Sokoterapia a Tajemnica soków

  • Nomad
  • Autor
  • Gość
  • Gość
5 lata 7 miesiąc temu - 5 lata 7 miesiąc temu #12438 przez Nomad
Sokoterapia a Tajemnica soków was created by Nomad
Po temacie tajemnice wody (strukturalnej forum.preppersi.pl/forum2/pozyskanie-wod...-tajemnica.html#9377 ) - wartym jest zwrócić uwagę na "gotową wodę strukturalną" u naszych głów i nóg.

Są to soki owocowe i warzywne

„Cud sokoterapii”

Soki wypłukują stare, martwe komórki z naszego organizmu, sprzyjają rozpuszczaniu
się nagromadzonych soli, rozpuszczają kamienie w wątrobie i nerkach, a także są ważnym środkiem zapobiegającym powstawaniu chorób nowotworowych. Większość ludzi ma obawy przed spożyciem świeżo przygotowanych soków ze względu na zawarte w warzywach i owocach związki chemiczne używane do szybkiego „wzrostu” i lepszego wyglądu.
Pragnę powiedzieć, że podczas przyrządzania soków w zwykłej sokowirówce szkodliwe substancje chemizacji pozostają w wytłokach. Soki zawierają tylko „strukturowaną” wodę i rozpuszczone w niej witaminy, mikroelementy i łatwo przyswajalne przez organizm sole mineralne.

Sok należy pić 20 minut przed jedzeniem małymi łykami, zatrzymując każdy łyk na kilka sekund. Jest to potrzebne, dlatego że enzymy, które przetwarzają soki (węglowodany) są wytwarzane w jamie ustnej. Natomiast, jeśli pijemy sok szybko (jak postępuje wielu ludzi), przedostaje się on do żołądka, gdzie zaczyna fermentować (w żołądku odbywa się przeważnie proces trawienia pokarmów białkowych).

„Tajemnice” przygotowania soków


Przy otrzymywaniu soku z sokowirówki należy na pojemnik, do którego zbieramy sok położyć sitko (najlepiej podwójne). Da to możliwość eliminacji jak największej ilości związków chemicznych zawartych w soku.

Najlepiej jest pić tylko soki świeżo przyrządzone. Obróbka chemiczna, konserwanty, podgrzewanie stosowane przy produkcji soku nie tylko niszczą znajdujące się w nim witaminy i mikroelementy, ale również częściowo zmieniają strukturę wody, a z nią naturalną biologiczną informację, zawartą w owocu lub warzywie. Wszystkie zdrowe składniki soków są zachowywane przez 4 godziny od chwili sporządzenia soku owocowego i w ciągu 10 godzin – dla soku warzywnego. Dlatego też, nawet naturalny 100% sok, który kupujemy w kartonie zawiera tylko 60% swojej wartości.

Ostatnio stało się modne dodawanie do soków syntetycznej witaminy C. Jedno, co ma wspólne syntetyczna witamina C z naturalną-to wzór chemiczny. W literaturze naukowej pojawiły się dane o szkodliwości syntetycznej witaminy C.

Zawsze musimy pamiętać, że w szklance świeżo przyrządzonego soku, który wycisnęliśmy własnoręcznie znajduje się bardzo wiele pierwiastków chemicznych, które są jeszcze nieznane nauce, ale które stworzyła najbardziej unikalna apteka ze wszystkich istniejących – sama natura!

Do większości soków dodawany jest biały cukier. Nie jest to dobry pomysł, dlatego że ogromna korzyść wypływająca z picia świeżo przygotowanych soków polega na tym, że zwiększają one środowisko zasadowe („uzasadawiają”) organizmu, rozpuszczają śluz i wymywają nierozpuszczalne, szkodliwe dla zdrowia sole, przez co oczyszczają mięśnie, tkanki i krew. Cukier syntetyczny dodawany do soków, odwrotnie – „ukwasawia” (zwiększa środowisko kwasowe) organizm i staje się źródłem fermentacji w jelitach. Właśnie dodawaniem cukru do soków konserwowanych można wyjaśnić pojawienie się obfitych gazów i zgagi po ich wypiciu. To właśnie taki przypadek, kiedy „beczkę miodu można zepsuć łyżką dziegciu”.

Specyficzny wpływ każdego soku na organizm wiąże się z obecnością w nim określonych aktywnych fizjologicznie substancji pochodzących z roślin. Soki sątak bogate w mikroelementy i substancje mineralne, że jest w nich zawarty prawie cały okresowy układ pierwiastków.
Mówiąc prościej – wszystkie witaminy i mikroelementy, a także sole mineralne, które są niezbędne każdemu człowiekowi do tego, by być zdrowym, znajdują się w sokach roślin. Po tygodniu egularnego spożywania surowych soków pojawia się naturalny rumieniec na policzkach, poprawia się sen i funkcjonowanie układu żołądkowo-jelitowego. Soki należy przygotowywać ze świeżych (nie zepsutych) warzyw lub owoców i najlepiej od razu spożywać. Nawet krótkotrwałe przechowywanie soków w lodówce przyspiesza fermentację i psucie, chociaż ich smak może nie ulec zmianie (wyjątek stanowi sok z buraków).

Oprócz wyżej wymienionych zalet soków, główną jest szybkie przyswajanie ich przez organizm. Już po 30 minutach od spożycia soku jest on w 100% przyswojony, podczas gdy do strawienia nawet potraw warzywnych potrzeba ponad godzinę. A więc spożywając soki w znacznym stopniu odciążamy organy trawienne i dajemy organizmowi możliwość przeprowadzenia remontu, „oczyszczenia” wszystkich układów i organów, z minimalnym „wydatkiem” energii.
wg prof Tombaka.


link do jakie soki na co profilaktyka forum.preppersi.pl/forum2/greenpower/114...yka-sokoterapia.html
link do tajenica wody jeśli ktoś nie czytał: forum.preppersi.pl/forum2/pozyskanie-wod...-tajemnica.html#9377
Ostatnia5 lata 7 miesiąc temu edycja: Nomad od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 7 miesiąc temu #12521 przez sztetker
najlepszy jest sok z czarnego bzu.

MA

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Nomad
  • Autor
  • Gość
  • Gość
5 lata 7 miesiąc temu #12525 przez Nomad
Replied by Nomad on topic Sokoterapia a Tajemnica soków
Drogi kolego jeden z najlepszych. Temat opisywaliśmy jest i przepis forum.preppersi.pl/forum2/%C5%BCywno%C5%...ractwo.html?start=48

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.