POMOC - HELP

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #28558 przez softnet
Replied by softnet on topic POMOC - HELP

darvark napisał: To już musisz sam poszukać, wiele zależy od zasobności portfela. Ewentualnie napisz do jakiegoś sklepu krótkofalarskiego i zapytaj się co mają w ofercie z takim zakresem pasm.

Gdzieś kiedyś opublikowałem tu na forum listę sklepów ze sprzętem CB i krótkofalarskim.

darvark napisał: To Co do strojenia, to zmieniając pasmo msisz dostroić antenę do pasma. Są anteny, które pokrywają prawie całe pasmo KF, ale i tak wymagane jest użycie skrzynek antenowych. Bez dostrojonej anteny spalisz nadajnik (temat był już poruszany).

No i przed wszystkim wielkość anten. Najprostsza antena na 80 metrów - najpopularniejsze pasmo do rozmów "Polska i kraje ościenne" albo w promieniu do 500 km (z ciszą radiową na dystansie ok. 10-50 km) ma 41,5 metra długości. Antena się nazywa Long Wire (czyli długi drut). Możesz też kupić podobną antenę o długości 20,5 metra, ale będzie to skutkowało gorszą jakością pracy na paśmie 80 metrów. Za to obydwie te anteny powinny równie dobrze pracować na drugim paśmie do rozmów "Polska i Europa" tj. 40 metrów.

Niestety - o ile nie problem jest kupić radiostację przewoźną (ja na takiej pracuję), to będziesz do tego potrzebował zasilacza impulsowego o który zmieni prąd zmienny 220 V na stały 13,8 V i prądzie wyjściowym nie mniej niż 16 amperów. Tyle mocy pobiera mój nadajnik gdy nadaję mocą 100 Watów (dlatego prąd wyjściowy jaki oferuje mój zasilacz to 32 ampery).

Jest taka zasada im niższa częstotliwość - a na takich będziesz rozmawiał głównie ze stacjami polskimi oraz europejskimi - tym bardzie będziesz potrzebował większych mocy (i co za tym idzie zasilania z gniazda 220 V) oraz większych gabarytowo anten.

Poszukajmy więc kompromisu gdzie indziej. Otóż - ze względu na rosnącą liczbę przemienników na pasma 2 i 70 cm warto się zainteresować radiotelefonami UKF. Wprawdzie 5 Watów jakie oferuje Baofeng to wciąż za mało, ale inne modele pozwalają na pracę większymi mocami. Do tego zastosujesz sobie antenę kierunkową o długości 70 cm i masz szansę "dolecieć" z Tatr do Krakowa.

Jak widzisz... ograniczają Ciebie prawa fizyki. Musisz wybrać z dostępnych opcji a i tak nigdy do końca nie będziesz zadowolony z dokonanego wyboru. Niestety - nie da się zrobić małego radia z małą anteną pracującą dobrze na częstotliwościach "krajowych i europejskich".
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: softnet od.
The following user(s) said Thank You: bigdady69, Ranger

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28559 przez darvark
Replied by darvark on topic POMOC - HELP

disco napisał: Jeżeli chodzi ci o pasmo CB i 2m nie ma takiego radia .
Pasmo CB 27 MHz ( Są radia KF które działają w zakresie 27 i 28 MHz )
Pasmo 2m 136-174 MHz
Jest możliwość kupić radio duobander 2m i 70cm. Czyli 136-174 i 430-446.

Tak naprawdę to pasmo 2m jest w zakresie 144-146Mhz, a pasmo 70cm w zakresie 430-440Mhz. Częstotliwość 446MHz to pasmo PMR446. Pozostałe częstotliwości, które podałeś to są zazwyczaj zastrzeżone zakresy (często służb). Na nich nie usłyszysz za dużo, a z całą pewnością nie powinieneś nadawać.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28560 przez Prepers.sp6
Replied by Prepers.sp6 on topic POMOC - HELP
Nie ma radiostacji uniwersalnych, wszystko "zależy" jeżeli masz doświadczenie krótkofalowca to sobie poradzisz, bo:
Wiesz co to jest propagacja, znasz osiągi poszczególnych częstotliwości, znasz lokalne przemienniki na które możesz wejść ze znacznych odległości nawet ok 50 km mając do dyspozycji antenę zrobioną z drutu,a albo masz antenę polową w plecaku. Wiesz jak wykorzystać przewyższenia terenu z których możesz osiągnąć większy zasięg.
Reasumując: zapisujesz się do klubu krótkofalarskiego lub nawiązujesz znajomość z krótkofalowcami- na pewno się podszkolisz. A każdy sprzęt jest dobry, a musisz zapewnić tylko zasilanie i antenę !

Pozdrawiam Mirek

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28561 przez Ranger
Replied by Ranger on topic POMOC - HELP
Wreszcie sie czegoś dowiedziałem.
A co powiecie o takim sprzęcie
allegro.pl/yaesu-vx-6-r-e-odblo-tx40-580...9zl-i6733609101.html
www.radio-sklep.pl/pl/p/WOUXUN-KG-UV950P-Quadbander/1691
To drugie to dla laika niezły kombajn, no i chyba posiada pasmo CB

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28562 przez Goofy
Replied by Goofy on topic POMOC - HELP
No i mnie zaskoczyłeś bo te drugie ma na 100% pasmo CB. Czyli chińczyki robią coś co w rozmowach z kumplami wydawało się nie realna :P
Yaesu miałem tylko duobander wiec na temat tego nic ci nie powiem

Siłą WILKA nie są kły,szybkość czy też zręczność
Siłą WILKA jest jedność Watahy

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28563 przez softnet
Replied by softnet on topic POMOC - HELP
W pierwszym przypadku - nie ma sensu wydawać na to kasy. W porównaniu z Baofengiem UV5R masz tam dodatkowo pasmo krótkofalarskie 6 metrów. Maksymalna moc to tylko 5 Watów. Jak dla mnie szkoda kasy.

W drugim - co z tego, że radio to obsługuje pasmo CB, skoro jedyna modulacja to FM? W Polsce na CB używa się modulacji AM. Tak więc na tym radiu na CB nie pogadasz :/