moblinych nagoyach ale chyba aby mieć łączność w trzech, trzeba by było czegoś więcej. Choć jeśli wyjdzie nam łączność w postaci wici, czyli jak to onegdaj bywało, na wieży zamkowej rozpalano ogień i w zasięgu wzroku był drugi zamek, rozpalano kolejne i tak dalej, łańcuszkiem (tak to było na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, gdzie Orle Gniazda miały właśnie taką łączność ostrzegawczą)... zgubiłem wątek. Jeśli wyjdzie nam taka łączność, też będzie ok! Dalsze testy w trakcie badań :)
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Ars od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #32096 przez Goofy
Jeszcze troszkę i dojdzie antena bazowa i będzie ok :) wtedy to i z Gliwicami będzie łączność :)

Siłą WILKA nie są kły,szybkość czy też zręczność
Siłą WILKA jest jedność Watahy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #32131 przez Prepers.sp6
Proponuję abyście zrobili sobie małe anteny kierunkowe pracujące w pasmie 70 cm , pozwolą wam zwiększyć zasięg do 20 -30 km w zależności od wysokości nadawania. Antena jest bardzo prosta i mozna ja zrobić z grubszego drutu miedzianego ( w izolacji lub bez) mocując je na rurce PCV.
Ja na tej antenie uzyskiwałem łączności dochodzące do 60 km
Dokładne wymiary na załączonym rysunku. Antena została obliczona na kanał nr 1 PMR.
Jeżeli ktoś potrzebuje wymiary na inną częstotliwościowy, proszę napisać na jaką.
Mirek ( SP6VWI)

Pozdrawiam Mirek
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Piotr, Ars, bigdady69

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #32133 przez Ars
Dziękuję za schemat, na pewno będę się bawił. I myślę że zawsze coś lepiej będzie, choć u nas problemem jest w głównej mierze widoczność anten. Ukształtowanie terenu nas ogranicza.

Załącznik Zrzutekranu20171024193437.jpg nie został znalezionyEdycja - Tak się kształtuje mapka terenu pomiędzy mną a Piotrem, gdzie moja lokalizacja lewy dolny róg, Piotra prawy górny. Disco nie ujęty na mapce ;) W kwestii ukształtowania nie mamy tak źle, kwestia budynków pomiędzy nami, choć też mogło by być gorzej.
Załączniki:
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Ars od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #32177 przez Prepers.sp6
Antenę trzeba umieścić jak najwyżej ale też pamiętaj że na tych częstotliwościach fale się łatwo odbijają od litych skał, ogrodzenia itp. tak że czasami skierowanie anteny na szczyt góry na której jest skała czy dom z ogrodzeniem mimo że w przeciwną stronę- może przynieść pozytywny skutek.

Pozdrawiam Mirek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #32374 przez J. Kowalski
Witam. Z "Biedafengami" jest mały problem - bo dużo się mówi o ich marnej współpracy z tzw. antenami bazowymi. Prawdopodobnie nie do końca są zestrojone na standardową impedancję takich anten czyli 50 Ohm-ów. Jest o tym sporo na forach. Ale spróbować warto, może akurat? Tym bardziej, że anteny na pasmo 70 cm są naprawdę niewielkie. Ja bym jednak pociągnął wątek tzw. nieradiowych, środków łączności - bardziej odpornych na działanie służb własnych i npla. Wspomnę tu o nieco zapomnianej technologii fotoelektrycznej. W l. 70. XX wieku próbowano łączności "dupleksowej" (czyli dwukierunkowej za pomocą niezależnych modułów nadawczych i odbiorczych) w paśmie fonicznym za pomocą modulowanej wiązki światła. Dziś w technologii laserowej można by "odgrzać" tę technikę, tym bardziej, że taka "radiolinię", bo w końcu światło to też fala EM dość trudno podsłuchać (a właściwie podejrzeć) zwłaszcza jeśli oprzemy ją o podczerwień. O samej technologii można poczytać w klasyce gatunku Wojciechowski - "Nowoczesne Zabawki". Jest tam tez dużo innych interesujących z punktu widzenia preppersa rozwiązań elektronicznych, choć złośliwcy twierdzą, że wiele prezentowanych tam rozwiązań niekoniecznie działa...

si vis pacem para bellum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.