Warto zainwestować w krótkofalówki?

• kraver
  • Gość
  • Gość
6 lata 1 miesiąc temu #11688 przez kraver
Replied by kraver on topic Warto zainwestować w krótkofalówki?
Powiem Wam, że tak czytam ten temat i dochodzę do wniosku, że gadanie przez radio nie jest mi do niczego potrzebne. Po jakiego grzyba ? A w razie "W" jak ktoś liczy, że będzie mógł pogadać z innymi to chyba odbiega od rzeczywistości. Nie wiemy co się stanie ale ruch informacyjny na falach będzie znikomy, z kolei niektóre zagrożenia skutecznie wyeliminują łączność radiową (rozbłyski, emp, atom, wojna).
Co innego radia nasłuchowe - dobrze wiedzieć, co mówią policja, wojsko i straż. Z praktyki wiem, że w policji niemal nikt nie używa systemu kodowego, zresztą jeśli nawet to można sobie znaleźć "legende" kryptonimów w sieci. Natomiast w chwilach zagrożenia i stresu można z nasłuchu radia duuużo wychwycić.

Moje pytanie. Ktoś już opisywał takiego bodajże Baofenga jako niezłego do nasłuchu, napiszcie jaki to ma zasięg mniej więcej ? Ja mieszkam w szczególnym miejscu - z okien widzę panoramę całego miasta (leży w zagłębieniu) w związku z tym myślę że nasłuch powinien być niezły - czy to ma wpływ faktyczny ? Jak skompletować zestaw, żeby był przenośny, łatwy do ukrycia i z zasięgiem tych kilku/kilkunastu kilometrów ? Powtórzę, nie chcę gadać, chcę podsłuchiwać :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #11731 przez Chemik
Polecam MIDLAND GXT 850 VP4 zasięg do 41km lecz należy uważać na PAR gdyż pracuje na zastrzeżonych częstotliwościach :)

Używam ich od jakiś 4 lat bez zastrzeżeń - jak narazie

"Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik
Ostatnia6 lata 1 miesiąc temu edycja: Chemik od.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #11732 przez patry2k
Chemik te radyjka działają tylko ze sobą, czy jest na nich możliwy nasłuch służb, kolei i lotnictwa, jak w zwykłym skanerze?? :)

Ty bądź gotowy choć w połowie tak jak oni.
Znaj okolicę, nigdy nie daj się zaskoczyć.
Gadaj z kumplami co robić w razie gdyby.
Lepiej dobrze się naszykuj, bo zło nie umiera nigdy.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #11733 przez waldek
Chemik: a jaki na nich zasięg max miałeś ?
kraver: Ja mam radyjka i w kilku przypadkach się przydały. Na nartach dałem dzieciakowi aby w razie czego się odezwał , na grzybach, itp.
Ostatnia6 lata 1 miesiąc temu edycja: waldek od.

• kraver
  • Gość
  • Gość
6 lata 1 miesiąc temu #11735 przez kraver
Replied by kraver on topic Warto zainwestować w krótkofalówki?
No tak "na teraz" mogą się przydać faktycznie. Zastanawiam się - generalnie łażę po lasach odległych od mojego domu o około 10-15 km - czy przy dobrym radiu mógłbym się połączyć ze swoim domem ? Problem jest taki, że dom jest lekko osłonięty terenem a ja z kolei łażę po bagnach między morenami, więc pewnie musiałbym wejść na jakiś szczyt żeby łączność złapać. Doliny są zabagnione i dość głębokie, komórki siadają z zasięgiem.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #11736 przez waldek
Przy antenie zewnętrznej na dachu domu i przy tym radyjku na 144MHz na pewno będzie zasięg, czy w każdym dołku ? , pewnie nie.