EKAM System

• kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
7 lata 5 miesiąc temu #1191 przez kraver
EKAM System was created by kraver
W czeluściach YT znalazłem bardzo ciekawą odmianę, która wyewoluowała z z radzieckich sportów/sztuk walki.

Filmik jest stary, współcześniejsze filmy tego systemu pokazują walczących w nim panów już z siwymi włosami, więc oceniam, że ten z linku powyżej trzeba by datować na lata 70-80. Niemniej to tylko przypuszczenia moje.
Zamieszczam to bo na filmie widać rewelacyjnie prosta taktykę walki, czysty kombat z czytelnymi założeniami. Postawa obronna przypomina nieco postawę szermierczą szpadzistów czy florecistów, obie nogi ugięte jedna za druga, zamknięta możliwość ataku na krocze i podbrzusze. Ręce ugięte, luźne ale w dobrej gardzie i co najważniejsze naprawdę szybko można ich użyć. Tutaj koncentrują się na kontratakach i wykonując je wyprzedzają ruch przeciwnika. jak się przyjrzymy to widać, że atakują równocześnie obiema rekami, z czego pierwsza albo blokuje albo markuje atak a właściwe uderzenie zadaje druga. Często dochodzi też atak nogą wykroczną a cały impet idzie z nogi zakrocznej i ruchu całego ciała. Dzięki temu godzą siłę i szybkość. Ważne jest też to, że naprawdę łatwo można się tego nauczyć i wyrobić sobie taki odruch. Ponadto ręce mogą być uzbrojone i tez się sprawdzą w takim ustawieniu. Prosto, ekonomicznie i dynamicznie, jak dla mnie esencja techniki walki.

O systemie EKAM dużo sie w sieci nie znajdzie, może to jedna z prób dotarcia z własnym systemem do wojska/policji/służb specjalnych a może autorski system o niewielkim rozgłosie, nie mam pojęcia ale to co widzę napawa mnie szacunkiem do demonstrujących.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #1214 przez Patryś
Replied by Patryś on topic EKAM System
Ciekawie się to ogląda. Nigdy wcześniej nie słyszałem o tym.

"Ostatni łatwy dzień był...wczoraj"

• kraver
  • Autor
  • Gość
  • Gość
7 lata 5 miesiąc temu #1215 przez kraver
Replied by kraver on topic EKAM System
W trakcie drugiej wojny światowej, dziaduszka Stalin rozkazał stworzyć system walki dla wojska, dzięki któremu radzieccy żołnierze staną się godnymi przeciwnikami dla np. Japończyków.
Wzięto się za to z rozmachem, stworzono cały Instytut, ściśle tajny gdzie mistrzowie z Chin, Japonii, Korei i innych wykładali swoje sztuki walki. równocześnie badano kwestie odruchów, refleksu, instynktu itp. Razem powstało kilka systemów ukierunkowanych na realną walkę. Sambo, Systema czy wszelkie inne systemy z Rosji i republik ościennych wywodzą się właśnie z tego instytutu. Ich generalnym założeniem jest maksymalna efektywność przy minimalnym nakładzie energii. Co ciekawe, mimo że są to czyste kombaty, w takiej np Systemie kładzie się ogromny nacisk np na miękkie techniki wywodzące się tai chi i innych "miękkich" sztuk walki. Po prostu lepiej się one sprawdziły na realnym polu walki niż techniki twarde.
W systemach rosyjskich odmienne jest podejście do ruchu - nie uczy się w nich odgórnie ustalonych metod i technik a pokazuje uczniowi jak wykorzystać te wrodzone i najbardziej mu wygodne. Inaczej będzie walczył niski grubas a inaczej wysoki chudzielec, inaczej ktoś szybki a inaczej ktoś silny i takie właśnie założenie przyświecało twórcom rosyjskich kombatów.
Jak poszperasz na YT można znaleźć kompletnie różne odmiany z róznych zakątków byłego ZSRR. Każda będzie inna choć równocześnie trochę będą podobne.
Ważne jest to, że pracowało nad nimi wiele wybitnych osób, zarówno naukowców jak i mistrzów walki, żołnierzy frontowych, agentów GRU, Smierszu, NKWD i innych. No i pozostaje też fakt, że testowano je przez wiele lat na ludziach, na tzw "lalkach" czyli przestępcach skazanych na karę śmierci, którzy byli chłopcami do bicia w ośrodkach szkoleniowych np GRU (opisuje to Wiktor Suvorow w swojej książce "Akwarium").