Wstęp do łączności radiowej

Więcej
7 lata 2 tygodni temu #3491 przez Grakulla
Jest potrzeba - jest odpowiedź. Postaram się z grubsza opowiedzieć o łączności radiowej, krótkofalowcem nie jestem dlatego liczę na to, że znajdzie się fachowiec który pociągnie temat dalej. Ja natomiast ograniczę się do praktycznych informacji.

Prawo w Polsce
Jako cywile możemy korzystać tylko z pasma 446 MHz i 27 MHz, a moc urządzenia nie może przekroczyć 0,5W. Pozostałe częstotliwości i większa moc jest zarezerwowana dla służb i krótkofalowców. Ponadto antena w naszym urządzeniu musi być stała, nie możemy jej wymieniać. W praktyce oznacza to tyle, że aby nas ukarać trzeba nam udowodnić że nadawaliśmy na innej częstotliwości, z mocniejszego urządzenia czy wykorzystując inną antenę. Nie spotkałem się jeszcze z urzędnikiem w wersji ninja :)

Zasięg
Zależy w sumie od trzech czynników: anteny, mocy nadawania i przeszkód terenowych. Sprawa jest prosta, im lepsza i dłuższa antena oraz im większa moc nadawania tym nasz przekaz ma szansę trafić dalej. Ma szansę, bo zostaje nam jeszcze ukształtowanie terenu. Fale lubią się odbijać i zupełnie inny wynik uzyskamy na morzu, inny w lesie pełnym pagórków, a jeszcze inny w centrum Warszawy. Nikt nie da wam jasnej odpowiedzi jaki zasięg będzie miał dany zestaw, żeby to sprawdzić jest potrzebny kolega i wolne popołudnie :)
Dlatego wszystkie informacje i zapewnienia producenta o zasięgu jego produktu wkładamy miedzy bajki.

Jakie urządzenia mamy do dyspozycji?

Skanery radiowe
Działają w bardzo szerokim zakresie (od 1 kHz do 1300 MHz). Umożliwiają skanowanie (również w wybranym przez nas zakresie) i prowadzenie nasłuchu. Dzięki takiemu urządzeniu bez problemu dowiemy się co robią nasi okoliczni strażacy, albo kogo akurat wiezie pogotowie. Za najtańsze zapłacimy w okolicach 150zł.

CB Radio
Powszechnie używane przez kierowców, działa w paśmie 27 MHz, moc takich urządzeń sięga do 4W. Wbrew pozorom nie musimy kupować stacjonarnego pudełka z oddzielną anteną i słuchawką, można kupić kompaktowe wersje. Mamy do dyspozycji 40 kanałów w zakresie obsługiwanego pasma. Najtańsze to wydatek około 250zł, te kompaktowe wersje są droższe.

Radia PMR
Popularne "łoki-toki" działają najczęściej w paśmie 446 MHz, potocznie nazywanym PMR 446. Najtańsze dają dostęp tylko do 8 kanałów w tym paśmie, droższe modele umożliwiają korzystanie z 38 tonów CTCSS, które tworzą coś w rodzaju podkanału. Mają zintegrowaną antenę, a ich maksymalna moc to 0,5W. Często są sprzedawane w zestawach po dwie sztuki, solidny zestaw dostaniemy za jakieś 200-250zł.

Radiotelefony
To już nie są zabawki tylko poważne urządzenia, mają spory zakres dostępnych częstotliwości, w lepszych modelach często można ten zakres jeszcze poszerzyć. Oczywiście łączą się bez problemu z PMR 446, ale z CB Radiem już nie pogadamy. Mają możliwość operowania na dwóch kanałach jednocześnie, można je programować z poziomu komputera, mają wymienne anteny i co najważniejsze dysponują większą mocą, najczęściej spotkamy możliwość pracy w dwóch trybach - 1W i 5W. Z tego co słyszałem najnowszy Wouxun może służyć za przemiennik. Ceny zaczynają się od 300zł za jedno urządzenie. Polecam tutaj Wouxuna, to zdecydowanie jedne z lepszych urządzeń z jakimi przyszło mi pracować. Z tańszych opcji mogę polecić Baofenga, dobre radio z sensowymi parametrami, my sprowadzaliśmy je z Chin, cena spadła wtedy do 140zł za egzemplarz.
The following user(s) said Thank You: Tytus, qbss

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 2 tygodni temu #3497 przez Grakulla
O tym co najlepiej wybrać (według mnie) i trochę o wyposażeniu dodatkowym oraz o radiach wartych uwagi.

