Radiostacja

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #17103 przez Prepers.sp6
Replied by Prepers.sp6 on topic Radiostacja
Witam.
Warto poszukac starych dobrych tranceiverów jak IC 735, IC 720, czy Kewooda,- 100W wszystkie emisje i po rozblokowaniu pracuja od 1,3 Mhz do 30 Mhz, skrzynke antenową ( Pi filter ) można zrobic z byle czego.
Do tego pionową antenę na trzy górne pasma ( aby była krótsza) po rozłożeniu w pokrowcu wygląda jak wędka.
Często zabierałem ze sobą na jacht do Chorwacji i Grecji - zasięg globalny no i stacja /MM ma duże wzięcie.

Pozdrawiam Mirek
The following user(s) said Thank You: softnet

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #17109 przez Gekon
Replied by Gekon on topic Radiostacja
Tym, którzy poszukują łączności na wypadek "W", proponuję obejrzeć np. ten film i podpatrzeć, jakie rozwiązania wybrali inni:

Pozdrawiam!
The following user(s) said Thank You: softnet, Tytus

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #17199 przez softnet
Replied by softnet on topic Radiostacja
Ciekawa idea, ale na pasma KF. Alinco DX-70 + tuner antenowy + akumulator i 41,5 metra drutu na antenę typu Long Wire.

Na UKF wystarczy przenośny radiotelefon typu Baofeng UV5R + podłączona do niego antena typu Yagi. No chyba, że ważna jest większa moc niż oferuje ten radiotelefon.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #17203 przez waldek
Replied by waldek on topic Radiostacja
Jak już mówimy o wypadku W. to radiostacja taka jak ta na nic się nie zda :)
Mało ekranowania, nie przystosowana jest do mocnych sygnałów i niestety wysokie pasmo = krótki zasięg. Czyli łączność lokalna.
I jeszcze 41m drutu :)
Ale gość sobie zrobił ciekawą skrzyneczkę.
Ostatnia4 lata 4 miesiąc temu edycja: waldek od.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #17207 przez softnet
Replied by softnet on topic Radiostacja
41,5 metra drutu to antena Long Wire, która jest tylko i wyłącznie na pasma KF. Ja pisałem, że taki zestaw jaki proponuje autor filmu jest świetny, ale na KF. Na UKF taka konstrukcja moim zdaniem nie ma sensu. Już pisałem dlaczego. To jedna rzecz.

Całkiem inną rzeczą jest to co autor filmu proponuje. A proponuje antenę kierunkową typu Yagi oraz skrzynkę z radiotelefonem UKF, akumulatorem i skrzynką antenową. Jednak tak nisko zawieszona - a właściwie postawiona - antena, rzeczywiście nie gwarantuje jakiegoś rewelacyjnego zasięgu.
The following user(s) said Thank You: patry2k, Tytus

Więcej
4 lata 1 tydzień temu #21863 przez dublet
Replied by dublet on topic Radiostacja
Lepszym i bardziej podręcznym tematem jest to: