Karabin i karabinek Mauserów

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu #11220 przez melasa4
Przygotowałem pierwszą część artykułu, druga odsłona mam nadzieję już za tydzień. Tu krótkie wprowadzenie, a w następnym numerze Karabinek Mauser wz. 29. Miłej lektury :)

Karabin i karabinek Mauserów.

Wilhelm Mauser wraz z bratem Paulem Mauser pierwszy karabin skonstruowali w 1866 roku, jednak nie został on przyjęty na uzbrojenie żadnej armii. Dopiero w 1871 r. po prezentacji w Szkole Strzeleckiej w Spandau, zaakceptowano skonstruowany przez braci jednostrzałowy karabin odtylcowy i wprowadzono go na uzbrojenie armii niemieckiej jako Mauser M1871.

Rysunek 1 Paul Mauser 1838-1914.

Rysunek 2 Wilhelm Mauser 1834-1882.

Rysunek 3 Mauser M1871.

Wprowadzenie karabinu powtarzalnego, zaopatrzonego w rurowy zasobnik nabojowy wyparło produkcję Mausera M1871. Nowa konstrukcja Mausera wz. 1871/84 zaopatrzona była w magazynek rurowy pod lufą na 8 naboi.

Rysunek 4 Mauser wz. 1871/84.

Rysunek 5 Mauser 1871/84 magazynek rurowy.

Rysunek 6 Mauser 1871/84 magazynek rurowy.

Kolejną modernizacją mającą wpływ na rozwój karabinów Mauser było zastosowanie magazynka nabojowego, oraz zastosowanie naboju z prochem bezdymnym. W 1888 r. Gewehr 88, lub Mannlicher-Mauser lub inaczej nazywany Mannlicher II został wprowadzony na uzbrojenie armii niemieckiej.

Rysunek 7 Gewehr 88 (Mannlicher-Mauser)

Dalsze prace nad konstrukcją Mausera, owocowały konstrukcją, która wyparła wcześniejsze opracowania. Karabin Maser wz. 1898 wykorzystywał amunicję stosowaną w karabinie wz. 1888. Poprawiono kształt kolby. Zastosowano zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy, ryglowany symetrycznie z dodatkowym ryglem przy rączce zamkowej.

Rysunek 8 Gewehr 98 (Mauser wz. 1898).

Przekazanie Polsce w 1921 r. wytwórni karabinów Mausera w Gdańsku, skutkowało stworzeniem Państwowej Fabryki Karabinów w Warszawie. Fabryka w Warszawie a potem w Radomiu stworzyły na potrzeby polskiej armii kilkaset tysięcy karabinów i karabinków.

Rysunek 10 Karabinek Mauser wz. 98.

Produkcja karabinków wz. 98, wzorowanych na niemieckich karabinkach wynikała ze zmiany koncepcji uzbrojenia piechoty. Przezbrajanie piechoty z długich karabinów na poręczniejsze i krótsze karabinki, spowodowało rozpoczęcie produkcji nowych karabinków wz. 29.

Rysunek 11 Karabinek Mauser wz. 29.

W pierwszej połowie lat 30, kolejna zmiana polskiej doktryny wojennej, wznowiła produkcję karabinów Mauser pod oznaczeniem wz. 98a.

Rysunek 12 Karabin Mauser wz. 98a.

Bibliografia
1. Roman Matuszewski, Ireneusz J. Wojciechowski; Karabin Mauser wz. 1898; Warszawa 1983 r.; wydawnictwo MON
( lubimyczytac.pl/ksiazka/242192/karabin-mauser-wz-1898 )
2. NAUKA O BRONI, Polski karabinek wz. 98; Warszawa 1932; wydawnictwo Departamentu Piechoty M.S. WOJSK.
( www.dobroni.pl/rekonstrukcje,polski-kara...wz-98-instrukcja,486 )
3. Biuletyn Kolekcjonera Nr 22/2013; Łukasz Konatowski; Broń strzelecka piechoty
( www.kksvis.pl/wp-content/uploads/2014/03...onera-nr-22-2013.pdf )
4. Instrukcja o broni piechoty, Karabinek polski wz. 29; Warszawa 1928; Ministerstwo Spraw Wojskowych

STRONY INTERNETOWE
1. pl.wikipedia.org
2. upload.wikimedia.org
3. cdnphoto.dobroni.pl
4. www.muzeumwp.pl
5. sportsmansvintagepress.com

melasa4 (Marcin N.)
The following user(s) said Thank You: SŁAWEK, patry2k, ^ELBoBSoN^

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu #11225 przez SŁAWEK
Opowiedz dlaczego zrezygnowano z rurowego zasobnika nabojowego.

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #11226 przez melasa4
Dziękuję za świetne pytanie.
Rurowy zasobnik zawierał w sobie 8 naboi, każdy ważył 43 gramy co daje razem 344 gramy.
Podczas strzelania z Mausera 1871/84 zmianie ulegał środek ciężkości broni, co źle wypływało na celność. (Lufa była przez strzelca unoszona do góry, dodatkowo musiał przesuwać punkt podparcia broni, aby ta mu równo leżała na dłoni, co również wydłużało czas celowania)
Zmiana środka ciężkości wynikała z ubywania z zasobnika naboi.
Zastąpienie zasobnika rurowego zasobnikiem pudełkowym umieszczonym przy punkcie ciężkości zniwelowała tą niedogodność.
Naładowanie magazynka rurowego również wymagało czasu, a magazynek pudełkowy ładowało się błyskawicznie przy pomocy takich sprytnych rozwiązań:

Mam nadzieję że wyczerpująco odpowiedziałem na Twoje pytanie SłAWKU, jeżeli by się pojawiły kolejne zapraszam do ich zadawania.
Karabiny i karabinki Mauserów były tak często przerabiane i modyfikowane że jest to temat rzeka o którym można pisać i pisać, a niektóre rozwiązania techniczne są stosowane do dzisiaj.
Ostatnia4 lata 8 miesiąc temu edycja: melasa4 od.

• kraver
  • Gość
  • Gość
4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #11235 przez kraver
Replied by kraver on topic Karabin i karabinek Mauserów
Pięknie. Ja poproszę o informację na temat Mosinów w wolnej chwili :)
Ostatnia4 lata 8 miesiąc temu edycja: kraver od. Powód: literówki

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu #11238 przez melasa4
Z planów to zbieram materiały o polskiej odmianie Mausera wz.29 zobaczymy co uda mi się spłodzić :)

Więcej
4 lata 8 miesiąc temu #11266 przez Cornes

kraver napisał: Pięknie. Ja poproszę o informację na temat Mosinów w wolnej chwili :)

Też jestem ciekaw :) Strzelałem z Mosina, niepozorna broń. Ma "sporego kopa".

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."