Moim zdaniem, jeśli nie potrzebujemy wielkiej, stacjonarnej radiostacji najlepszym wyborem będzie zakup radiotelefonu i skanera radiowego. CB Radio odpada bo krótkofalówki są o wiele bardziej popularne, nie ma też możliwości łączenia się bezpośrednio ze służbami ratunkowymi. Radia PMR są za słabe, 0,5W mocy nie ma szans równać się z 5W w radiotelefonie, nie mamy też możliwości zmiany anteny ani podsłuchu na służby.
Teraz po co skaner i radiotelefon, skoro tym drugim też można nasłuchiwać? Ano można, ale w mniejszym zakresie i niestety radiotelefony mają czasami problemy ze skanowaniem. A w sytuacji kryzysowej można wtedy jednocześnie nasłuchiwać służby ratunkowe i być w stałym kontakcie z naszą grupą. To wymusza na nas co prawda zakup dodatkowej anteny, ale coś za coś.

Co warto do radia kupić?

Kabel do komputera
Oczywiście w każdym radyjku jest możliwość zapisywania częstotliwości ręcznie, ale z poziomu komputera jest po pierwsze wygodniej, a po drugie mamy wtedy możliwość nadania nazw naszym kanałom.

Zestaw słuchawkowy
Najczęściej w zestawie dostaniemy jakąś słuchawkę douszną z małym mikrofonem. Niestety potrafią się one szybko psuć, a są przydatne szczególnie wtedy kiedy nie chcemy by cały las słyszał o naszych komunikatach. Warto tutaj doinwestować w coś solidniejszego, ideałem byłby oczywiście taki Bowman .

Dłuższa antena
Im dłuższa antena i im wyżej się znajduje tym mamy lepszy zasięg. Do mobilnego zestawu świetnie nada się taka półmetrowa , można ją przymocować do plecaka razem z radiem, przy odrobinie praktyki da się z tym biegać po lesie.

Antena stacjonarna
Wydatek rzędu kilkuset złotych, sam nigdy nie pracowałem z anteną dłuższą niż pół metra dlatego nie wiem jak to się sprawdza. Na pewno przyda się do niej jakiś statyw i kabel który połączy nam ją z radiem. Do awaryjnego centrum dowodzenia będzie jak znalazł.

Zapasowe baterie
Warto mieć kilka w zapasie, niestety radiotelefony są dosyć prądożerne kiedy pracują na maksymalnej mocy i niestety mają najczęściej dedykowane akumulatory. Ze skanerami jest lepiej, tutaj łatwiej o działający na "paluszki".

Polecane radyjka
Baofeng UV-5RA używam go obecnie, kosztował mnie 140zł przy sprowadzaniu z Chin, w Polsce da radę go dostać za ok. 220zł. Jest solidnie wykonany, radzi sobie w większym deszczu. Jak na chińczyka to naprawdę dobre radio. W zestawie podstawowe wyposażenie bez fajerwerków.

Wouxun KG-UVD1P firma z górnej półki, drogi ale dobry sprzęt, wytrzymałe i wydajne radyjko, podstawowa antena całkiem dobrze sobie radzi, jest wygodniejszy w obsłudze od Baofenga.

Przy zakupie radiotelefonu warto zwrócić uwagę na trzy rzeczy, które mają wyżej wymienione urządzenia:

- Wyświetlacz - jest naprawdę przydatny, znacznie ułatwia korzystanie z radia, a są radiotelefony bez niego.

- Dualband - umożliwia nam nasłuchiwanie na dwóch kanałach jednocześnie, nie jest niezbędne, ale na pewno się przyda.

- Solidny klips, zaczep czy cokolwiek innego co pozwoli nam w łatwy i szybki sposób przytwierdzić radio do plecaka, paska czy innego oporządzenia.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #3522 przez Patryś
Dzięki bardzo fajny artykuł. Na pewno się przyda nie jednej osobie.

"Ostatni łatwy dzień był...wczoraj"

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #3527 przez Noe
Replied by Noe on topic Wstęp do łączności radiowej
Warto byłoby opisać kwestie zasilania - zastosowanych pakietów,co tam to zasila.jakie są dopuszczalne zakresy voltażowe i jakie prądy... czy w przypadku braku dedykowanego akku możemy zapodać "brudny" mało wyprostowany prąd np z ręcznego korbkogeneratora.
To ważne z optyki Preppera.

Double Miss & Penalty Target Institute

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #3544 przez Grakulla
Ja niestety za mało znam się na elektryce, w tej kwestii nie pomogę :(

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #4870 przez blur

Noe napisał: Warto byłoby opisać kwestie zasilania - zastosowanych pakietów,co tam to zasila.jakie są dopuszczalne zakresy voltażowe i jakie prądy... czy w przypadku braku dedykowanego akku możemy zapodać "brudny" mało wyprostowany prąd np z ręcznego korbkogeneratora.
To ważne z optyki Preppera.

Do Baofeng-a za 36zł bez problemu można dokupić eliminator baterii, odłączasz akumulator wpinasz to urządzenie w jego miejsce z tego wychodzi kabel do gniazda zapalniczki, jeśli chciałbyś zasilać to z korbogeneratora to proponuję naładować z niego najpierw akumulator żelowy 12V a dopiero potem zasilać radio, można też zaopatrzyć się w przetwornicę Step-Up która może mieć na wejściu od 5-35V a na wyjściu zawsze 12V czy ile tam sobie ustawisz, koszt niewielki.