Woda wg starych zasad

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu - 4 lata 2 miesiąc temu #28760 przez Piotr
Woda wg starych zasad was created by Piotr
2. Jak zrobić filtr wody awaryjny Poręczny i wydajny filtr do wody może być wykonany w zwykłym wiadrze. Najpierw zrób dziurę w dnie wiadra. Woda przenika przez warstwy cienkiego i grubego piasku i czystego żwiru i kamieni, z którym wiaderko jest wypełniona, filtrując wodę do dołu. Jedna z warstw tego segmentu jest wykonana z węgla. Oto 100-Year-Old sposób filtrowania wody deszczowej bezpośrednio w beczce.

Link do oryginału

Załącznik nie został znaleziony


; www.askaprepper.com/24-lost-survival-hacks-from-100-years-ago/

Książka z 1909r szczęśliwie kupiona za 8 $ w sklepie ujawnia między innymi umiejętnościami codziennymi, jak uczynić domowe filtry do wody. W rozdziale "Odkryć AGD i pani Curtisa Cookbook" Dla ogrodu, deszczówka jest oczywiście najlepsza niefiltrowana. Ale, do użytku domowego, w książce są instrukcje jak tanio i w łatwy sposób, wykonać filtr tak samo dobry jak filtr producenta, patentowy, ale on kosztuje 10 razy tyle:

"Wziąć nową beczkę, która nigdy nie została użyta. Stawiać na cegły lub kamienie nie na ziemi. zamontuj kran w pobliżu dna. Drugie dno 3 lub 4 cale od dna beczki. Przedziurawić to małymi otworami i przykryć kawałkiem czystego białego płótna.

"Na tym dnie przykrytym płótnem dajemy warstwę czystych kamieni 3 lub 4 cali grubości; następna warstwa czystego płukanego piasku i żwiru; następnie grubo granulowany węgiel wielkości małych grochu. Węgiel wykonany z twardego klonu jest najlepszy.

"Ubić poszczególne części i całość. Od góry powinna pozostać wolna 1 stopa. Potem dodaj warstwę 3-calową kamyków; i połóż na górę kawałek płótna jako sito. Płótno można zdejmować i prać sporadycznie i beczkę należy czyścić, kamyczki oczyszczone i węgiel nowy wiosną i jesienią, lub raz w roku może być wystarczająca.

"Filtr ten może być usytuowany w piwnicy i wykorzystywane tylko do wody pitnej. Lub może być stosowany w czasie suszy do filtrowania wody stojącej, która w przeciwnym razie byłaby niesmaczna dla wykorzystania.

"Albo mały tani filtr może być wykonany z doniczce. Drobna gąbka zamiast płótna może być włożona do otworu i doniczka wypełniona zgodnie ze wskazówkami na temat powyższego filtra. może on być umieszczony w górze słoika, do którego wlewa się filtrowana woda. "

link do oryginału; www.askaprepper.com/way-filter-rainwater-barrel/

Załącznik nie został znaleziony

Ostatnia4 lata 2 miesiąc temu edycja: Piotr od. Powód: dodanie tekstu
The following user(s) said Thank You: bigdady69

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #28762 przez Pozyskiwacz
Replied by Pozyskiwacz on topic Woda wg starych zasad
Coś mi się tu nie zgadza.
Grube kamienie powinny być chyba na górze, a drobny piasek na dole. Filtry buduje się od najgrubszego do najdrobniejszego. Bo w przeciwnym razie, to jakie zanieczyszczenia które przeszły przez piasek mogły by zatrzymać kamienie ?
Druga rzecz to taka że w czasach kiedy ta książka była pisana może i taki filtr wystarczał. Dziś największym problemem nie będą zanieczyszczenia mechaniczne czy nawet biologiczne, ale chemiczne - najtrudniejsze do usunięcia, a powszechne w naszym uprzemysłowionym świecie.
Takie proste , improwizowane filtry to co najwyżej jeden z etapów uzdatniania wody.
Oczywiście wszystko zależy gdzie się mieszka. W jakiejś leśniczówce czy wsi położonej na uboczu to pewnie wystarczy, ale tam przeważnie są studnie i nie ma co kombinować. A do wody spływającej z pokrytego papą dachu bloku to zdecydowanie za mało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #28763 przez bigdady69
Replied by bigdady69 on topic Woda wg starych zasad
wiesz raczej właśnie na odwrót ,drobniejszy piasek zatrzyma więcej zanieczyszczeń niż gruby, bo tylko przelecą pomiędzy grubymi kamieniami ,a przez drobny piasek bardziej sie przefiltruje ...

Panie Boże chroń mnie przed manipulantami i przed ludźmi którzy nie maja własnego rozumu...
"Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi..."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu - 4 lata 2 miesiąc temu #28764 przez Piotr
Replied by Piotr on topic Woda wg starych zasad
@Pozyskiwacz
Coś mi się tu nie zgadza

Zapraszam do oryginału, jest podany w linku... ;)
Tak jak jest przetłumaczone jest dobrze, trzeba też trochę pomyśleć, węgiel drzewny chyba pływa? (i gdzie te "grube kamienie" w tekście?) jest to dokładny filtr do wody, producenci nie robią niczego lepszego... Oprócz reklamy, oczywiście. Ja wierzę w swoje umiejętności i wiedzę, a także w umiejętności i wiedzę naszych przodków a jak ktoś nie wierzy w swoje... to już trudno ;)
Ostatnia4 lata 2 miesiąc temu edycja: Piotr od. Powód: dodanie tekstu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.