Pozwolenie radiowe - ciekawa alternatywa

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu - 4 lata 11 miesiąc temu #26082 przez softnet
Znalazłem ciekawy artykuł dot uzyskania pozwoleń radiowych za przystępną cenę (20-40 zł) w radiowych sieciach komercyjnych. Oto link do artykułu:

vadimpacajev.com/pozwolenie-radiowe-czyl...-lacznosci-radiowej/

Moja ocena: Artykuł jest rzetelny. Dzięki tej ofercie można dysponować legalnymi środkami łączności na pasmach VHF i UHF na mniej zatłoczonych pasmach w porównaniu z PMR. Trzeba tylko pamiętać, że choć urządzenia te zapewniają większy zasięg niż radiotelefony PMR, to nadal jest on ograniczony do 1-2 kilometrów przy konfiguracji >>radiotelefon ręczny <---> radiotelefon ręczny<< oraz do kilkunastu, maksymalnie dwudziestu kilku w konfiguracji >>stacja bazowa z wysoko zamontowaną anteną <---> stacja bazowa z wysoko zamontowaną anteną<<. Zaznaczam, że piszę tu o normalnych warunkach radiowych.

Na pewno jest to lepsza alternatywa jeśli chodzi o radiotelefony PMR. Jest to ciekawa alternatywa jeśli chodzi CB radio. No i wreszcie nie jest to nic ciekawego dla krótkofalowca, który ma do dyspozycji znacznie więcej pasm, modeli urządzeń, dostępnych emisji (głos, telegrafia, transmisje cyfrowe, a nawet telewizja) oraz dostępnych mocy (do 500 W pozwolenie na stałe i do 1,5 kilowata pozwolenie czasowe).
Ostatnia4 lata 11 miesiąc temu edycja: softnet od.
The following user(s) said Thank You: Chemik, Predator25, bigdady69

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #26119 przez Prepers.sp6
Nic nie zastąpi doświadczenia i umiejętności radioamatora krótkofalowca bo w ekstremalnych czasach i warunkach trzeba posiadać znacznie większą wiedzę niż obsługa telewizora czy radia, bo można nawet wykorzystać radio w paśmie PMR i zwiększyć mu zasięg 100 krotnie np.; wykorzystując ukształtowanie terenu, specjalna antenę i warunki propagacyjno - pogodowe.
Bo np.; w październiku przy słonecznej pogodzie przy temperaturze -1-4 stopnie występuje propagacja troposferyczna co powoduje ugięcie fali radiowej na UKFie i możliwa jest łączność na małej mocy do 200 -300 km !! itp.

Pozdrawiam Mirek
The following user(s) said Thank You: softnet, bigdady69

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #28912 przez Goofy
Odświeżę troszkę starego kotleta :P Niedawno zakupiłem sobie pozwolenie na moje radyjko w jednej z komercyjnych firm :) Do legalnego wykorzystania mam 2 częstotliwości jedną w Paśmie 2m a druga w 70cm. Jest to dobra alternatywa żeby nie mieć problemów jeśli chcemy legalnie korzystać z naszych sprzętów.
Przeszedłem kontrolę drogową na pytanie pana Policjanta okazałem zezwolenie i po sprawie :) Żebyście sobie nie myśleli policjanci to nie debile i wiedzą czym różni się cb od takiego radia. Znam osoby które miały sprawę w sądzie za użytkowanie bez zezwolenia.W tych sprawach zakończyło się grzywną.
Wcześniej użytkowałem radia na zezwolenie w sieci ratowniczej OCR jedna wygasło :(

Siłą WILKA nie są kły,szybkość czy też zręczność
Siłą WILKA jest jedność Watahy
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: Goofy od.
The following user(s) said Thank You: softnet

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #28914 przez INEX
Mam ten sam patent w użyciu. Jedyny (-) to że takie pozwolenie wydawane jest w powiązaniu konkretnym radiem i tu może być zong o ile władza wpadnie na pomysł sprawdzenia numeru.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #32160 przez Jaccu
Hmmm...długo zastanawiałem się co tu napisać, pozwolenie komercyjne da ci rok czasu korzystanie z danych częstotliwości, często jest to za mało, bo na komercyjnych częstotliwościach w razie "W" nie dogadasz się, chociaż z drugiej strony wówczas kto będzie patrzył na pozwolenia itp. Na dzień dzisiejszy nie trzeba mieć pozwoleń dla urządzeń PMR (małej mocy) co pozwala na prowadzenie łączności lokalnie z zastosowaniem anten w urządzeniu, ale jak się podłączy do anteny stacjonarnej dookołokólnej lub kierunkowej zasięg się zwiększa znacznie bez podnoszenia mocy zachowując zasady PMR, jednak są ograniczenia w użytkowania częstotliwości krótkofalarskich, więc znów kłania się zrobienie licencji krótkofalarskiej, którą dziś obecnie może każdy zdać przy minimum chęci i zaangażowania. Warto pomyśleć o tym aby w swojej grupie mieć takowego krótkofalowca, bo to on wie najlepiej jakie kontakty "złapać" w razie sytuacji kryzysowych i w jaki sposób uzyskać info na temat co się dzieje w najbliższym regionie w którym się znajdujemy. Nie zapominajmy o CB-radio na które nie potrzebujemy żadnych pozwoleń i odpowiednie anteny, urządzenia również pozwolą na kontakt "ze światem". I to tyle w dość ogólnym wyjaśnieniu, bo temat jest szeroki jak na kilka zdań. Wujek google proponuje wiele for w tym temacie i można samemu sporo wyszukać, zadać pytanie itd. Pozdrawiam!