Pasma amatorskie

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #13616 przez softnet
Pasma amatorskie was created by softnet
Na początek tylko wybrane i zarazem najważniejsze pasma. W wolnej chwili będę ten post uzupełniał o pozostałe.

Pasmo 160 metrów (1,8 - 2 MHz) (zaliczone do fal średnich) jest najniższym pasmem fal radiowych przydzielonym krótkofalowcom w większości krajów.

W ciągu dnia zasięg łączności wynosi do ok. 120 km. W nocy (szczególnie zimą, z uwagi na mniejsze szumy atmosferyczne i zakłócenia przemysłowe) możliwe jest nawiązywanie łączności na dystansie do kilku tysięcy kilometrów.

PROBLEM: Wymaga bardzo dużych i wysoko zamontowanych anten. Dlatego wielu krótkofalowców nie ma możliwości pracy na nim.

Pasmo 80 metrów (3,5 - 3,8 MHz) – jedno z podstawowych pasm częstotliwości amatorskich.

W ciągu dnia, w zależności od warunków atmosferycznych i jonosferycznych (propagacja), zasięg łączności wynosi do ok. 400 km. W nocy (szczególnie zimą, z uwagi na mniejsze szumy atmosferyczne) maksymalny zasięg rośnie do kilku tysięcy kilometrów. Pasmo wrażliwe na zakłócenia atmosferyczne (tzw. trzaski burzowe), zwłaszcza latem.

Pasmo 40 metrów ( 7 – 7,2 MHz). Pasmo przydzielone krótkofalowcom na całym świecie, uważane jest za jedno z najbardziej godnych zaufania do prowadzenia łączności międzykontynentalnych przez cały rok.

Najbardziej przydatne jest dla krótkich i średnich odległości, od łączności lokalnych do 500–1500 km, zależnie od warunków i pory dnia. W wyższych szerokościach geograficznych łączność międzykontynentalna możliwa jest też w ciągu dnia w zimie. Przykładowo propagacja pomiędzy Japonią a Europą Północną otwiera się w godzinach przedpołudniowych od końca listopada, aż do końca stycznia, łączności long path z zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych i Kanady możliwe są po południu. Pasmo to jest najniższą stabilną częstotliwością, braną pod uwagę przez amatorów przy łącznościach międzykontynentalnych.

Pasmo 30 metrów (10.100 - 10.150 Mhz) - Typowy zasięg w dzień oscyluje w pobliżu 3000 km zaś w nocy obejmuje całą ciemną półkulę Ziemi. Pasmo otwarte przez 24h dzięki warstwie F2 jonosfery. Podczas 11-to letniego cyklu słonecznego MUF (maximum usable of frequency) może spaść poniżej 10 MHz. Pasmo to posiada najniższą wrażliwość na cykl słoneczny. Pasmo rzadko używane przez krótkofalowców m.in. z powodu małego zakresu a także dopuszczalnej pracy tylko telegrafią i emisjami wąskopasmowymi. A to oznacza m.in. brak możliwości nawiązywania łączności fonicznych.

Pasmo 20 metrów (14.000 - 14.350 MHz) – jedno z podstawowych pasm częstotliwości amatorskich zawierające się w granicach od 14,000 do 14,350 MHz dla krótkofalowców na całym świecie.

Pasmo to jest powszechnie uważane za najlepsze pasmo do łączności dalekosiężnych i jest jednym z najbardziej popularnych i przepełnionych pasm podczas zawodów. Wpływa na to kilka czynników: duży rozmiar pasma (350 kHz), stosunkowo mały rozmiar anten (w porównaniu z antenami na pasma 40 m i 80 m) oraz duży potencjał w ciągu dnia, nawet w niesprzyjających warunkach propagacyjnych. Łączność dalekosiężna (DX) jest możliwa w ciągu dnia, natomiast w nocy tylko w okresie maksimum aktywności słonecznej.

Pasmo 17 metrów (18.068 - 18.168 Mhz) - Właściwości tego pasma są zbliżone do pasma 20m jest ono bardziej uzależnione od aktywności słonecznej. Dla łączności międzykontynentalnych pasmo jest otwarte w dzień i wczesnym wieczorem przy wysokiej aktywności Słońca. Przy średniej aktywności, pasmo będzie otwarte w dzień i zamknie się zaraz po zachodzie Słońca. Przy najniższej aktywności słonecznej pasmo to może być otwarte dla terenów przyrównikowych, ale tylko w południe.

Pasmo 15 metrów (21.000 - 21.450 MHz) – jedno z podstawowych pasm częstotliwości amatorskich, zawierające się w granicach: 21,000 do 21,450 MHz dla krótkofalowców na całym świecie.

Pasmo jest doskonałe do łączności dalekosiężnych podczas okresów dużej aktywności słonecznej i od niej uzależniona jest jego przydatność. Podczas największej aktywności Słońca pasmo jest "otwarte" przez całą dobę, łączności przez odbicia od warstwy F2 jonosfery. Podczas średniej aktywności słonecznej staje się pasmem dostępnym wyłącznie w ciągu dnia. Przy najmniejszej aktywności Słońca może w ogóle nie nadawać się do łączności dalekosiężnych (pasmo "martwe").

Pasmo 12 metrów (24.890 - 24.990 MHz) - Pasmo przede wszystkim dzienne, lecz w czasie dużej aktywności Słońca może pozostawać otwarte nawet w nocy. Niska aktywność słoneczna praktycznie zamyka to pasmo.

