Przeliczniki

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #11730 przez Chemik
Przeliczniki was created by Chemik
Witam.
Czy ktoś z WAS miał do czynienie z wzorem lub działającym przelicznikiem w(wat) na a(amper).
Krótko mówiąc panel fotowoltaniczny o mocy 130W/12V w jakim czasie naładuje 72Ah/12V akumulator.

Jak macie jakieś pomysły?

"Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #11734 przez waldek
Replied by waldek on topic Przeliczniki
130W /12V to około 10,8333 A. Wzór: P/V = A. Oczywiście to jest moc maksymalna.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #11742 przez Chemik
Replied by Chemik on topic Przeliczniki
Czyli akumulator 72 Ah to będzie ładował koło 7 h?

dziękuje

"Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny."

SMS "RYŚ" - Chemik
Ostatnia5 lata 9 miesiąc temu edycja: Chemik od.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #17338 przez J. Kowalski
Replied by J. Kowalski on topic Przeliczniki
Witam. Przy prądzie ok. 10A akumulator 72Ah będzie nieco przeładowywany. W teorii prawidłowy prąd ładowania akumulatora ołowiowego powinien wynosić ok. 0,1 pojemności czyli w tym przypadku około 7,2A. W praktyce można to osiągnąć zasłaniając część panela, jednocześnie kontrolując prąd ładowania jakimkolwiek amperomierzem (nawet takim najprostszym, z marketu). Oczywiście ładowanie prądem o wyższym natężeniu nie zaszkodzi, nawet przyśpieszy osiągnięcie pełnej pojemności baterii - jednak notoryczne przeładowywanie akumulatora ma wpływ na jego trwałość (parowanie wody z elektrolitu). W przypadku spotykanych powszechnie akumulatorów bezobsługowych może to być problem, starsze miały korki i poziom wody (destylowanej!) można było uzupełnić.

si vis pacem para bellum

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #17356 przez Prepers.sp6
Replied by Prepers.sp6 on topic Przeliczniki
Witam.
Mam panel słoneczny mocy 230 W/18v który ładuje mi akumulator żelowy 65Ah, w dniu dzisiejszym było naprawdę słonecznie i w szczycie prąd ładowania nie przekroczył 5A !!( latem dochodzi do 10,5A) czyli żeby w pełni nałodowac ten akumulator potrzeba 12 godzin takiego słońca, skuteczny prąd ładowania był dzisiaj na poziomie 4-5 godzin czyli potrzeba 2,5 dnia do pełnego naładowania , z twoim panelem 130W o 30% dłużej.
Pozdr.
Mirek

Pozdrawiam Mirek

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #17357 przez Prepers.sp6
Replied by Prepers.sp6 on topic Przeliczniki
Zapomniałem napisac że bez regulatora napięcia/ładowania zniszczysz akumulator w pół roku.
Nie podłączaj bezpośrednio do panela ponieważ panel który jest opisany jako 12 woltowy tak naprawdę daje 18 wolt i zasiarczysz aku.

Pozdrawiam Mirek