WEW. HIGIENA CIAŁA cz 3 Oczyszczanie jelit FLORA

  • Nomad
  • Autor
  • Gość
  • Gość
5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #13340 przez Nomad
Oczyszczanie jelit – (odtwarzanie zdrowej flory bakteryjnej)

Częste przyjmowanie lekarstw (szczególnie antybiotyków), spożywanie słodyczy, cia¬sta drożdżowego, mleka, a także nieprawidłowe łączenie produktów w potrawach sprzyja za-gnieżdżeniu się w przewodzie pokarmowym obcych mikroorganizmów – bakterii, grzybów, drożdży. Te pasożyty wdzierają się do śluzówki dróg pokarmowych, żywią się naszą krwią i wydalają „w nas” trujące produkty fizjologiczne – toksyny.
Toksyny te są przyczyną bólów głowy, różnego rodzaju alergii, szybkiego męczenia się, angin, przeziębień, katarów, częstych zapaleń oczu, pęcherza moczowego, nerek, silnych bó¬lów brzucha, żołądka, wątroby, nerek itd. Jednym słowem działalność tych bakterii w naszym organizmie czasem bywa zupełnie nieprzewidywalna. Niszcząc zdrową mikroflorę, bakterie chorobotwórcze powodują dysbakteriozę (degenerację zdrowej mikroflory jelita grubego). W walce z chorobotwórczymi „pasożytami” najbardziej skuteczny jest czosnek.
„Dobrego po troszeczku”
Czosnek należy do naturalnych antybiotyków, w walce z którym w warunkach labo-ratoryjnych żadne pasożyty nie mają szans na przeżycie. Jest
silnym lekiem stworzonym przez naturę i jak z każdym lekiem powinniśmy postępo¬wać ostrożnie stosując według ściśle określonej dawki. Dlatego zalecana przeze mnie kuracja czosnkowa lub niżej proponowana kuracja wymaga zużycia niewielkich ilości czosnku.
Wystarczająca dawka czosnku według mnie to 2-3 ząbki na tydzień i jako dodatek do surówek lub innych potraw. Natomiast kuracja lecznicza (odtwarzanie zdrowej mikroflory jelit) wymaga większej jego dawki.
Technika przeprowadzania kuracji jest prosta. Przez dwa tygodnie należy zjadać po 1 ząbku czosnku wieczorem, dwie godziny po kolacji. Czosnek należy jeść bez chleba, do¬brze przeżuwać. W czasie jedzenia czosnku w jamie ustnej, przełyku i w żołądku pojawia się silne pieczenie. Trzeba pocierpieć, ponieważ sok czosnku „zabijając” bakterie chorobotwór¬cze, wchłania się w pojawiające się ranki, gdzie gnieździły się pasożyty. W czasie spożywa¬nia czosnku może wzmóc się bicie serca u osób z zaburzeniami układu krwionośnego. To naturalna reakcja, ponieważ czosnek to jedyny produkt zawierający rozpuszczony german, a ten pierwiastek wspaniale regeneruje i oczyszcza naczynia krwionośne. Tak więc chwilowe 160
„niewygody” podczas jedzenia czosnku trzeba przecierpieć. Zapewniam Państwa, że zdrowie jest tego warte. Po zjedzeniu czosnku można przepłukać usta, umyć zęby i przed snem zjeść jabłko lub wypić herbatę z cytryną i miodem. Zapach czosnku zupełnie zanika, jeśli pozuje się skórkę cytryny, pomarańczy lub drobno posiekaną natkę pietruszki. Jeśli Państwo nie je¬steście w stanie spożywać czosnku według opisanej wyżej metody, można ząbek prze-kroić na pół i połknąć jak tabletkę lub „schować” w kuleczkę chleba, przeżuć i połknąć.
Po oczyszczeniu jelit należy poświęcić uwagę naszemu „laboratorium chemiczne¬mu” – wątrobie, bo od jej pracy zależy szybka regeneracja organizmu, która powinna nastąpić po czyszczeniu jelit.
Ostatnia5 lata 6 miesiąc temu edycja: Nomad od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.