Łączność i dostęp do informacji

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #13522 przez softnet
W zależności od rodzajów zagrożeń niezbędne mogą się okazać urządzenia elektroniczne służące do:

1) POZYSKIWANIA informacji
2) PRZEKAZYWANIA informacji
3) ROZPOWSZECHNIANIA informacji

Ad.1
Urządzenia te dzielimy na powszechnego - np. odbiorniki radiowe i telewizyjne oraz specjalistycznego użytku - np. skanery częstotliwości służące do słuchania niekodowanych rozmów niektórych służb. UWAGA WAŻNE! Zgodnie z art. 144 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne "Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru".

Ten zestaw jest obowiązkowy dla każdego.

Ad.2
Są to urządzenia służące do przekazywania informacji pomiędzy wybranymi użytkownikami. Przykładem jest tu łączność telefoniczna oraz kodowana łączność innego rodzaju np. radiotelefoniczna.

To jest zestaw obowiązkowy dla łączności telefonicznej oraz wysoce zalecany dla łączności radiotelefonicznej w paśmie CB (27 MHz) oraz PMR (446 MHz i ew. 154 MHz). Ten pierwszy zapewnia łączność i pozyskiwanie informacji od innych użytkowników radia CB, natomiast ten drugi - nadaje się do komunikacji na dystans kilkuset metrów pomiędzy dwoma lub więcej osobami. W cyfrowym PMR stosuje się tzw. selektywne wywołanie, które opiera się na multipleksowaniu dźwięku razem z odpowiednią sygnalizacją (254 kody dostępne w każdym kanale).

Ad.3
Są to urządzenia służące do nadawania informacji celem ich odbioru przez duże grupy odbiorców. Czyli wszelkiego rodzaju radiostacje (zarówno stacjonarne jak i mobilne czy przenośne) oraz rozgłośnie radiowe i telewizyjne.

Jest to zestaw dostępny dla osób posiadających stosowne pozwolenia wydawane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Jego zaletą jest możliwość zorganizowania łączności o charakterze lokalnym, międzygminnym, międzywojewódzkim, międzynarodowym oraz międzykontynentalnym.

UWAGI KOŃCOWE

Powyższe uwagi to zaledwie kilkuzdaniowy zarys problematyki radiokomunikacji. Radio- jak i telekomunikacja są to rozległe dziedziny nauki i techniki. I to zarówno od strony technicznej jak i organizacyjnej. W przypadku łączności CB jak i PMR nie są potrzebne jakiekolwiek zezwolenia. W przypadku łączności radioamatorskiej (krótkofalarskiej) konieczne jest zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie stosownych pozwoleń zanim będzie można nadawać.

Kolejna ważna uwaga - NAJPIERW SŁUCHAMY, a dopiero potem NADAJEMY. Zminimalizujemy wtedy ryzyko zakłócenia bądź zerwania prowadzonej już łączności przez strony trzecie. W przypadku zorganizowanej sieci łączności bezwzględnie stosujemy się do poleceń koordynatorów łączności.
Gdy kilka miesięcy temu zatrzęsła się ziemia w Nepalu tamtejsi krótkofalowcy zorganizowali globalną sieć pomocy dla tego kraju. Obowiązkiem uczestników sieci było SŁUCHANIE. Nadawanie tylko w przypadku, gdy można było w najprostszy dostępny sposób udzielić potrzebnej pomocy (np. zadzwonić pod wskazany numer telefonu celem przekazania informacji do odbiorcy docelowego)

No i na koniec - łączność to szansa jak i zagrożenie. Szansa w przypadku klęsk żywiołowych. W przypadku działań wojennych - bardzo wysokie ryzyko namierzenia miejsca nadawania. Przykładem może być Prezydent Czeczenii Dżohar Dudajew, który zginął trafiony pociskiem rakietowym podczas rozmowy przez telefon satelitarny, którą namierzył rosyjski samolot zwiadowczy. Należy też pamiętać, że namierzanie telefonów komórkowych jak i satelitarnych przez służby radiopelengacyjne są na co dzień stosowanymi technikami operacyjnymi przez odpowiednie służby.
The following user(s) said Thank You: SŁAWEK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • bigdady69
  • Gość
  • Gość
4 lata 5 miesiąc temu #13617 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Łączność i dostęp do informacji
Ok to juz tu napisze nie na PR ,co mieć najlepiej w domu mała krótkofalówkę , czy coś z typu CB radio?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #13618 przez softnet
Zapewne chodzi Ci o zasięg? Do domu zdecydowanie radiotelefon CB z modulacjami AM i FM a jeżeli Ciebie stać to także SSB (modulacja SSB stosowana jest przy łącznościach dalekosiężnych). Do tego antena zainstalowana na dachu - im wyżej tym lepiej. Dzięki temu uzyskasz lepszy zasięg lokalny.
The following user(s) said Thank You: bigdady69

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • bigdady69
  • Gość
  • Gość
4 lata 5 miesiąc temu #13619 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Łączność i dostęp do informacji
no i super o to mi chodziło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #13622 przez melasa4
Ciekawym rozwiązaniem jest zwiększenie zasięgu przez tak zwane przemienniki (ale wiadomo w razie W mogą nie działać)

Mapa rozmieszczonych przemienników w Polsce

przemienniki.net/mapa

Moim zdaniem obrazowo wyjaśnione działanie przemienników

pl.wikipedia.org/wiki/Przemiennik_amatorski
The following user(s) said Thank You: bigdady69

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 3 miesiąc temu #17583 przez J. Kowalski
Witam, pozwolę sobie uzupełnić post Kolegi softnet o "komercyjną" ciekawostkę - jest to tzw. sieć Navcomm, czyli pozwolenia radikomunikacyjne przypisane do użytkowników urządzeń f-my Navcomm. Tu znajdziecie szczegóły:
www.navcomm.eu/product_info.php?products_id=151&osCsid=bcae7ae4 .
Myślę, że to niezła alternatywa dla obecnych użytkownikówCB i PMR i tych, którzy z różnych powodów nie chcą ubiegać się o radiokomunikacyjną licencję w służbie amatorskiej. Moce nadajników są tu nieco większe od PMR, a w przypadku pozwolenia II - również możliwość skonfigurowania własnego repeateta. Sprzęt trochę droższy wprawdzie od baofenfgów - ale daje większe możliwości - można zaprogramować sobie np. odbiór kanałów lokalnych służb - najlepiej PSP - bo tam w okolicznościach kryzysowych dzieje się najwięcej. WIększośc urządzeń posiada możliwość wymiany anteny na taką o większym zysku. Pamiętajmy natomiast, ze w razie "W" ewentualny agresor raczej będzie korzystał z własnej zaawansowanej sieci łączności zagłuszając wszelkie inne pasma. Dlatego preperską alternatywą na taką okoliczność w małych miejscowościach lub na terenach leśnych może być archaiczny ale dość odporny na wykrycie przewodowy system alarmowania oparty o sprawdzone ruskie TAP-y lub AP-48 z korbką (na znanym, serwisie aukcyjnym są też ich odpowiedniki z NATO), spięte siecią z klasycznej PKL-ki... Nic tylko baterie zgromadzić, potem wymieniać - i gadać, gadać, gadać... :D

si vis pacem para bellum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.