Qi Gong

• kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
6 lata 8 miesiąc temu #3519 przez kraver
Qi Gong was created by kraver
Qi Gong to nie sztuka walki chociaż jest sercem i duszą chińskich systemów. W wolnym tłumaczeniu to Qi (energia życia) i Gong (najwyzsza forma sztuki) - czyli jest najwyższe zrozumienie energii życia. Pierwsze zapiski o Qi gong sięgają 1300 lat przed naszą erą i wywodzą się ze starożytnych terenów Chin. Qi Gong miało byc formą medytacji i ćwiczeń, które obdarzają uczącego się wyjątkowymi atrybutami i siłą oraz młodością. Qi Gong miało także znaczenie bojowe, najwięksi historyczni mistrzowie i generałowie praktykowali je dla zachowania sprawności i lecząc kontuzje a także używali technik do walki. Qi Gong to operowanie energią Chi, wewnętrzną siłą, nad którą pracuje się ćwicząc głównie systemy miękkie. Chi i jego wykorzystanie wiąże się nieodmiennie z wszelkimi odmianami Tai Chi i w tej wersji jest najpopularniejsze.
Czym jednak są sztuczki z energią Chi ? Mnóstwo mądrych sceptyków uważało, że rozwiązało ten problem, lecz zawsze byli zaskakiwani kolejnymi możliwościami chińskich mistrzów (mam na myśli zarówno mistrzów z ChRL jak i z Tajwanu). Chodzenie po ostrzach mieczy, łamanie włóczni krtanią, czy rzadziej pokazywane unoszenie ciężkich kul lub blokowanie potężnych ataków. Jedną z najczęściej wykorzystywanych dyscyplin, w których wymagane jest mistrzowskie opanowanie Chi jest rzut igłą w szybę. Adept musi rzutem igłą przebić szybę na wylot. Wymaga to niewiarygodnego opanowania chi i precyzji oraz szybkości rzutu. W ChRL naucza się tego nawet w wojsku.
Bardziej popularną wersją jest używanie Chi do "przemywania szpiku" czyli samoleczenia organizmu, co jest istotą Qi Gong. Zachodni lekarze i naukowcy protestują, mówiąc że nie ma dowodów na to że uprawianie Qi Gong pozytywnie wpływa na zdrowie, jednak przypadki stuletnich mistrzów, którzy mimo wieku walczą i ciężko trenują mogą temu zaprzeczać.
Osobiście z użyciem Chi zetknąłem się na zajęciach z moim nauczycielem stylu Tai Chi rodziny Chen - udowodnił mi, że może mnie przewrócić z odległości kilku metrów używając "samego wzroku". Popisowa sztuczka wyszła, przewróciłem się jak długi i od tego dnia poświęciłem się stylom miękkim, Zwłaszcza Tai Chi.
Piszę o tym, żeby zachęcić do uprawiania stylów miękkich i Qi Gong, które naprawdę pomagają w codziennym życiu. Dopiero formy białego żurawia i Chen pomogły mi przewalczyć bóle uszkodzonego wcześniej kręgosłupa. Trening tai chi połączony z medytacją ma zbawienny wpływ na nerwy, stres i choroby cywilizacyjne, pomaga się wyciszyć i głęboko fascynuje.
linki dla zainteresowanych bądź niedowiarków:

1. Naukowe próby zrozumienia Qi gong :

2. Archiwalne pokazy z zawodów wu shu z technikami operowania chi

3. Bardzo archiwalny film z pokazowej walki wu shu cep bojowy vs włócznia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #3560 przez Soho
Replied by Soho on topic Qi Gong
Podłączam się i gorąco polecam treningi Tai Chi. Odmian i stylów jest tyle co nauczycieli, ale każdy coś w tym dla siebie znajdzie.
Jeden szuka zdrowia, ktoś wyciszenia a inni może jeszcze czegoś zupełnie innego. Każdy bez względu na wiek czy stan zdrowia odnajdzie się w tych ćwiczeniach. Moje doświadczenia z Taoistycznym Tai Chi zaczęły się w 2004 roku i dzisiaj nie wyobrażam sobie abym miał to przerwać.

„Wewnątrz organizacji tylko trzy zjawiska występują naturalnie: spory, chaos i nieefektywność – cała reszta wymaga przywództwa”

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.