POMOC - HELP

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #28524 przez Ranger
POMOC - HELP was created by Ranger
Witajcie. Troszkę człowiek tu już posiedział, poczytał...i dalej nic nie wie. Nurtuje mnie takie pytanie. Jest ono kierowane raczej do praktyków, najlepiej doświadczonych krótkofalowców. Mianowicie co najlepiej zabrać do lasu. I nie chodzi o podmiejski lasek, tylko albo góry ( głownie beskidy ) albo kilka tysięcy hektarów lasu na śląsku.
Sprzęt ma być przenośny, antena, w miarę mobilna - z możliwością przenoszenia w plecaku, czyli maszty teleskopowe ważęce dobre kilka kilogramów raczej odpadają ( ale tu proszę o dyskusję - wszystkie za i przeciw)
Jako laik napiszę tak czy wybrać CB, czy krótkofalówkę np popularnego baofenga? Czy polecacie coś zupełnie innego? A może jest jakieś urządzenie które nadaje i odbiera na wszystkich częstotliwościach? A może któreś z dostępnych urządzeń da się przerobić ( rozkodować, przestroić) aby właśnie mogło korzystać z wszystkich ( większości ) częstotliwości?
Chciałbym aby to była dyskusja na argumenty, wymiana plusów i minusów, a nie własne upodobanie czy widzimisie.
ZAŁOŻENIEM JEST WEZWANIE POMOCY W SYTUACJI KRYTYCZNEJ, więc usłyszeć ma najlepiej ratownik, strażak...no albo krótkofalowiec, któy poinformuje odpowiednie śłużby. Jaki sprzęt ma większe szanse na usłyszenie. Czekam na porady i pomoc.
Wiem, ze to nie forum krótkofalarskie, ale preppersom ta wiedza może się przydać.
Dzięki
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: Ranger od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28525 przez PAKO
Replied by PAKO on topic POMOC - HELP
Witaj . Ja na wyprawy do dużego lasu czy w góry zabieram telefon + zapasowy magazynek z prądem oraz ładowarkę solarną . Radyjka mają słaby zasięg w szczególności leśne tereny. Komórkowy aparat wyposaży nas w radio , światło oraz łączność . Jak chcesz mieć radyjko dodatkowo to według mnie CB . Złapiesz kontakt z najbliższym kierowcą lub ratownikiem. Można załadować aplikacje ratunkową w telefon która cię namierzy w razie wypadku.
To tylko moje zdanie prywatne na ten temat.
Pozdrawiam Pako. ;)

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #28527 przez Ranger
Replied by Ranger on topic POMOC - HELP
Super, o takie info się rozchodzi...
Telefon mam zawsze przy sobie...tylko kwestia zasięgu GSM. Wiem, że będzie z tym problem, dlatego chciałem jakąś alternatywę.

Piszesz CB, a idzie kupić do ,,ręczniaków" jakieś dobre anteny poprawiające zasięg?
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: Ranger od.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28528 przez PAKO
Replied by PAKO on topic POMOC - HELP
To już musisz iść do specjalisty z swoim radyjkiem a na pewno coś wybierzecie.
Możesz zabrać stacjonarną antenkę wraz z przewodem i umieścić na drzewie lub tyczce na czas nadawania komunikatu ratunkowego. To wszystko zależy od funduszy oraz gabarytów anteny którą chcesz zabrać w podróż . Dla mnie bardziej potrzebny jest ekwipunek który pomoże mi wytrwać do czasu nadejścia pomocy. Pamiętajmy że sprzęty mogą nas zawieść .
A gdy będziesz umiał wytrwać przez te kilka dni to jakoś do ludzi dotrzesz .
Powodzenia . :)

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28531 przez Ranger
Replied by Ranger on topic POMOC - HELP
No własnie o to chodzi żeby wszystko jak najmniejsze, ale ratujące d...
przetrwać przetrwam...sprzęt komunikacyjny potrzebny w razie naprawdę dużego W, nie dla zabawy. Umieszczanie anteny na drzewie odpada - jeśli będę umiał wejść na drzewo, znaczy że mam zdolności do ewakuowania się. Tu chodzi o sprzęt który użyję w razie unieruchomienia, czyli będąc na ziemi, leżąc, bez możliwości chodzenia i szukania zasięgu

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28533 przez darvark
Replied by darvark on topic POMOC - HELP
To tylko telefon, inne radia aby miały przyzwoity zasięg to tylko anteny rozwieszane pomiędzy drzewami i raczej dość wysoko. Chyba, że porzadny akumulator i przenośne ratio jak YAESU FT875D i antena kierunkowa (ale to tylko jedno pasmo). A co za tym idzie duży ciężar takiego wyposażenia i sporo zajętego miejsca.

A najlepiej będzie jak wybierając się w teren powiadom bliskich gdzie będziesz przebywać i określ się za ile powinieneś wrócić.

Przygotowanie łącznośći na wypadek globalnego kryzysu to odrębny i obszerny temat