Pasmo 10 metrów (28.000 - 29.700 MHz)– jedno z podstawowych pasm częstotliwości amatorskich, zawierające się w granicach: 28,000 do 29,700 MHz dla krótkofalowców na całym świecie. Pasmo bardzo szerokie i przez to bardzo zróżnicowane. Podczas maksimum aktywności słonecznej pasmo jest otwarte w ciągu dnia i kilka godzin po zachodzie słońca. Łączności DX z wykorzystaniem warstwy F2 jonosfery są bardzo efektywne nawet przy małej mocy nadajnika. Przy średniej aktywności pasmo otwiera się zazwyczaj około południa. Niska aktywność słoneczna zamyka to pasmo dla warstwy F2. Sporadyczne odbicia od warstwy E jonosfery możliwe są od maja do sierpnia, jednak mogą też występować w innym okresie. Spodziewane odległości od 300 do 2300 km, a nawet 4500 km.

Więcej na ten temat: kfmaniak.blox.pl/resource/Pasma_amatorskie_opis_v1.0.pdf
Ostatnia4 lata 5 miesiąc temu edycja: softnet od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #13621 przez melasa4
Replied by melasa4 on topic Pasma amatorskie
Ciekawy bardzo temat i jeśli pozwolisz dodam planszę z emisjami jakimi można pracować na danych częstotliwościach.

Załącznik s5bandplan_HF_v_1_7_A4.pdf nie został znalezionyBand plan zaciągnięty ze strony:

www.s56g.net/index.php/s5-bandplans/

PS. Podaj swój znak spróbuję Cię odnaleźć (mój klub to SP2PMW - swojego znaku jeszcze nie mam)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #13674 przez Pitbear
Replied by Pitbear on topic Pasma amatorskie
superanckie wiadomości ! dużo tego ..... Sofnet jaki sprzęt najlepszy do nasłuchu ? ale też taki byśmy mogli komunikować się wspólnie jako PPN jakieś konkretne rozwiązanie , jakie koszty etc....
Pozdrawiam i wielkie dzięki za masę wiadomości !

"Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad.Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik wyborów."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #13683 przez softnet
Replied by softnet on topic Pasma amatorskie
Zależy co chcesz nasłuchiwać? No i jaki masz na to budżet?

Jeżeli fale długie, średnie i krótkie to polecam przykładowo radio DEGEN DE 1103.
Oto link: www.ercomer.pl/pl/p/DEGEN-DE1103-Odbiorn...derem-emisji-SSB/102

Jego zaletą jest niska cena, przenośność i duży zakres częstotliwości od 150 kHz do 30 MHz plus 76-108 MHz (jest to pasmo europejskie dla rozgłośni UKF). Posłuchasz więc sobie na tym zarówno RMF jak i ZETKI. To bardzo dobre radio dla kogoś kto chce mieć przenośne źródło odbioru fal długich, średnich, krótkich o jak największych możliwościach. Jedynkę Polskiego Radia słychać na tym bez problemu. Dzięki możliwości odbioru stacji nadających modulacją SSB jesteś w stanie posłuchać na tym radiu także służb amatorskich oraz m.in. morskich. Wadą jest jego mała czułość oraz niemożność odbioru częstotliwości UKF przeznaczonych dla innych służb w tym służb amatorskich, profesjonalnych jak i mundurowych w zakresie fal ultrakrótkich.

Bardziej zaawansowane radio do nasłuchu o większej czułości z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej to koszt od 1300 zł wzwyż.

Skanery częstotliwości pozwalające wyszukiwać co się dzieje na pasmach kształtuje się od ok. 200 zł do ponad 15 tysięcy zł. Ja posiadam niedostępny już w sprzedaży skaner Uniden UBC785XLC. Innych urządzeń nie znam. Pozwala ono na nasłuch służb amatorskich jak i profesjonalnych w tym Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Ochrony, Radio Taxi, lotnictwa itp. Jeśli chodzi o wojsko, to nigdy nie słyszałem. A to dlatego, że przypuszczalnie transmisje wojskowe są szyfrowane.


Co do komunikacji między sobą to zapewne chodzi o łączność radiotelefoniczną by połączyć się z kimś oddalonym od ok kilkuset metrów do kilku kilometrów? Bez zezwoleń to masz CB radio oraz radiotelefony PMR 446 MHz. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to możesz dostać pozwolenie na pracę PMR na częstotliwości 154 MHz w tzw. trybie uproszczonym. Pozwolenie to wraz z prawem do wykorzystania częstotliwości, może uzyskać jedynie podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

No i kolejna opcja to wykupienie częstotliwości potrzeby własne na wyłączność. Niestety - roczny koszt dzierżawy jest spory i wynosi (a raczej wynosił jeszcze kilkanaście miesięcy temu bo nie wiem czy nie uległ zmianie) 44 tys. zł za pojedynczy kanał.

Jeśli chcesz mieć większe możliwości niewielkim kosztem to musisz uzyskać odpowiednie uprawnienia w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Koszt licencji to zdaje się 82 zł raz na 10 lat i prawo do nadawana na wyznaczonych pasmach (tj. na ściśle określonych zakresach częstotliwości) w zakresie fal długich, średnich, krótkich, ultrakrótkich oraz mikrofalowych. Wątpię by jakaś inna służba ma tyle możliwości co krótkofalowcy.
Ostatnia4 lata 5 miesiąc temu edycja: softnet od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.