Wstęp do łączności radiowej

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #18977 przez Tytus

blur napisał:

Noe napisał: Warto byłoby opisać kwestie zasilania - zastosowanych pakietów,co tam to zasila.jakie są dopuszczalne zakresy voltażowe i jakie prądy... czy w przypadku braku dedykowanego akku możemy zapodać "brudny" mało wyprostowany prąd np z ręcznego korbkogeneratora.
To ważne z optyki Preppera.Do Baofeng-a za 36zł bez problemu można dokupić eliminator baterii, odłączasz akumulator wpinasz to urządzenie w jego miejsce z tego wychodzi kabel do gniazda zapalniczki, jeśli chciałbyś zasilać to z korbogeneratora to proponuję naładować z niego najpierw akumulator żelowy 12V a dopiero potem zasilać radio, można też zaopatrzyć się w przetwornicę Step-Up która może mieć na wejściu od 5-35V a na wyjściu zawsze 12V czy ile tam sobie ustawisz, koszt niewielki.


Czy można wykorzystać w podobny sposób tzw. ładowarki solarne, aby w terenie naładować aku, bo nie zawsze można korzystać z gniazda zapalniczki. Może ktoś podeśle link do takich rozwiązań i sprzętu w dobrej cenie, albo jakiś schemat elektroniczny do samodzielnego wykonania z podzespołów ogólnie dostępnych w zakupie ?

Życie każdego łamie, ale tych, którzy się nie wzmocnią w miejscu złamania, życie zabija...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #18985 przez darvark
ładowanie z solarki nie powinno stanowić problemu. Oczywiście czas ładowania może stanowić problem, ale samo ładowanie powinno dać radę. Tytus zapytaj użytkownika Prepers.sp6, na spotkaniu pokazywał taki panel z wbudowanym powerbankiem, ale nie pamiętam czy próbował ładować w ten sposób baofenga.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #18992 przez waldek
Zasięg:
Dodałbym do tego że jedną z istotniejszych cech w zasięgu jest rodzaj emisji.

Antena:
Długość anteny zależy od częstotliwości pracy. Można zrobić anteny szerokopasmowe, ale są one bardzo skomplikowane i nie maj takich samych parametrów w całym zakresie pracy. Lepiej dobrać dobrą antenę na konkretną częstotliwość co zapewni nam lepszy zasięg.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #18993 przez Prepers.sp6
Witam.
Do ładowania akumulatorka UV5r nie można użyć niestety powerbanku ponieważ napięcie w nim ma 5 V ( USB)
Najprostszym sposobem jest zakupienie kabla zasilania z wtykiem do zapalniczki samochodowej podłączanej do oryginalnej ładowarki 10V ( podstawki ) radiotelefonu> Eliminator baterii dobra rzecz pod warunkiem stałego podłączenia do dużego akumulatora i sprawdza się tylko zamontowane w aucie i anteną mobilową.
Zestaw radiotelefonu UV-5R + SR112 reapiter simpleks ( 90$)można ustawić na wysokim budynku i umożliwić grupie łączność na co najmniej 30 km. Zdecydowanie polecam anteny dłuższe od oryginalnych ( ok 0,5m) zasięg ręcznych radiotelefonów się znacznie zwiększy.

Pozdrawiam Mirek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #21764 przez stanley
Cześć Wszystkim!
zamiast tego wystarczy kupić Wouxung KG-UV8D ma crossband repeater wbudowany , reszta tak jak we wcześniejszych wiadomościach.
Żeby nie było off, później( wieczorem) się przywitam, jesli są powitania
Do miłego S.
p.s. UV-9 ma pasmo lotnicze i nie tylko...., a uv-9 gold costam dodatkowo repeater.
S
Jeszcze coś ciekawego :http://hamradioshop.pl/radiotelefony-amatorskie-i-profesjonalne/detail/1-radiotelefony-reczne/flypage/96-puxing-px-d03-dwupasmowy-radiotelefon-duobander-2m-70cm-z-telefonem-komorkowym-dual-sim.html?sef=hcfp
Ostatnia5 lata 6 miesiąc temu edycja: stanley od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #21765 przez darvark
Cena tego kombajnu spora jakby nie patrzeć, gabaryty też nie najmniejsze. Nie wiem czy ktoś się ze mną zgodzi, ale coś do wszystkiego jest raczej do ..... Wolę posiadać dwa/trzy osobne narzędzia komunikacji na odległość, jedno padnie zostają mi pozostałe. Pytanie jeszcze po co w takim ręczniaku repeater (chyba, że chcesz zrobić z niego papugę, albo przemiennik), inaczej nie ma sensu ta funkcja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.