Ogień - Światło

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu #21233 przez Prepers.sp6
Oglądając ostatnio film "Survivor" główny bohater robił ze świeżej kory w metalowej szczelnej puszcze olej do lampy naftowej, zastanawiałem się jak to się robi ?
Znalazłem na stronie drewno.pl coś takiego:
" Dziegieć (inaczej maź) to nazwa smoły otrzymywanej przez destylację drewna i kory brzozy oraz wierzby. Tę ciemnobrunatną, gęstą ciecz stosowano dawniej do smarowania drewnianych trybów (kół zębatych), piast kół wozów i powozów oraz nasycania ("wyprawiania") skór juchtowych o charakterystycznym zapachu. Oczyszczony i przedestylowany dziegieć, jako środek aseptyczny i grzybobójczy, używano także w postaci maści i roztworów alkoholowych w leczeniu schorzeń skóry, a w weterynarii - schorzeń racic i końskich kopyt. Mieszaninę dziegciu z alkoholem stosowano jako płyn oświetleniowy (tzw. kamfina) do lamp. Doceniano też kosmetyczne właściwości tej substancji. Robiono także tzw. bystrzyk - również dziegieć, ale "pędzony" tylko z wierzchnich warstw kory zbieranej z żywych drzew.

Dziegieć można było również otrzymać sposobem chałupniczym. Używano do tego dwóch glinianych garnków różnej wielkości. Do większego wkładano rozdrobnioną korę brzozową, odwracano go do góry dnem i ustawiano na mniejszym garnku wkopanym w ziemię. Między garnkami znajdowała się wgłębiona pokrywka z otworem, przez który spływał destylat. Dla ograniczenia dostępu powietrza garnki oblepiano gliną. Nad tak przygotowaną ,instalacją" rozpalano ognisko, podtrzymując ogień przez dwa dni.

Pozdrawiam Mirek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu #21238 przez sinuhe777
Replied by sinuhe777 on topic Ogień - Światło
Poglądowo na temat smoły z kory brzozy oraz smoły żywicznej polecam te dwa filmy:

1.

2.


Natomiast diabeł tkwi szczegółach, o których mogą powiedzieć tylko doświadczeni "smolarze".

P.s Filmy warte obejrzenia nie tylko w kwesti smoły.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.