Destylacja w warunkach biwakowych

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #4287 przez fooky
Plaan zabawy:
1. Zaprojektować przenośny destylator wody.
2. Wykonać.
3. Przetestować.
4. Modyfikować.

Cel:
Uzdatnianie wody poprzez destylację (podgrzać na ognisku).

Przemyślenia:

Pojemnik z nierdzewki ~0,7 - 1 L, szczelnie zamykany, zawieszony nad ogniem + miedziana rurka jako chłodnica, poza ogniem drugi pojemnik na skraplającą się wodę.

Tańsze niż life straw, łatwe serwisowanie, a samo naczynie z nierdzewki może być używane do gotowania. i jako pojemnik.

Co myślicie o pomyśle?
Ktoś się bawił w destylację (może doświadczenie z bimbrem macie?)
Na co zwrócić uwagę budując taki aparat?

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #4319 przez Cornes
Pierwsza sprawa to szczelność aparatury. Druga sprawa chłodnica. Sama rurka miedziana będzie się sprawdzać przez 5 min. Jak się nagrzeje to nic się nam nie skropli. Musi być jakaś chłodnica. A jak chłodnica musi być, to musi być chłodziwo, czyli jakiś tam zapas wody do chłodnicy + oczywiście to co chcemy sobie destylować.

Warto zwracać uwagę też nie tylko na szczelność, ale na drożność takiej "aparatury". Gdyby coś z drożnością było nie tak, to aparatura mogłaby się gwałtownie rozszczelnić, zwłaszcza, że nie byłaby zrobiona jakoś super dokładnie z dobrych jakościowo części. W najgorszym razie może nam "wystrzelić" w twarz.

Gdyby to porządnie zrobić, i w miarę możliwości zminimalizować, to myślę, że mielibyśmy całkiem przyjemny destylator do wody. Kilka osób by "wypoił"

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."
The following user(s) said Thank You: fooky

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #4329 przez fooky
Głośno myślę:

Pojemnik na wodę (podgrzewany) stoi w żarze, bądź wisi nad ogniskiem, nie koniecznie w pełnym ogniu (ciśnienie).

Co do szczelności.
Myślałem o tym by był to pojemnik z nasuwaną pokrywką (nie zakręcany). Lepiej, aby przy za dużym ciśnieniu zrobił "pyk" i się otworzył niż eksplodował.

Rurka/chłodnica. Myślałem o rurce miedzianej zawiniętej w spiralę, z nadzieją, że różnica temperatur wystarczy do skroplenia pary... Oczywiście działanie będzie zależne od wielu czynników, jak sama rurka ilość zwojów, temperatura powietrza itd... Tu pewnie pojawi się kilka modyfikacji na etapie prób...

Dodatkowa chłodnica/chłodziwo może być problematyczne, chociaż zawsze można spiralę zanurzyć w butelce, czy menażce z wodą.

Szukam dziury w całym jeszcze zanim zacznę budowę...
Także proszę mnie zarzucać krytyką, jeśli ktoś gdzieś widzi słaby punkt.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #4337 przez Cornes
Zanurzanie w wodzie chłodnicy może być kłopotliwe. Ale da radę taki zestaw zrobić. I to tak go zminimalizować, żeby mieścił się w pojemniku niewiele większym od menażki. Zwinąć rurkę miedzianą w spirale i obudować to ładnie, szczelnie jakąś małą menażką. Wystarczy. Do tego jedna rurka do "kociołka" z wodą "brudną" i do chłodnicy. Wszystko. Dobrze by było gdyby ta chłodnica i rurka mieściła się w tym większym "kociołku", który będzie stał na ogniu. Bardzo poręcznie.

Muszę się za to zabrać, bo to bardzo dobra metoda destylacji. I najpewniejsza. Zabija bakterie, usuwa wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne. Słowem mamy H2O w czystej postaci. A w dodatku możemy przedestylować wszystko. Od błota po własne siki w razie potrzeby.

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #4347 przez fooky
Dlatego chcę się za to zabrać... dziwi mnie, że wszędzie są dostępne "słomki przetrwania" a jakoś o destylatorach sklepy zapominają a youtube milczy...

Chyba, że taki kompaktowy destylator nie ma prawa działać, o czym jeszcze nie wiem :)
Jutro będę grzebał przy samochodzie, o ile czas pozwoli, może u ojca w garażu jakieś rupiecie znajdę i pokombinuję...

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #4348 przez Antonio0o
jedyny problem z chlodzeniem... chlodnica etc musialaby byc z dala od kociolka bo po pewnym czasie wszystko sie nagrzeje I nici z destylacji... a jesli chcesz inny system chodzenia niz powietrze to calosc bedzie troche duza I nieporeczna.

I Will Walk Before The Lord On The Land Of The Living